Ruch Chorzów stawia na zaciąg z Legii Warszawa

W letnim oknie transferowym do składu Ruchu Chorzów ma dołączyć trzech piłkarzy Legii Warszawa. W przeszłości niebiescy mieli już na Cichej zaciąg z Łodzi i z Krakowa. Nie wszystkim się to podobało...


Ruch Chorzów podpisał kontrakt z bramkarzem Legii Wojciechem Skabą, jest też bliski pozyskania kolejnych graczy mistrza Polski, Michała Efira i Patryka Mikity.

Z tej trójki warszawiakiem jest tylko Mikita. Efir urodził się w Świdniku, a Skaba to Ślązak z Rybnika. Co ciekawe, Ruch miał oko Efira i Mikitę, już zanim trafili oni do seniorskiej kadry Legii. - Wtedy nas przelicytowano, ale teraz wyrównujemy rachunki - usłyszeliśmy na Cichej.

Transfer trzech zawodników Legii do Ruchu to zaskakujące posunięcie działaczy niebieskich. - Taki znak czasów. Kluby nie patrzą już na swoją tożsamość, tylko sięgają po tych zawodników, na których ich stać i którzy prezentują przy tym wystarczający poziom - mówi Mariusz Śrutwa, były napastnik niebieskich. - Ryzyko, jak taka grupa przyjmie się w szatni, zawsze jest. Nie zamierzam jednak nikogo skreślać na starcie - dodaje Śrutwa, który był w latach 90. bohaterem głośnego transferu z Ruchu do Legii.

W przeszłości Ruch już sięgał odważnie po piłkarzy z jednego regionu czy klubu. I tak był na Cichej tzw. zaciąg łódzki, którzy reprezentowali Robert Górski, Łukasz Madej i Rafał Grzelak. Był też i zaciąg krakowski, czyli Łukasz Surma, Rafał Kwieciński i Bartłomiej Jamróz.

Ta ostatnia grupa szczególnie irytowała Antoniego Piechniczka. Były piłkarz Ruchu i selekcjoner reprezentacji Polski w 2003 roku podczas walnego zgromadzenia członków klubu z Cichej grzmiał:

- Ruch stracił śląską tożsamość. Zastanówcie się, jak odzyskać ducha, którego ten klub zatracił. Ruch nie miał ostatnio szczęścia do trenerów, transferów. Co to za piłkarze, którzy jeszcze pod prysznicem zakładają się, że za 50 minut wypiją piwo pod Sukiennicami - podkreślał wówczas Piechniczek.

- Oczywiście, że nie można przekreślać wszystkich przyjezdnych piłkarzy, którzy grali i będą grać w Ruchu. Najważniejszy jest charakter zawodników. Jeżeli ktoś przychodzi na Cichą jak do pracy, żeby odbębnić parę godzin i wrócić szybko do domu, to nie będzie z niego pożytku, niezależnie od tego, czy jest z Łodzi, czy z Chorzowa - przypomina Śrutwa, którego martwi nie tyle zaciąg ze stolicy, co fakt, że Ruch chce znowu odważniej postawić na obcokrajowców.

W poprzednim sezonie Ruch grał przez większość rozgrywek wyłącznie polskim składem, co zapewniło mu trzecie miejsce na koniec sezonu. - To była dobra droga. Ruch postąpił odważnie i na tym zyskał. Teraz jednak znowu wraca się do starych nawyków. Po co? Zawsze lepiej dać szansę utalentowanemu chłopakowi ze Śląska - twierdzi Śrutwa.

Zdjęcie Turfy ADIDAS PREDITO TRX TF V22139 Zdjęcie RRCH02: Ruch Chorzów - koszulka Adidas Zdjęcie SZLEG03: Legia Warszawa - szalik Adidas
Turfy ADIDAS PREDITO TRX TF... RRCH02: Ruch Chorzów - kosz... SZLEG03: Legia Warszawa - s...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info