Śląski poeta zorganizował internetowe muzeum strojów Ruchu Chorzów

Karol Gwóźdź, śląski poeta, muzyk, a także kibic Ruchu Chorzów, ma marzenie. Chce wejść do muzeum niebieskich korytarzem, który będą znaczyły koszulki zespołu z Cichej.
Dla piłkarza to tylko kolejna koszulka rzucona w trybuny, a dla osoby, która ją łapie, czasami sposób na życie. Życie Karola Gwoździa zmieniło się w dniu, gdy otrzymał koszulkę Andrzeja Niedzielana.

- Niby nic. Niebieski trykot, który każdy kibic widzi co tydzień z trybun czy przed telewizorem. Gdy jednak wziąłem go do ręki, coś mnie tknęło. Dla mnie ten strój był jak kolejna kartka z książki o historii Ruchu. Postanowiłem, że poszukam następnych stron - wspomina Gwóźdź. 

Dał paczkę i odszedł

Zaczyna się mozolne przeszukiwanie portali aukcyjnych, które z czasem staje się codziennością. Nagabywanie znajomych, ogłoszenia na klubowym forum. Wszystko podporządkowane jednemu - zdobyć kolejną koszulkę.- W portalach aukcyjnych sprawa jest jasna. Ktoś chce sprzedać, a ja chcę kupić. Problemem może być tylko cena. Fajne jest jednak to, że dzięki koszulkowemu hobby spotykam na swojej drodze ludzi, którzy chcą mi pomóc bezinteresownie. Tak było z kibicem z Austrii, który miał akurat koszulkę z roku 1995. Cenna rzecz, tymczasem on stwierdził, że w rękach kolekcjonera będzie miała lepiej niż u niego na półce. Spotkaliśmy się pod stadionem przy Cichej. Dał mi paczkę i odszedł. Nawet nie wiem, jak miał na imię - mówi Gwóźdź.

250 złotych za Gęsiora

Starsze koszulki Ruchu to prawdziwe rarytasy. Na aukcjach niemal się nie pojawiają. - Mam koszulkę z roku 1985. Wiąże się z nią zabawna historia, ponieważ gdy ją kupowałem, to wcale nie miałem pewności, że to trykot Ruchu Chorzów. Sprzedający też o tym nie przesądzał, gdyż strój pochodził z czasów, gdy na koszulce nie było jeszcze klubowego herbu. Zaryzykowałem i dopiero po czasie okazało się, że miałem nosa. Przesądziła o tym fotografia, którą znalazłem w książce o Krzysztofie Warzysze. Analiza porównawcza potwierdziła, że mam w rękach prawdziwy skarb - uśmiecha się kolekcjoner.

Ceny koszulek Ruchu na internetowych aukcjach zaczynają się od 50 złotych. Gwóźdź wylicytował maksymalnie 250 złotych. - Łamałem się, ale w końcu uznałem, że warto. To koszulka Dariusza Gęsiora, w której w 1996 roku wywalczył z Ruchem Puchar Polski. Kibic, który mi ją sprzedał, zapewniał, że Gęsior rzucił mu ją w trybuny po wygranym finale - opowiada.Niebiescy na szaro

Większość koszulek Ruchu jest w różnych odcieniach niebieskiego. Myli się jednak ten, kto uważa, że zespół z Cichej zawsze był wierny swoim barwom. - Zdarzały się stroje czerwone, czarne, a nawet różowe - bo w takim kolorze koszulek Ruch zagrał w latach 90. podczas turnieju w Hamburgu. Po ostatnim awansie do ekstraklasy niebiescy grali również na szaro. To miał być unikalny odcień niebieskiego, ale gdy włączono jupitery, to już nikt niebieskiego nie widział. Mam do tej koszulki szczególny sentyment, gdyż producent dedykował ten trykot wyłącznie piłkarzom Ruchu. To oznacza, że te stroje były niepowtarzalne. Warte zapamiętania, bo jednak na co dzień to jest zazwyczaj tak, że w jednym modelu koszulek gra pół ligi - podkreśla Gwóźdź.

Kibic Ruchu nie chodzi na co dzień w koszulkach ze swojej kolekcji.

- Zbyt dużym szacunkiem je darzę, żeby wychodzić w nich na ulicę. Każda ma swoje miejsce na domowej półce. To jednak nie oznacza, że nie chcę się nimi dzielić - zapewnia. O co chodzi? - Liczę, że w przyszłości Ruchu będzie miał muzeum z prawdziwego zdarzenia. Marzy mi się korytarz, który widziałem w muzeum Bayernu Monachium. Krok za krokiem można tam podziwiać nie tylko trofea, ale i kolejne koszulki piłkarzy, którzy prowadzili Bayern do zwycięstw. Jeżeli takie muzeum powstanie na Cichej, to chętnie udostępnię swoją kolekcję - deklaruje.

Zbiory Karola Gwoździa można oglądać w największym internetowym muzeum strojów Ruchu Chorzów.

Gdzie wiosną objawi się nowy, nieznany szerszej publice, rewelacyjny piłkarz: