Szaliki Ruchu Chorzów zawisną na ławeczce Gerarda Cieślika

Coraz bliżej do odsłonięcia pomnika Gerarda Cieślika. Władze miasta zapowiadają, że ławeczka stanie na ul. Wolności w połowie grudnia.
ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Przypominamy, że to ŚLĄSK.SPORT.PL oraz "Gazeta Wyborcza" w Katowicach zaproponowały, żeby uhonorować Gerarda Cieślika, wybitnego napastnika Ruchu Chorzów i reprezentanta Polski, ławeczką - pomnikiem upamiętniającym zmarłego przed rokiem chorzowianina. Władze miasta poparły nasz pomysł, a realizacją projektu zajął się artysta rzeźbiarz Tomasz Wenklar.

W ubiegłym tygodniu Wenklar przedstawił gliniany projekt ławeczki. - To Gerard Cieślik z okresu pamiętnego meczu Polski ze Związkiem Radzieckim. Właśnie przygotowuje się do gola, którego strzeli ruskim - opisywał pracę Wenklar. - Co było najtrudniejsze? Dotychczas specjalizowałem się głównie w muzykach, piłkarz to jednak zupełnie inna dynamika. Oglądałem zdjęcia, nagrania, wszystko, co udało mi się zdobyć, było źródłem inspiracji. Najważniejsze przy pracy nad pomnikiem było dla mnie znalezienie kręgosłupa postaci, czyli uchwycenie jego mimiki, gestów. Chciałem oddać także jego szczerą radość ze sportu - wyjaśnia artysta.

Wdowa Krystyna Cieślik jest zachwycona projektem. - On wygląda jak mój Gerard! To dla mnie bardzo wzruszający moment. Cieszę się, że ma ładne oczy, teraz Gerard znowu będzie na mnie patrzył... - mówiła wzruszona.

Teraz trzeba będzie wykonać formę. Potem zostanie już tylko odlew, który będzie wykonany z patynowanego brązu. Ławeczka Gerarda Cieślika stanie w połowie grudnia na ul. Wolności, koło poczty. Pomnik będzie miał 180 cm wysokości, 210 cm długości i około 70 cm szerokości. Na pomniku będzie możliwość zawieszenia klubowych szalików na przedłużeniu, po lewej stronie postaci. Będzie też miejsce, by przysiąść obok Gerarda Cieślika i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Kulisy sportowych wydarzeń na Śląsku. Dołącz do nas na Facebooku >>