Stadion Ruchu Chorzów znów dzieli. Prezydent wbił szpilkę, radni ripostują [AKTUALIZACJA]

Ruch Chorzów otrzymał licencję na grę w ekstraklasie, ale na klubie ciąży m.in. nadzór infrastrukturalny. 
Oznacza to tyle, że Cicha będzie wymagała kolejnych inwestycji. Miasto, które jest właścicielem obiektu zapewnia, że tak właśnie się stanie.

"W związku ze staraniami spółki Ruch Chorzów o licencję na rozgrywanie meczów ekstraklasy na stadionie przy ulicy Cichej informujemy, że Miasto Chorzów zrobi wszystko, by wymogi związane z infrastrukturą stadionu nie były przeszkodą w uzyskaniu licencji. MORiS Chorzów spełni oczekiwania Ekstraklasy i dodatkowo zmodernizuje oświetlenie stadionu na potrzeby transmisji telewizyjnych w technologii HD. Będzie to kolejny wydatek poniesiony przez miasto w ostatnim czasie, aby obecny stadion Ruchu mógł być nadal miejscem rozgrywek w ekstraklasie" - oświadczył prezydent Andrzej Kotala, który zaznacza, że tych problemów można było uniknąć."Nowe wymogi licencyjne znane były już pół roku temu. M.in. z tego powodu miasto ogłosiło konkurs architektoniczny, wyłoniło zwycięską koncepcję, a w projekcie budżetu na 2014 rok zabezpieczono kwotę 10 mln złotych na kompleksową modernizację stadionu przy Cichej. Przebudowa miała być realizowana etapami. Rozpoczęcie prac budowlanych z pewnością odsunęłoby ryzyko nieotrzymania licencji w kolejnych sezonach. Na to jednak nie zgodzili się radni Wspólnego Chorzowa i podczas grudniowej sesji budżetowej usunęli tę pozycję z tegorocznego planu finansowego. Nadmienić należy, że przebudowa trybun była jedną z obietnic przedwyborczych Wspólnego Chorzowa w 2010 roku. Miasto po raz kolejny w trybie awaryjnym przeprowadza niezbędne inwestycje, by klub uzyskał licencję. Podkreślić należy, że to jedynie odsuwanie problemu, a nie skuteczne jego rozwiązywanie. Ruch Chorzów potrzebuje stadionu nowoczesnego, który będzie spełniał stawiane przez Ekstraklasę wymogi" - podkreśla Kotala.

Oświadczenie klubu radnych Wspólnego Chorzowa

W związku z informacją o przyznaniu licencji na grę w Ekstraklasie dla Ruchu Chorzów chcieliśmy złożyć serdeczne gratulacje dla Zarządu Ruchu Chorzów SA za dobre zarządzanie klubem oraz za wkład pracy włożony w to, by klub, który jest wizytówką miasta mógł nadal występować w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Jednocześnie jesteśmy zdziwieni oświadczeniem Prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali, który stwierdza, że "problemów z otrzymaniem licencji można było uniknąć". Chcemy zwrócić uwagę na to, że po raz pierwszy od lat chorzowski klub otrzymał licencję bez żadnych problemów, już w pierwszym podejściu.

W związku z oświadczeniem Prezydenta Andrzeja Kotali w tej kwestii, informujemy, że to klub radnych Wspólnego Chorzowa w poprawkach do budżetu na rok 2014 r. zaproponował i przegłosował przekazanie Ruchowi Chorzów kwoty 4 milionów zł. Takiej pomocy ze strony miasta jeszcze nigdy klub Ruch Chorzów nie otrzymał. Kwota ta miała pozwolić Ruchowi spłacić zobowiązania, dzięki czemu otrzymałby on licencję na grę w rozgrywkach Ekstraklasy i rozgrywkach europejskich.

Jak czytamy w punkcie 4. oświadczenia Komisji ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej licencji na grę w rozgrywkach UEFA odmówiono Ruchowi Chorzów "ze względu na naruszenie wymogu F-05, to znaczy nie wykazanie w złożonej prognozie finansowej zdolności do kontynuacji działalności do końca sezonu". Naszym zdaniem przyczynił się do tego Prezydent Chorzowa, który do dnia rozstrzygania przez PZPN kwestii licencji nie wykonał uchwały Rady Miasta umożliwiającej przekazanie Ruchowi kwoty 4 milionów zł w ramach wynagrodzenia za promocję miasta.

Przypominamy również, że klub radnych Wspólnego Chorzowa nie zgodził się na przebudowę stadionu Ruchu, bo otrzymał jasną deklarację ze strony prezesa Ruchu Chorzów SA o tym, że klub docelowo planuje grać na Stadionie Śląskim. Z tego powodu modernizacja stadionu przy ul. Cichej byłaby bezcelowa.

Zgodnie z punktem 6. oświadczenia Komisji ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczącego "nałożenia nadzoru infrastrukturalnego na klub związanego z oświetleniem stadionu lub technicznych wymogów związanych z realizacją transmisji TV" nadmieniamy, że rozpoczęcie prac budowlanych nie miałoby żadnego związku z otrzymaniem licencji na ten rok. Przypominamy również, że nadzór ten wynika z wymagań oficjalnego nadawcy. Do tej pory wszystkie transmisje meczów w technologii HD z obiektu przy ul. Cichej 6 odbywały się bez żadnych przeszkód.

Gdyby modernizacja stadionu Ruchu Chorzów miała miejsce, nie zmieniłoby to obecnego stanu obiektu oraz oświetlenia zainstalowanego na masztach przy ul. Cichej. Wręcz przeciwnie. Projekt przebudowy stadionu zakładał demontaż obecnego oświetlenia. To spowodowałoby, że w przyszłym sezonie na stadionie przy ul. Cichej 6 nie byłoby w ogóle odpowiedniego sztucznego światła. Ewentualnie należałoby zamontować tymczasowe maszty, które podniosłyby koszt modernizacji obiektu.

Tymczasem całkowicie zgadzamy się ze słowami prezydenta, który stwierdza, że "Ruch Chorzów potrzebuje stadionu nowoczesnego, który będzie spełniał stawiane przez Ekstraklasę wymogi". Takim obiektem będzie Stadion Śląski. Za modernizację tego obiektu odpowiada marszałek województwa, który reprezentuje to samo ugrupowanie polityczne, co Prezydent Chorzowa.

Ćwierkamy dla was o sporcie na Śląsku >>

Kto będzie w tabeli wyżej na koniec sezonu?