Ruch Chorzów wystąpi o przyznanie 15. mistrzostwa Polski?!

Ruch Chorzów nie czternastokrotnym, ale piętnastokrotnym mistrzem Polski?! Podczas imprezy "Majstry z Wielkich Hajduk" zastanawiano się, czy niebieskim należy się jeszcze jeden tytuł.
Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Ruchu Chorzów na Facebooku >>

Mija właśnie osiemdziesiąt lat od pierwszego mistrzostwa w historii Ruchu. Tytuł z roku 1933 zapoczątkował wspaniałą złotą serię najlepszej przedwojennej drużyny w Polsce. Piłkarze ze Śląska nie mieli potem sobie równych także w latach 1934, 1935, 1936 i 1938.

Ruch był też na czele ligowej tabeli w roku 1939. Rozgrywki przerwano wtedy jednak z powodu wybuchu II wojny światowej. Po tytuł króla strzelców pewnie zmierzał też wtedy Ernest Wilimowski, który w 14 meczach zdobył 26 bramek. Drugi w tej klasyfikacji - Zenon Pieniążek z Polonii Warszawa - miał wtedy na koncie 16 trafień.

Bogdan Kalus, aktor i sympatyk Ruchu prowadzący wspominkową imprezę w Miejskim Domu Kultury w Chorzowie Batorym, stwierdził, że moralnym zwycięzcą sezonu w roku 1939 roku jest właśnie Ruch.

- Skoro inny klub zabiega o to, żeby przywrócić mu tytuł z 1993 roku [mowa o Legii, której odebrano mistrzostwo po anulowaniu wyniku meczu z Wisłą Kraków (0:6) - red.], to dlaczego Ruch nie może wystąpić o uznanie mistrzostwa z 1939 roku? - pytał Kalus. - Bylibyśmy o jedną gwiazdkę lepsi od tych, którzy ciągle nas ścigają... - dodał.

Przypomnijmy, że czternaście tytułów mistrza Polski ma też na swoim koncie Górnik Zabrze.

Który stadion powinien nosić imię Gerarda Cieślika?
Więcej o: