Gracze Ruchu dowiedzieli się przez telefon, że są mistrzami! [HISTORIA MAJSTRÓW Z WIELKICH HAJDUK, CZ. 4]

Ruch Chorzów świętuje w tym roku 80-lecie zdobycia pierwszego tytułu mistrza Polski. Z tej okazji powstała wystawa ?Majstry z Wielkich Hajduk?. Dzięki uprzejmości Andrzeja Godoja i Karola Gwóździa - współautorów wystawy - publikujemy opracowanie, które jej towarzyszyło. Czas na część czwartą i ostatnią. 
Część pierwsza  opowiadała o pionierskich czasach z historii Ruchu. Druga podprowadziła nas pod lata, które spłynęły złotem. Kolejny odcinek był opowieścią nie tylko o pierwszym mistrzostwie Polski, ale i budowie nowego stadionu.

Czas na rok 1935, gdy niebiescy obronili po raz drugi tytuł mistrzowski. Tym razem o sukces trzeba było drżeć aż do ostatniej kolejki. Niebiescy zremisowali 1:1 z Cracovią i kwestia tytułu rozstrzygnąć się miała w Poznaniu, gdzie mogąca jeszcze wyprzedzić niebieskich Pogoń Lwów walczyła z trzecią w tabeli Wartą. Pogoni wystarczył remis. Po zakończeniu spotkania w Hajdukach cały zespół udał się do sekretariatu, skąd telefonicznie starano się uzyskać informację o wyniku spotkania. Oczekiwanie z całą pewnością straszliwie dłużyło się niebieskim i czekającej na stadionie publiczności. Wreszcie telefon zadzwonił, a kilkakrotnie powtarzana wiadomość wprawiła Ślązaków w euforię - Warta pokonała Pogoń 5:3. Ruch po raz trzeci z rzędu znalazł się na szczycie ligowej tabeli.

W sezonie 1936 doszło do konfliktu klubu z PZPN, w efekcie którego Wilimowski został zawieszony "za pijaństwo", choć nigdy nie udowodniono winy, ani nawet oficjalnie nie orzeczono kary. Sytuacja nie przeszkodziła jednak piłkarzom w zdobyciu 4. tytułu mistrzowskiego, a "Eziemu" w sięgnięciu po raz drugi po tytuł króla strzelców (ex aequo z "Mietlorzem") .

Legendarny mecz. Wielki Wilimowski!

Świetna postawa niebieskich zaowocowała szeregiem powołań do reprezentacji Polski. Udział piłkarzy Ruchu w meczach biało-czerwonych był w tym okresie największy w dziejach. Filarem kadry byli, co zrozumiałe, Peterek, Wodarz i Wilimowski (22 mecze - 21 goli!), ale ważne role odegrali w niej również Giemsa, Urban, Badura, Dziwisz oraz bramkarze Tatuś i Brom.

Liczba występów byłaby zapewne wyższa, gdyby nie wspomniany konflikt z PZPN. Strata była obustronna, gdyż według znawców futbolu gdyby "Eziego" nie zabrakło w składzie polskiej reprezentacji olimpijskiej w Berlinie, medal byłby niemal pewny, a tak zadowolić Polacy musieli się "jedynie" IV miejscem. Igrzyska najlepiej wspominał Wodarz, który zdobył 3 gole w ciągu 9 minut w wygranym 5:4 meczu przeciwko Wielkiej Brytanii. W 1937 roku klub rozczarował, plasując się "zaledwie" na najniższym stopniu podium. Mistrzostwo zdobyła Cracovia, na drugim miejscu ligę skończył lokalny rywal niebieskich - AKS.

Jednak już rok później Ruch zakończył sezon na miejscu pierwszym. Sukces ten przypisywano w znacznej mierze nowemu trenerowi, Stefanowi Voglowi, który przywrócił w drużynie dyscyplinę i wolę zwycięstwa. Królem ligowych strzelców został Peterek, autor 21 trafień. Do drużyny stopniowo wkraczali młodzi zawodnicy, jednym z najzdolniejszych był Jan Wiechoczek, napastnik, który w 18 meczach strzelił 11 goli. Do składu powoli wchodzili też inni, m.in. absolutny talent bramkarski Walter Brom debiutujący w wieku niespełna 16 lat, a także Władysław Słota, Walter Panchyrz, Henryk Mikunda, Fryderyk Skrzypiec czy Emil Fica. Polityka kadrowa niebieskich budowana była z myślą o długofalowych sukcesach.

W 1938 roku wychowanek klubu Walter Brom został powołany do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Francji. Zostając tym samym najmłodszym bramkarzem powołanym do kadry w historii tej imprezy. Na mistrzostwach zagrali jednak tylko Wodarz i oczywiście Ernest Wilimowski (na zdjęciu drugi z prawej podczas zgrupowania kadry przed MŚ ), który w legendarnym meczu z Brazylią zdobył 4 gole. Polska przegrała 5:6, a pierwszą z bramek dla Polski zdobył Fryderyk Scherfke, po rzucie karnym podyktowanym za faul na "Ezim".Koniec "złotej ery"

Sezon 1939 roku miał być kolejnym udanym sezonem dla niebieskich. Ruch (już Chorzów, bo w kwietniu 1939 roku gminę Wielkie Hajduki włączono do Chorzowa) prowadził z dorobkiem 18 punktów i miał 2 punkty przewagi nad drugą Wisłą Kraków. Sytuacja w tabeli mogłaby być jeszcze lepsza, ale z ostatnich trzech meczów niebiescy dwa przegrali, jeden remisując. Nad Górnym Śląskiem, wyraźniej niż w innych regionach, czuć już było nadciągającą z zachodu nawałnicę. Odczuwane napięcie pewnie nie pozostało bez wpływu na koncentrację graczy.

Liderem klasyfikacji strzelców z dorobkiem 26 goli w 14 spotkaniach był wówczas Ernest Wilimowski. Snajper, który był w stanie strzelić Cracovii 3 bramki w ciągu 3 minut, a Unionowi Touring Łódź 10 bramek w jednym meczu! Piłkarzami decydującymi o sile drużyny w omawianym okresie poza "Trzema Królami" byli: Edmund Giemsa, Henryk Mikunda, Karol Dziwisz, Emil Fica, Fryderyk Skrzypiec, Władysław Słota, Franciszek Zorzycki, bramkarze Walter Brom i Eryk Tatuś, a akces do pierwszej drużyny zgłaszali już kolejni gracze. 20 sierpnia piłkarze Ruchu rozegrali ostatnie spotkanie ligowe w sezonie 1939, przegrywając w Poznaniu z Wartą.

Wybuch II wojny światowej zakończył "złotą erę" w dziejach hajduckiego klubu. Ruch jako zdobywca 5 tytułów mistrza Polski był wówczas najbardziej utytułowanym polskim klubem piłkarskim. Jednym z pierwszych zarządzeń władz okupacyjnych było zlikwidowanie wszelkich polskich organizacji, w tym także klubów sportowych. Ruch, będący ważnym symbolem polskiego sportu, związany z tradycją powstań śląskich stał się więc jednym z pierwszych i najważniejszych celów. Katastrofa II wojny światowej zmiotła i rozrzuciła po świecie wspaniałą drużynę, na 6 lat zawiesiła istnienie Ruchu. Klub odradzający się po wojnie funkcjonował już w całkowicie odmiennej rzeczywistości.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wieNajwiększą zagadką września 1939 roku pozostaje los klubowych trofeów i sztandaru. Ruch odniósł w swej dziewiętnastoletniej historii szereg sukcesów, zgromadził wspaniałą kolekcję pucharów, statuetek, dyplomów itp. Liczne mecze towarzyskie pozwoliły na przyozdobienie klubowych sal licznymi proporcami i innymi pamiątkami. Nie wiemy, kiedy znikły one z klubu i jaki był ich dalszy los. Być może zostały zniszczone przez okupanta lub rozgrabione. A może przetrwały, tak jak zegar Omega (na zdjęciu ) i do dziś pozostają w ukryciu...

Co było najważniejszym wydarzeniem mijającego roku w śląskiej piłce?