Gerardowi Cieślikowi należy się w Chorzowie miejsce najbardziej prestiżowe

Janusz Paterman, chorzowianin, restaurator, od wielu lat związany z Ruchem, zdecydowanie stawia na lokalizację ławeczki Gerarda Cieślika przy reprezentacyjnej ul. Wolności.
W mieście trwa dyskusja, gdzie powinien znaleźć się postument upamiętniający znakomitego piłkarza Ruchu Chorzów. Ławeczka to pomysł katowickiej "Wyborczej" i portalu ŚLĄSK.SPORT.PL, który w grudniu zeszłego roku został poparty przez chorzowskich radnych.

Miasto zorganizowało w tej sprawie internetową sondę. Internauci postawili na ul. Wolności, ale wyniki głosowania nie muszą być wiążące dla radnych. Komisja kultury i sportu opowiada się za lokalizacją przy ul. Farnej, choć ta kandydatura otrzymała zdecydowanie najmniej głosów.

Janusz Paterman, chorzowianin, restaurator, od wielu lat związany z Ruchem, zdecydowanie stawia na lokalizację ławeczki przy ul. Wolności.

- Ławeczka ma przypominać wspaniałą postać Gerarda Cieślika. Nie traktujmy go jako człowieka z Hajduk. To był przede wszystkim chorzowianin i Ślązak. Niezależnie więc od tego, gdzie Cieślik się urodził, w które miejsca chadzał, należy mu się w mieście miejsce najbardziej prestiżowe. Chorzów pięknieje z roku na rok, ale żadna z dzielnic nie przebije ul. Wolności. To od wielu pokoleń najważniejsza ulica w mieście. Zresztą powiem, że niejeden raz miałem zaszczyt gościć pana Gerarda i jego żonę w kawiarni na Wolności. Podobało im się tutaj - mówi Paterman.

Paterman podkreśla, że Chorzów odwiedza wiele osób, także z zagranicy. Pierwsze kroki kierują oni zwykle na ul. Wolności.

- Kto z nich zada sobie trud i odnajdzie Farną z pamiątkową ławeczką? Familoki w mieście giną, młodzi ludzie na Farną nie zaglądają. A to przede wszystkim wśród młodszych pokoleń musimy pielęgnować pamięć o Cieśliku. Na Farnej ta ikona zaginie. To będą wyrzucone pieniądze. Jak rozumiem, pomysłodawcom ławeczki zależy na uhonorowaniu pamięci wielkiego piłkarza, a nie na promowaniu dzielnicy - przypomina Paterman i dodaje: - Sprawa jest dla mnie prosta. Na Wolności ławeczka, na Farnej tablica z informacją, że tutaj urodził się i żył Cieślik. A stadion na Cichej należy oczywiście nazwać imieniem Cieślika.

Jakie argumenty za ul. Farną? Wymienia je Jan Rudnow.Niech w Chorzowie stanie ławeczka Gerarda Cieślika. Poprzyj akcję na fejsie >>

Kto będzie w tabeli wyżej na koniec sezonu?