Członek bractwa i uczestnik Rajdu Dakar w radzie nadzorczej Ruchu Chorzów

Do rady nadzorczej Ruchu Chorzów dołączyły cztery nowe osoby. Kim są ludzie, którzy będą mieć teraz wpływ na przyszłość niebieskiej spółki?
Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Ruchu Chorzów na Facebooku >>

Po zakończeniu walnego zgromadzenia akcjonariuszy klub poinformował, że nowymi członkami rady zostali Leszek Bulkowski, Krzysztof Matela, Sławomir Rybka oraz Ryszard Sasak.

Na Cichej określono ich mianem "finansistów".

Przyjrzyjmy się bliżej tym osobom. 51-letni Sasak zarządza firmą zajmująca się doradztwem i usługami finansowymi. Do klubu z Cichej trafił prawdopodobnie dzięki rekomendacji Aleksandra Kurczyka, przewodniczącego rady nadzorczej. Biznesmenów łączą wspólne interesy. 47-letni Leszek Bulkowski jest biegłym rewidentem. Również powiązany biznesowo z Kurczykiem.

Ciekawą postacią w radzie nadzorczej niebieskiej spółki będzie z pewnością Krzysztof Matela. 45-letni bydgoszczanin to prezes EGB Investments - jednej z największych polskich firm windykacyjnych.

Matela to wielki fan motocykli. Brał udział m.in. w Rajdzie Dakar. - W moich żyłach płynie benzyna, więc moją pasją mogą być wyłącznie motocykle. Jeśli pozwala mi na to czas, startuję w którymś z pustynnych rajdów, np. w Maroko. Z Bractwem Harley-Davidson Bydgoszcz, którego jestem członkiem, zjeździliśmy na motocyklach już całą Europę i Stany Zjednoczone. Jazda odpręża i pozwala odreagować stres. Z pasją także nurkuję podczas rodzinnych urlopów - opowiadał w jednym z wywiadów.

Z EGB Investments jest również związany ostatni nowy członek rady, czyli Sławomir Rybka. To absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torunia. Jego hobby to podróżowanie, nurkowanie oraz fotografia.

Skąd związki działaczy Ruchu z firmą windykacyjną? Odsyłamy do artykułu, który ukazał się wiosną minionego roku w "Przeglądzie Sportowym". "Dostałam od Ekstraklasy SA oficjalne pismo, dotyczące zarówno Polonii [Warszawa - przyp. red.], jak i Ruchu, w którym dyrektor finansowy poinformował mnie, że obaj panowie [Dariusz Smagorowicz, prezes Ruchu, oraz Ireneusz Król, ówczesny właściciel Polonii - przyp. red.] wierzytelności z praw medialnych już dawno scedowali na bydgoską firmę EGB Finanse - mówi mecenas Agata Wantuch.

Tam Ekstraklasa SA przelewa kolejne raty, które pochodzą z Canal+ (obecnie nc+). Firma EGB nie ma nic wspólnego z piłką nożną, zajmuje się głównie windykacją i skupem wierzytelności. Prezesi Ruchu i Polonii nie są z nią formalnie związani. O co więc chodzi? - Mechanizm transakcji jest następujący: dokonuje się cesji wierzytelności na EGB Finanse i otrzymuje określoną w umowie cenę. Nasz klient dostaje pieniądze długo przed datą wymagalności i może je przeznaczyć na prowadzenie codziennej działalności. Dzięki tego typu transakcjom kluby sportowe, zamiast czekać często wiele miesięcy, mogą od razu otrzymać pieniądze i przeznaczyć je na rozliczenia, np. ze swoimi dostawcami i zawodnikami - tłumaczy prezes zarządu bydgoskiej firmy Krzysztof Matela. - Dzięki nawiązaniu współpracy z taką firmą jak EGB otrzymujemy na konto regularne transze, co pozwala nam zachować płynność finansową. Nie jesteśmy w tym wyborze osamotnieni. Wiele klubów korzysta z tego rozwiązania, by jak najbardziej rozsądnie zarządzać swoimi finansami - wyjaśnia Smagorowicz".

Ćwierkamy dla was o sporcie na Śląsku >>

Co było najważniejszym wydarzeniem mijającego roku w śląskiej piłce?