Sport.pl

Jak to jest być kibicem Ruchu Chorzów w Katowicach [HISTORIA SPRZED LAT]

- Na Witosa jest nas, niestety, tylko piętnastu. Tych z GKS-u chyba ze stu. Niby się znamy, razem gramy w piłkę, ale jak się zbliża mecz, to nie ma sentymentów - tak 25 lat temu mówił w wywiadzie prasowym nastoletni kibic Ruchu z Katowic.


Gdy w 1989 roku Ruch Chorzów zdobył mistrzostwo Polski, "Trybuna Robotnicza" przeprowadziła wywiad z Piotrkiem, 17-letnim zaprzysięgłym kibicem niebieskich, mieszkającym na jednym z katowickich osiedli.

Ciężko chyba być kibicem Ruchu w Katowicach?

- Nie tak bardzo. W Katowicach jest dużo kibiców niebieskich. Na placu Andrzeja rządzi Ruch, w Janowie, Piotrowicach i Załężu też. Na Tysiącleciu jest po połowie. Górne kibicuje Ruchowi, Dolne - GKS-owi.

A na twoim osiedlu?

- Na Witosa jest nas, niestety, tylko piętnastu. Tych z GKS-u chyba ze stu. Niby się znamy, razem gramy w piłkę, ale jak się zbliża mecz, to nie ma sentymentów.

I co wtedy?

- Kiedyś zaczepiło mnie ośmiu ludzi z GKS-u i odebrało flagę. Odzyskałem ją dopiero przez kolegę, który znał jednego z nich.

Ale czasem to wy jesteście górą?

- Pewnie. Po meczu Ruch - Widzew na osiedle przyszli ludzie z Ruchu i wszyscy z GKS-u pokryli się po domach.

Na ulicę to jednak nie opłaca się wyjść w niebieskich barwach.

- Na mecz wychodzę zawsze bez flagi i szalika. Mam to wszystko u kolegi w Załężu, gdzie jest zbiórka. Stamtąd jedziemy tramwajem do Batorego. Wtedy już można pokazać się na niebiesko.

Jaki jest ekwipunek kibica Ruchu?

- W niebiesko-biały szalik najlepiej zaopatrzyć się w takim sklepie w Batorym. Materiały na flagę kupiłem, gdy byłem na wczasach. Potem w domu zszyłem oba kawałki i żelazkiem przez kalkę wprasowałem napis "Osiedle Witosa". Mam jeszcze jedną flagę, taką jak szkocka, tylko w barwach Ruchu. I jeszcze szalik Jagiellonii, z którą nasz klub się przyjaźni.

Liczyłeś na mistrzostwo?

- Najważniejsze dla nas było, żeby wyprzedzić Górnika.

Jak szybko wybaczyliście Ruchowi spadek z I ligi?

- Niepotrzebnie wtedy sprzedawali mecze, piłkarze nie mogli się też porozumieć z trenerem Żmudą. Ale zostało im to wybaczone. Bo Ruch ma najlepszych i najwierniejszych kibiców w całym kraju. Są tacy, co oddaliby za Ruch życie.

A ty?

- No, nie wiem...

Rozmowa odbyła się 25 lat temu. Jak się dowiedzieliśmy, 42-letni Piotr od wielu lat mieszka w Niemczech. Kibicem Ruchu jest nadal.

Jesteś kibicem ze Śląska? Dołącz do nas na Fejsie! >>

Ruch Chorzów w rozgrywkach Ligi Europy
Więcej o:
Komentarze (13)
Jak to jest być kibicem Ruchu Chorzów w Katowicach [HISTORIA SPRZED LAT]
Zaloguj się
 • waldek_king

  Oceniono 21 razy 21

  Ten artykuł niczego nie wnosi do tematyki sportowej poza chęcią zwiększenia oglądalności tej strony. Jest w nim zawarte wszystko co ma służyć prowokacji na kilku frontach.

 • lentner

  Oceniono 13 razy 7

  normalnie o jakimś krewnym od domina :)

 • barezi1974

  Oceniono 7 razy 1

  skad wzieli tego bajarza,i potem sie obudzil z reka w nocniku

 • poloksg

  Oceniono 3 razy 1

  Gulu - domin to juz chyba 10 nick w tym tygodniu.Dlaczego od 20 lat a nie np. od 23 lat.

 • 19nk20

  Oceniono 12 razy 0

  Trzeba sie wyluzować. Ma być spokój, a Lentner już prowokuje kogoś.

 • 19gulu20

  Oceniono 15 razy -1

  Całe Niebieskie Katowice i nie długo całe Niebieskie Jaworzno

 • 1964hajer

  Oceniono 8 razy -2

  hahaha ale doje bał do pieca w tym artykule.
  Jak byś chciał wiedzieć to na Załężu rządzi GieKSa smrodów jest tylko garstka na ulicy Pokoju i Bocheńskiego, na Witosa nie ma żadnego smRoda wszystko zostało wybite, troche smrodów to jest w Janowie na Nikiszowcu, Giszowcu ulica Adama oraz Górny Tauzen przy Chorzowie
  z jednym się zgadzam co w tym artykule pisze, że sprzedawczyki sprzedawali mecze, a teraz się wymądrzają, że Dziurowicz kupował dla GieKSy mecze.
  Ino GieKsa
  Katowice nigdy nie będą niebieskie bo to barwy ku Rewskie

 • obek29

  Oceniono 16 razy -6

  smrody już przestają istnieć w katowicach!zostało kilku na nikiszu i szopienicach.i to by było na tyle jeśli chodzi o "niebieskie katowice" ehh Jr!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX