Ławeczka Gerarda Cieślika na stadionie Ruchu Chorzów to zły pomysł [OPINIA]

Na stronie Urzędu Miasta w Chorzowie jeszcze do piątku można wskazać w internetowej sondzie miejsce, gdzie w przyszłości ma stanąć ?Ławeczka Gerarda Cieślika?. Na razie górą jest stadion przy Cichej.
Niech w Chorzowie stanie ławeczka Gerarda Cieślika. Poprzyj akcję na fejsie >>

"Ławeczka Gerarda Cieślika" - to pomysł "Wyborczej" w Katowicach oraz portalu ŚLASK.SPORT.PL na uhonorowanie wybitnego reprezentanta Polski i piłkarza niebieskich. Zaproponowaliśmy, żeby ławeczka stanęła na ulicy Wolności - głównym deptaku Chorzowa. Uznaliśmy, że w tym miejscu Gerard Cieślik nigdy nie byłby sam, bo w tłumie przechodniów zawsze znalazłby się chętny, który chciałby się do niego przysiąść.Z czasem pojawiły się też inne propozycje. Nie brakuje osób, które uważają, że ławeczka powinna stanąć w Hajdukach, czyli miejscu, gdzie znakomity piłkarz wychował się i mieszkał, lub na stadionie przy ulicy Cichej, gdzie strzelał gole i prowadził Ruch do mistrzowskich tytułów. W sondzie na razie prowadzi Cicha (52 procent głosów). Drugie miejsce zajmuje Wolności (42), a trzecie ulica Farna w Hajdukach (6). Głosowanie potrwa do piątku.

Co ciekawe, radni pracujący w Komisji Kultury i Sportu już opowiedzieli się za Hajdukami. - Przekonały nas głosy wybitnych chorzowian. Historyka doktora Jacka Kurka, byłego selekcjonera reprezentacji Polski Antoniego Piechniczka i przyjaciela pana Gerarda - byłego piłkarza i trenera Ruchu Jana Rudnowa - wyjaśnia Ryszard Sadłoń, przewodniczący komisji.

- Znam wielu piłkarzy, którzy lubili spędzać czas na Wolności. Tam zawsze można było chociażby spotkać świętej pamięci Jurka Wyrobka. Ale nie Cieślika. Cieślik rzadko bywał na Wolności. On był u siebie w Hajdukach. Stadion przy Cichej? Osoby, które głosują za tą lokalizacją, chyba nie wiedzą, jak wygląda ławeczka. To skromny pomnik, który na Cichej pozostanie niezauważony. Zresztą gdzie on miałby stanąć? Na parkingu? Marzy mi się aleja gwiazd na Cichej, którą zwieńczy na powitalnej bramie nasza chorzowska Omega oraz dwa pomniki - Gerarda Cieślika i Ernesta Wilimowskiego.

Ławeczka powinna stanąć w miejscu, które ukochał Gerard Cieślik. A tym miejscem były Hajduki. Skwer przy placu, na którym uganiał się między straganami za szmacianką. To tam Gerard Cieślik będzie naprawdę u siebie - mówi Sadłoń, który zaznacza, że wyniki sondy wcale nie muszą być dla radnych wiążące. - Na pewno będzie w tej sprawie jeszcze niejedna polemika. Nasza komisja wnioskuje nie tylko za lokalizacją przy ulicy Farnej, ale i za tym, by ławeczka przedstawiała młodego Gerarda Cieślika, a pomnik był wykonany z brązu - dodaje.

ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwuj już teraz >>

Kto będzie w tabeli wyżej na koniec sezonu?