Ruch Chorzów opublikował raport. Wielomilionowa strata, a w tle zagrożenia

Ruch Chorzów opublikował roczny raport z życia spółki. Dzięki temu wiemy, ile dokładnie zarobili piłkarze niebieskich.
Dołącz do zabawy w Wygraj Ligę i rywalizuj z innymi prezesami wirtualnych klubów »

Dokument obejmuje okres od 1 lipca 2012 do 30 czerwca 2013 roku. Nie jest to lektura dla ludzi o słabych nerwach. Sezon 2012/13, gdy Ruch miał walczyć o mistrzostwo Polski, a niemal cudem uniknął degradacji do ligi pierwszej sprawił, że niebiescy popadli w wielomilionowe długi. Z raportu wynika, że strata przekroczyła 14 milionów złotych.

Ciekawe informacje dotyczą kosztów utrzymania drużyny. Piłkarze zarobili w tym czasie łącznie ponad 12 milionów złotych (wynagrodzenia stałe). Na piłkę młodzieżową (bez utrzymania trenerów) Ruch wydał już tylko 892 tysiące złotych. Dla porównania agentom piłkarzy niebiescy musieli zapłacić 653 tysięcy złotych.

Na czym Ruch zarabiał? A chociażby na sprzedaży biletów - 1,3 miliona złotych. Główny sponsor - stawiamy, że chodzi o Węglokoks - zainwestował w niebieskich 3,5 miliona złotych. Przychody z praw telewizyjnych sięgnęły 4,5 miliona. Klub z Cichej - wzorem lat poprzednich - brał też pożyczki.

Raport mówi też o zagrożeniach na przyszłość:

1. "Mając na uwadze, stan obiektu, na którym Ruch Chorzów prowadzi rozgrywki, należy liczyć się z sytuacją, w której zostanie wprowadzony zakaz przeprowadzania imprez masowych na stadionie przy ul. Cichej.

2. "Kibice piłkarscy to grupa niezbędna do generowania przychodów Spółki. Sprzedaż biletów i karnetów oraz identyfikatorów (kart kibica) na mecze stanowi znaczące źródło przychodów. Gdyby jednak zachowanie pewnej grupy kibiców podczas imprez sportowych organizowanych przez Ruch, spowodowało czasowy nakaz rozgrywania spotkań przez Ruch Chorzów bez udziału publiczności, istnieje ryzyko obniżenia przychodów z działalności operacyjnej".

3. "Istnieje także ryzyko, że Spółka nie spełni wymogów formalnych nałożonych przepisami prawa i przepisami PZPN:

- wymogów technicznych dotyczących stadionu i infrastruktury,

- wymogów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa rozgrywania meczów,

- wymogów finansowych oraz prawnych dotyczących zaległych zobowiązań,

- innych wymogów nałożonych przepisami PZPN.

Niespełnienie powyższych wymogów przez Spółkę grozi nieuzyskaniem licencji w przyszłych sezonach, a w konsekwencji utratą źródeł przychodów".

Na koniec oddajmy, że Ruch od kilku miesięcy realizuje plan restrukturyzacji zadłużenia, a to oznacza, że dziś wskaźniki finansowe niebieskich prawdopodobnie są już lepsze. Cały raport znajdziecie tutaj.

Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Ruchu Chorzów na Facebooku >>

Kto wygra setne Wielkie Derby Śląska?