Sport.pl

Firma z Mysłowic połączyła Ruch Chorzów z Górnikiem Zabrze

Nowe stadiony Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów zaprojektowała ta sama firma! - To powód do dumy, ale mnie najbardziej cieszy fakt, że pomysły na obiekty klubów, które uchodzą za wizytówki śląskiej piłki, zrodziły się właśnie na śląskiej ziemi - mówi Tomasz Pilch, prezes firmy GMT z Mysłowic.
Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Ruchu Chorzów i Górniku Zabrze na Facebooku >>

Mysłowicka firma szczyci się przede wszystkimi współpracą z portami lotniczymi. GMT informuje, że jej najwięksi klienci to m.in. porty lotnicze w Gdańsku, Krakowie, Katowicach czy Modlinie. Firma specjalizuje się w projektowaniu systemów niskoprądowych i infrastruktury teletechnicznej, ale zatrudnia też specjalistów od projektów budowlanych.

To właśnie dzięki takim osobom Górnik Zabrze i Ruch Chorzów zagrają w przyszłości na nowych obiektach. - Sam jestem kibicem śląskiej piłki i nieraz, już nawet jako dziecko, odwiedzałem stadiony Górnika i Ruchu. Teraz wyczekuję aż będę mógł usiąść na nowoczesnych obiektach naszego projektu w Chorzowie i Zabrzu, i czuję dumę - mówi Pilch.

Pierwszy gotowy będzie oczywiście stadion przy Roosevelta. Prace na stadionie w Zabrzu trwają już ponad dwa lata. Za prawie 200 milionów złotych Górnik ma zyskać obiekt, który docelowo pomieści 32 tysiące widzów. Kiedy to się stanie? Data otwarcia obiektu wciąż jest odkładana w czasie. Obecnie mówi się o wiośnie przyszłego roku.

Warto jednak zaznaczyć, że nawet w chwili zakończenia budowy obiekt będzie gotowy w trzech czwartych. Na razie brakuje bowiem pieniędzy na budowę ostatniej trybuny.

Stadion Ruchu Chorzów też ma być budowany etapami. Na razie jednak na Cichej nie wbito nawet łopaty. Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, liczy, że stanie się to jesienią przyszłego roku. Projekt GMT zakłada, że w Chorzowie powstanie obiekt na 12 tysięcy miejsc z możliwością rozbudowy do 16 tysięcy. Projektanci twierdzą, że na tym etapie nie sposób oszacować wartości inwestycji, ale miasto Chorzów informuje, że ma ona pochłonąć około 70 milionów złotych.

Z prostego zestawienia liczb jasno wynika, że obiekt Górnika będzie dużo bardziej okazały. Ale czy lepszy? - Bezsprzecznie będzie większy, a przez to i droższy. Ale czy będzie lepszy? Tak bym nie powiedział. Przy obu projektach dołożyliśmy najwyższych starań, by podzielić się pomysłami, które w przyszłości będą zachwycać kibiców i piłkarzy. W Zabrzu i Chorzowie powstaną nowoczesne i funkcjonalne obiekty, które będą służyć śląskiej piłce przez długie lata. Wierzę, że na takich obiektach łatwiej będzie o sportowe sukcesy, ale także o dobrą organizację klubów i sportowych widowisk. Najbardziej cieszę się jednak z tego, że stadiony dwóch tak ważnych dla śląskiej i polskiej piłki klubów zrodziły się właśnie na naszej ziemi. To największy powód do dumy - uważa Pilch.

ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Który klub będzie miał ładniejszy stadion?
Więcej o:
Komentarze (6)
Firma z Mysłowic połączyła Ruch Chorzów z Górnikiem Zabrze
Zaloguj się
 • tysiacletni

  Oceniono 10 razy 4

  Po co komu tyle stadionów? 200 mln zł na jeden stadion? A potem jeszcze pewnie dopłacanie co roku, bo aktualna ilość chodzących kibiców na mecze na pewno nie pokryje kosztów funkcjonowania.

  O co w tym chodzi? Poważnie pytam.

 • rojberek

  Oceniono 16 razy 2

  Najlepszy projekt stadionu Ruchu widziałem kiedyś jakiegoś "amatora", który przygotował chyba spóźniony projekt, w którym wjazd na parkingi podziemne odbywał się wprost ze Średnicówki pod płytę stadionu - to było genialne, ale przypuszczam że zbyt kosztowne jak na tak biedny klub jakim jest Ruch.

 • asd098

  0

  ojoj : plurl.pw/lewandowski_w_szpitaluu

 • sqro

  Oceniono 11 razy -1

  Ani jeden anie drugi. Jest to ordynarne złodziejstwo pieniędzy podatnika na czyjś prywatny geszeft.

 • augustedynburski

  Oceniono 13 razy -1

  A coz ze Śląskim? Wypadałoby pogrzeb zorganizować.
  _____________________________________
  norweskikiosk.blog.pl/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX