Kibice przepytali trenera Ruchu Chorzów. Które pytanie sprawiło Kocianowi największą trudność?

Jan Kocian, trener Ruchu Chorzów to jeden z tych szkoleniowców, który ze spokojem odpowie nawet na najtrudniejsze pytanie. Przed meczem z Zawiszą Bydgoszcz Słowaka maglowali jednak nie dziennikarze, a kibice.
Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Ruchu Chorzów na Facebooku >>

Na prośbę klubu fani niebieskich przygotowali pytania, która wysłali potem na adres mailowy Ruchu. Oto jak poradził sobie z nimi Kocian.

Franekpro: W jaki sposób będzie pan motywował piłkarzy przed meczem z Zawiszą?

- Zrobiliśmy analizę po meczu z Górnikiem Zabrze i już wtedy zaczynałem motywować zawodników na najbliższy mecz. Piłkarze dobrze wiedzą, że kolejne dwa spotkania [z Zawiszą i Wisłą - przyp.red.], które rozgrywamy na własnym stadionie będą walką o trzecie miejsce. Dodatkowo chcemy się zrewanżować kibicom za tę porażkę w derbach. Mamy silną drużynę i walczymy dalej o jak najlepszy rezultat w tej rundzie!

Byku95w: Czy z obecną kadrą mamy jakiekolwiek szanse w europejskich pucharach?

- Będziemy walczyć do ostatniej kolejki o to trzecie miejsce. Ruch nie jest klubem, który teraz powie, że nie chce grać w pucharach i odpuści mecze. Wiadomo, że jest to pewne obciążenie dla klubu, ponieważ są to dalekie wyjazdy, ale my nie bylibyśmy dobrymi zawodnikami, gdybyśmy powiedzieli, że nie chcemy trzeciego miejsca i komuś je oddamy. Wiem, że mamy szanse na dobre wyniki w pierwszych rundach. Dalej będą już silni przeciwnicy i ta kadra może nie wystarczyć, ale będziemy się starać.

Ignac74: Czy próbuje pan na treningach grać dwójką napastników?

- Próbujemy na treningach ustawiać Macieja Jankowskiego z Grzegorzem Kuświkiem w ataku, ale wydaje mi się, że w Polsce większość drużyn nastawiona jest na grę jednym napastnikiem i dwoma środkowymi pomocnikami. To zależy także od spotkania. Nie gramy systemem 4-2-3-1, tylko staramy się ustawiać 4-3-3. Kowalski i Zieńczuk zawsze się podpinają pod napastników, tak samo jak Filip Starzyński. To nie jest tak, że jeśli w składzie jest wpisany jeden napastnik przed meczem to tylko jeden zawodnik będzie grał w ataku, bo najważniejsze jest to, żeby zawodnicy podłączali się do zadań ofensywnych. Zawsze w składzie mamy wielu piłkarzy, którzy będą walczyć w ataku. Zależy jak piłkarze będą się odnosić do zadań ofensywnych.

Giermas93: Co pan sądzi o reformie ligi?

- Osobiście jestem przeciwko reformie, ponieważ daje szansę tylko słabszym drużynom. Mieliśmy przewagę nad Lechią wynoszącą 10 punktów, a teraz, po podziale zmniejszyła się do 5. Jest to niesprawiedliwe dla drużyn, które wywalczyły sobie czołowe lokaty i mogą je po kolejnej rundzie stracić.

Lierox: W którym meczu Ruch zagrał najlepiej za pańskiej kadencji?

- Bardzo trudno jest powiedzieć, jakie to były spotkania. Były dwa takie ważne mecze, które graliśmy na własnym stadionie. Pierwszy z Cracovią, w którym dwukrotnie przegrywaliśmy i wygraliśmy 3:2 pomimo czerwonej kartki dla Michała Helika. W tym meczu piłkarze pokazali, że wszystko jest możliwe i że to, co trenujemy może bez problemu zadziałać w trakcie meczu. Drugim takim spotkaniem były derby z Górnikiem, gdzie również przegrywaliśmy, ale w końcówce losy tego meczu się odmieniły i udało nam się zwyciężyć. Zagraliśmy również dobry mecz na Koronie Kielce, gdzie wygraliśmy 4:1 i Wiśle Kraków, którą pokonaliśmy 1:0. W obu tych spotkaniach bardzo dobrze wyprowadzaliśmy kontrataki i graliśmy bardzo dobrze taktycznie.

Racjonalny555666: Czy widzi pan wśród młodych zawodników takich, którzy w najbliższym czasie mogliby zadebiutować w pierwszej drużynie?

- Jest na pewno Konrad Mularczyk, czy Maciek Urbańczyk, ale także Patryk Lipski, którzy się dobrze prezentują. Jednak muszą walczyć o to, aby przebić zawodników, którzy obecnie grają w pierwszej drużynie, tak aby dali nam jak najwięcej jakości.

Qulski: Czy klub zamierza pozyskać napastników w letnim okienku transferowym?

- Konkretnych kandydatów jeszcze nie mamy, ale wiemy, że w ataku mamy problem, bo przy ewentualnym odejściu Jankowskiego zostanie tylko Kuświk z Kwiatkowskim, a to jest za mało. Bardzo trudno jest znaleźć dobrego napastnika, który wpasuje się w drużynę. Chcemy sprowadzić polskiego zawodnika, a każdy dobry napastnik ma kontrakt. Nie potrzebujemy wielu napastników tylko dobrych, którzy wprowadzą nową jakość. Mamy pewne typy, ale musimy im się jeszcze przyjrzeć.

Stopter: Na jakie inne pozycje szukacie wzmocnień?

- Musimy poczekać do ostatniej kolejki tego sezonu i przyjrzeć się zawodnikom, którym kończą się kontrakty. Na pewno w pierwszej kolejności złożymy nowe oferty piłkarzom, którzy już są w składzie. Nie wiemy jeszcze, kto zostanie, a kto odejdzie, ale chciałbym, żeby każda pozycja została zdublowana, żeby pojawiła się rywalizacja w składzie. Nie chcemy powiększać kadry tylko ją udoskonalić, aby była jeszcze lepsza.

Przemo1601: Jakie różnice dostrzega pan między piłką w Polsce, a na Słowacji? Jak bardzo styl odbiega od siebie?

- Myślę, że w Polsce piłka jest agresywniejsza, a za to na Słowacji większy nacisk kładzie się na taktykę. Na pewno w ekstraklasie jest więcej walki.

Waldyk: Za kogo będzie pan trzymał kciuki w zbliżającym się finale Ligi Mistrzów i na mundialu?

- Widziałem w finale Bayern Monachium, ponieważ jest to drużyna, której kibicuję, ale niestety odpadli. Wiem, że nasi kibice przyjaźnią się z sympatykami Atletico Madryt dlatego myślę, że to im będę kibicował, ponieważ nawet, gdy gra Barcelona z Realem to zawsze bardziej jestem za "Barcą". Na mundialu będę oczywiście kibicował Niemcom.

ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>