Będzie konkurs na projekt ławeczki Gerarda Cieślika

Ławeczka Gerarda Cieślika stanie na chorzowskiej ulicy Wolności w pierwszą rocznicę śmierci wybitnego piłkarza? Henryk Wieczorek, były trener Ruchu Chorzów, a dziś przewodniczący rady miasta uważa, że to możliwe.
W grudniu zaproponowaliśmy, żeby w Chorzowie powstała "ławeczka Gerarda Cieślika". "Choćby za wierność niebieskim barwom albo te dwa gole strzelone Związkowi Radzieckiemu" - pisaliśmy na SLASK.SPORT.PL.

Nasz pomysł poparli m.in. Dariusz Smagorowicz, prezes Ruchu, Antoni Piechniczek, były selekcjoner reprezentacji, czy Bogdan Kalus, aktor i sympatyk Ruchu. - Ławeczka Gerarda Cieślika to mogłoby być miejsce, gdzie moglibyśmy uczyć się od niego tego spokoju. Dystansu do otaczającej nas codzienności. Chciałbym się przysiąść. Wpaść w zadumę. Z takim kompanem warto - mówił Smagorowicz.

Ławeczka nie jest zagrożona

Nasz pomysł spodobał się również chorzowskim radnym, którzy podczas grudniowej - budżetowej sesji rady miasta zadecydowali, że Chorzów wesprze ten projekt kwotą 50 tysięcy złotych.

- Wykonanie ławeczki nie jest zagrożone. Teraz trzeba sobie postawić pytanie, gdzie ma stanąć i jak będzie wyglądać - mówi przewodniczący rady miasta Henryk Wieczorek, który w 1989 roku wspólnie z Jerzym Wyrobkiem poprowadził jako trener Ruch do ostatniego mistrzostwa Polski w kolekcji klubu z Cichej.

SLASK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

- Gdy zapadała decyzja o sfinansowaniu tego projektu, toczyła się wśród radnych dyskusja, gdzie miałaby stanąć ławeczka. "Gazeta Wyborcza" zaproponowała ulicę Wolności, ale były też głosy za innymi miejscami, które pewnie były bliższe panu Gerardowi, czyli za Hajdukami, czy Chorzowem Batorym. Uważam, że ulica Wolności to trafiona lokalizacja. Tą ulicą przechodzi największa liczba mieszkańców naszego miasta. Honorowy obywatel Chorzowa - a takim jest przecież Gerard Cieślik - nigdy nie czułby się na Wolności samotny - uzasadnia Wieczorek, srebrny medalista olimpijski z Montrealu.

3 listopada? To dobry pomysł

Zdaniem Wieczorka, realizacją pomysłu powinien zająć się wydział kultury, sportu i turystyki chorzowskiego magistratu. - Koniecznością wydaje się ogłoszenie konkursu na projekt ławeczki. Kolejnym krokiem będzie znalezienie firmy, która zajmie się jej wykonaniem. Nie wiem, ile to może potrwać, ale wydaje się, że pół roku to dość czasu, żeby temu podołać - dodaje.

Niewykluczone, że po raz pierwszy będzie można przysiąść się do Gerarda Cieślika na jego ławeczce przy Wolności w pierwszą rocznicę śmierci wybitnego chorzowianina, czyli 3 listopada. - To dobry pomysł. Termin jest dość odległy, wiec możliwy do zrealizowania - kończy Wieczorek. 

Podoba Ci się pomysł z ławeczką Cieślika? Dołącz do nas na Facebooku >>

Na co czekasz bardziej w 2014 roku?