Panowie "Wujek", "Hiszpan" i "Masełko" na Ruchu Chorzów mile widziani

Ruch Chorzów na kibicach nie zarobi. Nie ma chętnych, by płacić 100 zł miesięcznie za tytuł Super Kibica.
Ruch Chorzów powalczy o europejskie puchary? Podyskutuj na Facebooku >>

Ruch Chorzów łapie się różnych sposobów na podratowanie klubowego budżetu, ale ten od początku wydał nam się - jak by to powiedzieć w miarę delikatnie - wątpliwy.

"Klubów 100" - zrzeszających sponsorów wspierających drużyny piłkarskie - było i pewnie jeszcze będzie w naszym kraju setki. Zazwyczaj dzieje się tak, że grono znajomych biznesmenów, ale przede wszystkim kibiców klubu, skrzykuje się przy piwie i postanawia pomóc ukochanej drużynie. Potem ci biznesmeni namawiają do współpracy kolejnych, dalszych już kolegów, a ci następnych znajomych, i tak rośnie sponsorska piramida, która wspiera klubowy budżet.

W przypadku zespołów z niższych lig od operatywności takiego "klubu" nierzadko zależy byt drużyny. W ekstraklasie to już raczej kropla w morzu potrzeb. Spójrzmy prawdzie w oczy - gdy jakiś kasiasty biznesmen ma chęć, by wesprzeć ligowy zespół, któremu kibicuje, to zostaje jego sponsorem, a nie bawi się z kolegami w uczestnictwo w towarzyskim klubie.

Ruch, organizując swój "Klub 100", poszedł o krok dalej. Na Cichej na starcie założono bowiem, że oferta nie będzie skierowana (chociaż może się tak stać) do sponsorów, a do szeregowych kibiców. Takich co to co drugi tydzień zajmują swoje miejsce na Cichej i zdzierają gardło za zespół. Koszt uczestnictwa to 100 zł miesięcznie.

Co w zamian? Zniżki na gadżety, dla najlepszych karnety VIP i jak zaznaczył sam Ruch "najważniejsze" - "główną korzyścią z bycia w Klubie 100 Ruchu Chorzów jest prestiż związany z możliwością nazywania siebie Super Kibicem".

Podczas ostatniego meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała zapytaliśmy kilka przypadkowo spotkanych osób, co sądzą o tej inicjatywie. Zaznaczamy, że stało się to jeszcze w chwili, gdy Ruch miał szanse na zwycięstwo. Odpowiedzi były podobne. "Super Kibic? Każdy, kto przychodzi na ten stadion i ściska kciuki za ten zespół, i tak jest super kibicem. Ale żeby jeszcze za to płacić?"I tak na dziś jedynym oficjalnym Super Kibicem Ruchu jest Wojciech Kuczok. Pisarz dał się namówić na to, żeby być twarzą "Klubu 100" w chwili, gdy Ruch startował z tym pomysłem. A był to dobry czas! Niebiescy właśnie fetowali szóste ligowe zwycięstwo z rzędu. Kiedy niesiony euforią kibic miał sięgnąć do kieszeni łatwiej, jak nie wtedy? Tymczasem z informacji, jaka znajduje się na internetowej stronie Ruchu, wynika, że za Kuczokiem nie poszedł nikt. Słabo to wygląda i zdaje nam się, że tak już może zostać...

Gdy myślimy o kibicach, którzy wykładali własne pieniądze na klub, zawsze przypominają nam się panowie "Wujek", "Hiszpan" i "Masełko". To był początek lat 90., a wspomniani kibice pojawiali się na Stadionie Ludowym w Sosnowcu, by wspierać bankrutujące Zagłębie.

Raz na meczu byli, innym razem nie. Raz mieli gest, a innym razem woleli wydać złotówki na kiełbasę czy piwo. Przychodził jednak taki moment, że podchodzili do spikera i zapowiadali, że zrzucą się dla strzelca zwycięskiej bramki. I tak "panowie" - bo tak ich zawsze tytułował stadionowy spiker - "Wujek", "Hiszpan" i "Masełko" z miejsca stawali się dla większości "super kibicami" i żaden "Klub 100" nie był im do tego potrzebny.

ŚLĄSK.SPORT.PL ćwierka na Twitterze. Obserwujesz? >>