Dziwna przypadłość Ruchu Chorzów. "Oby się to już nie powtórzyło"

Wyniki Ruchu Chorzów przypominają w ostatnich sezonach podróż kolejką górską. Po dobrym sezonie zespół w kolejnych rozgrywkach walczy już tylko o utrzymanie.
Ruch Chorzów zagra w fazie grupowej Ligi Europejskiej? Podyskutuj na Facebooku >>

Rok 2010 - rywalizacja w czubie tabeli i na koniec sezonu brązowy medal mistrzostw Polski. Rok później - ligowa szarzyzna i bój o utrzymanie. Rok 2012 - znowu wystrzał formy. Ruch do ostatniej kolejki walczy ze Śląskiem Wrocław o mistrzostwo Polski, ale ostatecznie kończy rozgrywki ze srebrnym medalem. Rok później - ostry zjazd. Chorzowianie utrzymują się w lidze tylko dlatego, że licencji na grę w ekstraklasie nie otrzymuje Polonia Warszawa. Rok 2014 - Ruch znowu zadziwia i kończy sezon na najniższym stopniu podium.

- Naprawdę nie wiem, skąd się to bierze. W szatni często o tym rozmawiamy, a nawet się z tego śmiejemy. To jest bardzo dziwne. Oby się to nie powtórzyło. Obyśmy w kolejnym sezonie znowu zaliczali się do ligowej czołówki - mówi Maciej Sadlok, obrońca zespołu z Cichej.Obniżka formy Ruchu nie bierze się bez przyczyny i ma zazwyczaj związek z przebudową drużyny. Po sukcesach w lidze niebiescy tracili w ostatnich latach tak ważnych dla zespołu piłkarzy, jak Artur Sobiech, Andrzej Niedzielan, Tomasz Brzyski, Arkadiusz Piech, Krzysztof Pilarz czy wspomniany Sadlok.

W sezonie 2012/13 problemy niebieskich zaczęły się z kolei od selekcjonerskiej nominacji dla Waldemara Fornalika. Trener, który poprowadził Ruch do wicemistrzostwa Polski, okazał się wtedy na Cichej nie do zastąpienia.

A jak będzie teraz? Ruch już stracił jednego gracza, który uchodził w ostatnich latach za kluczowego. Myślimy o Macieju Jankowskim, który zdecydował się na przeprowadzkę do Wisły Kraków.

Z ważnych zawodników mogą jeszcze odejść Daniel Dziwniel, Filip Starzyński czy Michał Buchalik (ma trafić do Wisły Kraków).

Obawiamy się też, że niebiescy mogą zaliczyć kolejną obniżkę formę także z innego powodu... Gra Ruchu opierała się w minionych rozgrywkach w dużej mierze na weteranach. Pytanie, jak długo tak doświadczeni piłkarze, jak Marcin Malinowski, Łukasz Surma czy Marek Zieńczuk, będą w stanie decydować o obliczu zespołu...

Czy Ruch Chorzów zagra w fazie grupowej Ligi Europejskiej?