Już wiadomo, kto wygrał konkurs architektoniczny na nowy projekt stadionu Ruchu Chorzów

Doszło do rozstrzygnięcie konkursu, który na zlecenie Urzędu Miasta w Chorzowie zorganizował katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Wygrała go firma GMT z Mysłowic. Projekt nie zakłada zachowania historycznej, krytej trybuny z obecnego stadionu.
Śledź autora na Twitterze - @maciekblaut >>

O wygraną walczyło 21 podmiotów. Ostateczny projekt ma być gotowy w połowie przyszłego roku. Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala zapowiada, że niedługo później zacznie się pierwszy etap modernizacji, czyli budowa trybuny za bramką na 3000 osób (tam, gdzie siedzą kibice Ruchu).

Data zakończenia całej inwestycji to na razie znak zapytania.

W konkursie wzięło udział 14 prac. Jury, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele miasta, klubu, kibiców oraz architekci, z góry odrzuciło kilka propozycji.

- Z żalem odrzucaliśmy piękne prace, ale one po prostu nie spełniały ściśle określonych kryteriów. To nie był konkurs piękności, ale żmudne dążenie do wyboru odpowiedniej pracy. Konkurs okazał się trudny nie tylko dla uczestników, ale także dla sędziów - przyznawał inż. Piotr Fischer, przewodniczący sądu konkursowego.

Zwycięska okazała się praca przygotowana przez firmę GMT z Mysłowic za - jak napisano w uzasadnieniu - "innowacyjne podejście do elewacji obiektu stadionu w prosty i pomysłowy sposób odnoszący się do kolorów i nazwy klubu" czy "uzyskanie właściwej atmosfery klubowego stadionu w konwencji obiektu - maszyny".

Nowy stadion Ruchu - zgodnie z wcześniej określonymi wytycznymi - ma mieścić 12 tysięcy kibiców. Projekt zakłada możliwość jego rozbudowy o kolejne 4 tysiące miejsce.

Kiedy piękna wizualizacja zmieni się w realny stadion, z którego będzie można obejrzeć mecz?

- Zakładam, że w sierpniu przyszłego roku będziemy mieli już gotowy projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Miesiąc później mógłby się rozpocząć pierwszy etap inwestycji, czyli budowa trybuny za bramką na 3 tysiące miejsc. Oczywiście na ten cel muszą się znaleźć pieniądze w budżecie, czyli około 10 mln zł - mówił prezydent Kotala. Na nowej trybunie fani mieliby zasiąść w 2015 r. - Cały obiekt? Trudno przewidzieć, kiedy będzie gotowy, bo to zależy od wielu czynników - dodawał Kotala. Koszt całej inwestycji obliczany jest na ok. 70 mln zł.

Ważna informacja jest taka, że projekt nie zakłada zachowania historycznej, krytej trybuny z obecnego stadionu. Prezydent Chorzowa nie wyklucza wykorzystania jej elementów na innym miejskim obiekcie.

Choć władze Chorzowa uparcie dążą do budowy obiektu przy ul. Cichej, to działacze Ruchu od dawna podkreślają, że przyszłość klubu bardziej wiążą ze Stadionem Śląskim.

- Rozmawiałem niedawno z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem. On tez jest zdania, że Ruch powinien mieć własny stadion, bo Śląski nie bardzo nadaje się do rozgrywek klubowych - zdradzał Kotala.

Kulisy sportowych wydarzeń na Śląsku. Dołącz do nas na Facebooku >>

Który stadion powinien nosić imię Gerarda Cieślika?
Więcej o: