Aleje, pomniki, ławeczki, czyli jak się honoruje legendy sportu [ZDJĘCIA]

Na całym świecie w różny sposób honoruje się zasłużone dla sportu postacie. Jak zachować pamięć o Gerardzie Cieśliku, ikonie Ruchu Chorzów i śląskiej piłki?
ŚLĄSK.SPORT.PL wierząc, że zmarły w listopadzie legendarny piłkarz Ruchu Chorzów będzie miał kiedyś swój pomnik albo stadion, proponuje, aby jego legendę przypominała też ławeczka w centrum Chorzowa.

Sposoby na zachowanie pamięci o wielkich ludziach są zresztą różne.

W 2000 roku powstała we Władysławowie, obok legendarnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich "Cetniewo", Aleja Gwiazd Sportu . W sposób szczególny honoruje ona zasłużonych dla sportu Polaków. W pierwszym roku istnienia Alei odsłonięto na niej gwiazdy m.in. Feliksa Stamma, Haliny Konopackiej, Ireny Szewińskiej, Kazimierza Górskiego, Jacka Wszoły, Jerzego Kuleja, Władysława Komara i Andrzeja Suprona. Z roku na rok aleja zyskuje nowe gwiazdy.

Bobby Moore , kapitan piłkarskiej reprezentacji Anglii, która w 1966 roku sięgnęła po mistrzostwo świata, ma swój pomnik na stadionie Wembley (na zdjęciu). Swój pomnik, przed stadionem Stoke City, ma inna legenda angielskiego futbolu Stanley Matthews . Paavo Nurmi, legendarny biegacz z Finlandii, jeszcze za życia doczekał się pomnika na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach.Dobrym zwyczajem jest nazywanie stadionów piłkarskich imieniem wielkich ludzi sportu. W Polsce mamy więc m.in. stadion im. Ernesta Pohla (Górnik) w Zabrzu (na zdjęciu), stadion im. Kazimierza Górskiego w Płocku czy stadion im. Ludwika Sobolewskiego (Widzew) w Łodzi.W Tychach pamięta się o strzelcu historycznej pierwszej bramki w ekstraklasie dla miejscowego GKS-u. Zdobywca gola Alfred Potrawa jest więc patronem miejskiego ośrodka piłkarskiego, a stosowna tablica została wmurowana w ścianę budynku.Słynny piłkarz Realu Madryt Cristiano Ronaldo otworzył właśnie muzeum poświęcone własnej karierze w rodzinnej miejscowości Funchal na Maderze.ŚLĄSK.SPORT.PL proponuje, aby legendę Gerarda Cieślika przypominała ławeczka w centrum Chorzowa. Dotąd takimi ławeczkami uhonorowano m.in. Juliana Tuwima na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi......a także Stanisława Ligonia w Katowicach przed budynkiem Polskiego Radia.Podoba Ci się pomysł z ławeczką Cieślika? Dołącz do nas na Facebooku >>