Sport.pl

Najbardziej "odlotowe" projekty nowego stadionu Ruchu Chorzów przepadły [ZDJĘCIA]

W tym tygodniu poznaliśmy projekt, według którego ma być zbudowany w przyszłości nowy stadion Ruchu Chorzów. Pierwsza nagroda przypadła pracowni GMT Sp. z o.o. z Mysłowic. Przyjrzyjmy się projektom, które pozostały w tyle.
Dołącz do zabawy w Wygraj Ligę i rywalizuj z innymi prezesami wirtualnych klubów »

Przypomnijmy, że w konkursie architektonicznym, które władze naszego miasta ogłosiły wraz ze stowarzyszeniem SARP w Katowicach, oceniano ostatecznie 14 projektów. Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, określił kilka prac mianem "odlotowych". Oceńcie te, które zasłużyły na miejsca na podium oraz wyróżnienie.

Zwycięzca - GMT Sp. z o.o.

*Za innowacyjne podejście do elewacji obiektu stadionu w prosty i pomysłowy sposób odnoszący się do kolorów i nazwy klubu, uwzględniającą zmienną percepcję bryły w widoku z jadącego samochodu i perspektywy pieszego, czystą zdecydowaną formę obiektu właściwą dla skali inwestycji i porządkującą zastaną przestrzeń, za troskę o ekonomizację i prostotę zastosowanych rozwiązań technicznych i uzyskanie właściwej atmosfery klubowego stadionu w konwencji obiektu - maszyny, za prawidłową komasację programu kubaturowego w jednym budynku, za trafny podział na podetapy zgodne z oczekiwaniami i możliwościami finansowymi inwestora, za myślenie o właściwym przewietrzaniu i nasłonecznieniu stadionu, dobór materiałów i myślenie o ich trwałości i kosztach eksploatacji, za łatwy i niewymagający dużych dodatkowych nakładów proponowany sposób rozbudowy do pojemności 16 000 widzów.

Drugie miejsce - Atelier 7 Sp. z o.o.

Za konsekwentną i świadomie samoograniczającą się próbę stworzenia obiektu stadionu w ramach preliminowanych kosztów budowy przy przemyślanej i minimalistycznej formie, wykorzystanie w budowie obiektu koniecznych do przemieszczenia mas ziemnych istniejących trybun, za właściwe decyzje przestrzenne i funkcjonalne.

Trzecie miejsce - DiG Sowińscy - architekci sp. j

Za próbę wyrażenia językiem roztańczonych form wrażenia ruchu kojarzonego z nazwą klubu, ciekawą propozycją etapizacji niegenerującą dodatkowych kosztów w I etapie rozbudowy do 12.000 widzów.

Wyróżnienie - Andrea Maffei Architects S.R.L. (Włochy)/Technical Study Majowiecki (Włochy)/Jagiełło Krysiak Architekci (Polska)

Za ciekawą i nieortodoksyjną próbę uformowania obiektu stadionu powiązanego funkcjonalnie i formalnie z przestrzenią ogólnodostępnego placu publicznego, za operowanie miękkimi czystymi formami dachów ciekawie wpisujących się w zastany krajobraz i za próbę wyeksponowania obiektu stadionu w widoku z DTŚ i stworzenia tym samym charakterystycznego symbolu miasta

*Uzasadnienia przygotował sąd konkursowy

Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Ruchu Chorzów na Facebooku >>

Który stadion powinien nosić imię Gerarda Cieślika?
Więcej o:
Komentarze (14)
Najbardziej "odlotowe" projekty nowego stadionu Ruchu Chorzów przepadły [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • domin1920

  Oceniono 18 razy 10

  walduś znowu sie pokłócił ze swoim chłopakiem i wylewa żale w mecie hehe :)) WALDUŚ jak kocha to wróci hahaha;))

 • augenthaler

  Oceniono 10 razy 8

  A propos zatwierdzonego projektu. Stadion na 12 tysiecy miejsc? To jest kompletne nieporozumienie. Nowoczesny, w pelni zadaszony stadion powinien miec minimum 15 tysiecy miejsc. Nawet stadion Piasta da sie do takiej pojemnosci powiekszyc. Ja wiem, ze teraz frewkencja w polskiej lidze jest niska, ale to nie znaczy, ze tak bedzie zawsze. Czasami na mecze Slaska, Lecha, Lechii, Wisly czy Legii przychodzi 30 000 ludzi. Co zrobi Ruch gdy kiedys tylu bedzie chetnych na jakis mecz? Co zrobi Ruch gdy kiedys ten klub bedzie mial swoje lepsze lata? Nawet w dzisiejszej marnej lidze sa kluby, gdzie SREDNIA frekwencja jest wyzsza niz pojemnosc projektowanego stadionu Ruchu.

 • paparazzi.36

  Oceniono 27 razy 5

  zwracam uwagę na kolejną prowokację pseudokibica waldek _king ,trolla internetowego spod znaku gó.wnika za.jebrze. ta czerwona przekrwiona gęba znowu prowokuje :) Widać jaki ważny dla niego jest klub RUCH CHORZÓW> Jedyny przedstawiciel Śląskiej piłki w Ekstraklasie. nikt chyba poważnie nie bierze klubu z miasta na Z za "śląski". Siedzibę mają w Zabrzu ale przytargali ich na radzieckich czołgach gwałciciele i okupanci ludności ślaskiej z Armii Czerwonej.Dlatego chyba ta niedorajda zawsze najpierw zabiera głos w sprawach najbardziej śląskiego klubu. DUMY GÓRNEGO ŚLĄSKA.
  Dla tysięcy ludzi na Górnym Śląsku gz=ZSRR i ZDRADA!!!!

 • lentner

  Oceniono 4 razy 0

  Haha misjonarz! Nie wiadomo co byś napisał, a nie jest to myśli jedynie słusznej, niebieskiej prawdy od razu spotka się to z inwektywami pod twoim adresem. Jeżeli braknie argumentów to w najlepszym razie napiszą, że jesteś kolejnym prowokatorem.Jak śmiesz im przesyłać różne linki szczewski hipokryto!) Jak możesz zauważać skazy na niebieskim,śląskim, pobogosławionym Chorzowie?! Powinieneś już wiedzieć,że cały świat jest niebieski :)

 • misjonarz75

  Oceniono 12 razy 0

  na górniku w 1 lidze było na meczach więcej ludzi, niż będzie miał ( za 100 lat? ) nowy stadion w chorzowie pojemności. zresztą na mecze i tak będzie przychodzić po 3 tysiące.

 • cieszyniok9

  Oceniono 25 razy -7

  waldek _king BO NIEBJESKIE SÓM JAK KREPLE JYNY ROZ W ROKU ICH JE W CI.L

 • waldek_king

  Oceniono 51 razy -13

  Fajne projekty, tylko co za różnica jaki skoro ten Orlik nigdy nie powstanie, a ruchowi w pierwszej lidze wystarczy ten gnój na którym gra do tej pory, Przyjeżdża Wielki Górnik i nagle na tym klepisku 10 koła śmierdzieli się zleci z całego brandu lokalnego, na innych meczach tylo 3,5 koła patoli. Po co im stadion ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX