Sport.pl

Zburzyć trybunę na Ruchu Chorzów to jak majstrować przy konstrukcji wieży Eiffla!

Wygląda na to, że kryta trybuna na Cichej podzieli los omegi - historycznego zegara sprzed wojny, który władze miasta bez wielkiego żalu usunęły ze stadionu Ruchu Chorzów.
SLASK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Kibice Ruchu już wiedzą, jak będzie wyglądał ich nowy stadion. Wybór projektu nie wzbudził wśród nich wielkich emocji. Pojawiają się co prawda głosy, że stadion będzie za mały (12 tysięcy), ale to jednak nie to samo, co zmasowana akcja fanów GieKSy, którzy zaciekle walczyli o "narożniki" projektowanego obiektu na Bukowej. Powód jest prosty. Kibice niebieskich tak bardzo chcą nowego obiektu, że gotowi są zaakceptować wszystko, co przybliża ich ukochany klub do gry w cywilizowanych warunkach.

Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, musi jednak wiedzieć jedno. Do chwili, gdy nie zostanie wbita pierwsza łopata przy Cichej, jego ambitny plan budowy obiektu, na który miasto nie ma pieniędzy, będzie traktowany tylko, jak przedwyborcza kiełbasa.

Ze środowego spotkania w katowickim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) - podczas, którego zaprezentowano zwycięski projekt - kibice zapamiętali przede wszystkim jeden przekaz - "Budowa ruszy, jeżeli znajdą się pieniądze". To marna obietnica.

W podobnej sytuacji były nie tak dawno Tychy. Andrzej Dziuba, prezydent miasta, też szukał pieniędzy na budowę nowego stadionu GKS-u Tychy. Te miały również pochodzić z Ministerstwa Sportu lub z Unii Europejskiej. Dziuba postawił jednak sprawę jasno, jeżeli dotacji nie będzie, to wybudujemy za swoje. No i stadion już rośnie.

Jeszcze jedna uwaga - jeżeli około 70 milionów złotych (a na tyle szacuje się inwestycję według zwycięskiego projektu) to dla Chorzowa za dużo, to może warto było sięgnąć po projekt, który zajął w rankingu miejsce drugie - ten już był ponoć o połowę tańszy...

Kolejna sprawa to potwierdzenie informacji, że na nowym obiekcie zabraknie miejsca na historyczną trybunę krytą. Przypominamy więc po raz kolejny, to historyczna konstrukcja z 1936 roku. Jej projektantem był inż. Dic z Huty Królewskiej. To było architektoniczne cacko tamtych czasów! Pierwsza w Europie trybuna bez słupów ograniczających pole widzenia.

Zburzyć ją, to tak jak majstrować przy konstrukcji wieży Eiffla. Proponowaliśmy już, żeby trybuna stała się w przyszłości muzeum Ruchu, niebieską izbą pamięci. Niestety, wygląda na to, że jednak podzieli los omegi - historycznego zegara sprzed wojny, który władze miasta bez wielkiego żalu usunęły z Cichej.

Prezydent mówi co prawda, że "nie wyklucza wykorzystania elementów trybuny na innym miejskim obiekcie". Mamy propozycję. Niech przeniesie do sali, w której odbywają się sesje rady miasta, tramwajowe krzesełka z Cichej. Te powinny uwierać latami tych, którzy przyłożą rękę do zniszczenia tego zabytku.

Który stadion powinien nosić imię Gerarda Cieślika?
Więcej o:
Komentarze (18)
Zburzyć trybunę na Ruchu Chorzów to jak majstrować przy konstrukcji wieży Eiffla!
Zaloguj się
 • erwinsmith

  Oceniono 23 razy 15

  Todur, idź się przewietrz, napij się kawy, zjedz coś. I nie pisz dzisiaj już nic więcej. Pamiętaj, piłeś - nie pisz.

 • domin1920

  Oceniono 17 razy 11

  Teraz będziemy debatować miesiącami, czy trybuna Ruchu ma być przeniesiona, zlikwidowana, a może pocięta i przetopiona w hucie. Zajmujecie się i piszecie bzdety - bo kibica Ruchu to zbytnio nie interesuje, bo chce oglądać mecze piłkarskie w przyzwoitych standardach. Ma nie lecieć na łeb wystarczy. Niech się jeszcze zainteresuje konserwator zabytków i wystosuje pismo , o nieruszaniu zabytkowej trybuny, bo to będzie groziło sądem. Jak nie urok , to sraczka.

 • stroszek233

  Oceniono 15 razy 3

  więsci się szybko rozchodzą. górniczek plajtuś zabrze nie zapłacił do dziś za zniszczony sektor gości ,krzesełka ,toalety.jak ich stać na stadion to niech płacą. I to jest kutfa hipokryzja. Żywcem wyjęte z filmów o Stalinie i Dzierżyńskim. jak to jest z burasakami ze zabrzo? nie stać was knury czerwone na zapłacenie kary i zadoścuczynienie za szkody? za morderstwa nie przeprosili za wandalizm nie zapłacili. Klasyczne zachowanie patologii i marginesu społecznego z tego radzieckiego klubu.

 • know.why

  Oceniono 4 razy 2

  czy górnik zapłacił za szkody które wyrządzili na stadionie w Chorzowie? Jeśli nie posłać do tych obłudników i złodziei komornika:) Niech im oklei te słupy bez krzeseł i ten stary poniemiecki burdel na środku.

 • domin1920

  Oceniono 6 razy 2

  lentrer dobrze wiesz że będziecie wyglądać komicznie na 3 wiatach - do tego dojdzie brak drużyny brak kasy brak wszystkiego tylko będzie kloc w samym zabrzu utrzymywany przez miasto - do tego brak kibiców bo po turystach stadionowych szczewko rusy jak będa mieli zapłacić 30 zł i więcej to będą woleli siedzieć w domu - docelowo 32 tyś hahahahah normalnie przenicowany świat u ruskich :)) albo świat według krupnioli:))

 • lentner

  Oceniono 8 razy 2

  Paparazzi wrócił z pracy? Po ciężkiej, śląskiej (och nie, pracuje w Zabrzu!) dniówce? Co tam dziś słychać w śląskiej gospodarce,w piłce nożnej? Co usłyszałeś od kibiców Górnika? Czym się chwalili?:) Nie masz wieści? No to wiesz : ,, Kopiuj - wklej " :)

 • nordem

  Oceniono 1 raz 1

  Zostawić to arcydzieło kloacznego budownictwa. Nie należy burzyć Szambo Areny, takie zbiorniki kloaczne to dzieła architektury na miarę rzymskich akweduktów.

 • lentner

  0

  szombry! :) Oczywiście!100 % racji. Nawet komentarz strony niebiescy.pl opanowali żabole :)

 • lentner

  Oceniono 2 razy 0

  domin, nie mów jesz jeszcze hop. Do derbów jest miesiąc. Nawet wielu waszych kibiców chciałoby je z kibicami gości. Rodzą się nawet takie pomysły, żeby w związku z,, remontem" udostępnić inny sektor! No tak...na stronie niebiescy.pl piszą o tym same żabole,a i oficjalne stanowisko wyrażone na tym portalu jest przekręcona :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX