Sport.pl

Ruch Chorzów powinien zostać na Cichej. Ruch Chorzów powinien przeprowadzić się na Stadion Śląski [ARGUMENTY ZA I PRZECIW]

Ruch Chorzów potrzebuje nowego stadionu i to jest fakt niepodważalny. Pytanie jednak, czy miałby to być Stadion Śląski, czy może jednak gruntownie przebudowana Cicha.
Chcesz współtworzyć nasz portal? Polub nas na Fejsie >>

Temat wraca, bo też po wyborach samorządowych Andrzej Kotala - ponownie wybrany na stanowisko prezydenta - podtrzymał deklarację, że wybuduje nowy obiekt na Cichej. Prezydent miał taki plan już ponad rok temu, ale wtedy ten pomysł nie zyskał akceptacji większości radnych. Więcej! Nie poparł go nawet klub, który jednak chciałby grać w przyszłości na Stadionie Śląskim.

Kto ma rację? Przyjrzyjmy się jeszcze raz argumentom, które padają w tej dyskusji.

Ruch Chorzów tylko na Cichej

Argument "za"

Kibice Ruchu w większości nie wyobrażają sobie przeprowadzki na Śląski. Cicha to nasz dom - powtarzają. To tutaj klub odnosił największe sukcesy. Na Śląskim Ruch będzie tylko gościem.

Nie można budować wielkiego klubu w oderwaniu od historii i tradycji.

Argument "przeciw"

Na Stadionie Śląskim Ruch także będzie u siebie. Obiekt leży przecież w Chorzowie. Stadion jest ważny, ale to przecież Ruch i jego dokonania świadczą przede wszystkim o legendzie niebieskich. Ruch wcale nie zdobywał pierwszych tytułów mistrza Polski na Cichej, tylko na boisku "na Kalinie". Co stoi na przeszkodzie, żeby piętnastą gwiazdkę dołożył na Śląskim?Ruch Chorzów na wielkim Śląskim będzie wyglądał śmiesznie

Argument "za"

Ruch grał już na Stadionie Śląskim w sezonie 2008/2009, gdy na Cichej trwał remont. Po trybunach hulał wtedy wiatr, a doping był marny. Pięć tysięcy kibiców niebieskich na 50-tysięcznym obiekcie to jednak nie jest imponujący widok.

Argument "przeciw"

Ale były też Wielkie Derby Śląska, mecze z Legią czy Lechem Poznań, które pokazywały, że potencjał fanów niebieskich jest znacznie większy. Śląski tętnił wtedy pozytywnymi emocjami. Pewnie, że takie widowiska nie są możliwie co drugi tydzień. Jeżeli jednak polska piłka będzie mijać te same przystanki co kluby z silnych lig zachodniej Europy, to duże stadiony staną się normą także w naszej ekstraklasie.

A przypominamy, że Ruch ma ambicje, żeby być wizytówką dużej części aglomeracji, a nie tylko Chorzowa.Ruch Chorzów będzie "wielki" tylko na Śląskim

Argument "za"

Duże firmy lubią duże stadiony. Sponsorzy lubią zająć swoje wygodne miejsca w skyboxach. Mieć zapewniony komfortowy dojazd, miejsce parkingowe i smaczny catering. Pustawe trybuny na Śląskim? Skoro na meczu jest dziesięć tysięcy osób, to widać taki jest potencjał klubu. Ich interesuje przede wszystkim wynik. Bo gdy jest wynik, to znaczy, że wydają pieniądze z sensem i mają z tego frajdę.

Argument "przeciw"

Wypełniona kompletem kibiców Cicha. Stadion, na którym ryk kibiców niesie Ruch do kolejnych wygranych, to miejsce, gdzie warto być i reklamować swoje produkty. Co z tego, że obiekt jest dużo mniejszy od Śląskiego? Mało to jest małych klubów, które mają wsparcie możnych i wielkich firm. Dla nich liczy się przecież przede wszystkim wynik, a o ten będzie zdecydowanie łatwiej na rozśpiewanej Cichej.Chorzowa nie stać na budowę nowej Cichej

Argument "za"

To zupełny bezsens, żeby zadłużać miasto i budować nowy stadion, skoro kilka kilometrów dalej stoi Stadion Śląski. To także obiekt w Chorzowie, więc odpada argument za tym, że Ruch nie będzie grał u siebie.

Chorzowa nie stać na nową Cichą. A pomysł z budowaniem nowego stadionu to tylko mydlenie oczu. Powstanie jedna trybuna i prace staną. Nie będzie ani stadionu, ani pieniędzy.

Argument "przeciw"

Stadion Śląski to nie jest i nie będzie stadion Ruchu i Chorzowa. Niebiescy, by zagrać na tym obiekcie, zawsze będą musieli chodzić po prośbie do władz wojewódzkich, które zarządzają tym obiektem. A co, jeżeli marszałkiem zostanie osoba, która stwierdzi, że Ruch płaci za grę na Śląskim za mało? Przecież to nie klub dyktuje stawki za wynajem. Ryzyko jest zbyt duże.

Jeżeli prezydent Chorzowa uważa, że miasto stać na nową Cichą, to niech ją buduje. Kto jak kto, ale on liczyć chyba potrafi.

ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Więcej o:
Komentarze (24)
Ruch Chorzów powinien zostać na Cichej. Ruch Chorzów powinien przeprowadzić się na Stadion Śląski [ARGUMENTY ZA I PRZECIW]
Zaloguj się
 • sencho

  Oceniono 37 razy 19

  imho to nie powinna być kwestia gdzie ma grać Ruch tylko kto ma grać na śląskim, stadion został zbudowany/zmodernizowany za grube pieniądze podatników i ma stać pusty? od czasu do czasu goszcząc jakieś koncerty? stadion piłkarski? kolejna polska paranoja; ktoś na tym stadionie grać powinien, a kto ma grać na stadionie w Chorzowie jeśli nie Ruch? Gieksa? władze samorządowe powinny zrobić wszystko żeby tam grała jakaś drużyna, nawet jeśli wynajmowany byłby po kosztach; poza tym jeśli Ruch ma kiedykolwiek coś osiągnąć w piłce to potrzebuje co najmniej kilku boisk w tym dwóch z trybunami, więc możliwość korzystania z kompleksu stadionu śląskiego na pewno wyszłaby mu na dobre, szczególnie że alternatywą jest wydawanie kolejnych pieniędzy podatników

 • bartlomiejkos

  Oceniono 33 razy 11

  GKS i Ruch na Stadion Śląski, jak Inter Mediolan i AC Milan. Nie ma żadnego logicznego powodu, aby ten nowy (o ile kiedyś go skończą) obiekt nie mógł służyć tym dwóm drużynom i aby podatnicy sponsorowali dodatkowe boiska w promieniu 5 km. A ich historyczne place z bramkami, mogą w pełni służyć treningom pierwszego składu i młodzieżówki. Może przy okazji byłby czas zakończyć, tę absurdalna nienawiść kibiców, którzy nie dość że mówią tym samym językiem, to także tą samą gwarą i akcentem. - Napisał mieszkaniec Wełnowca.

 • miroruch

  Oceniono 25 razy 11

  Ruch na stadionie slaskim budzet 45 mln wynajem stadionu za 100 zł rocznie

 • stroszek233

  Oceniono 67 razy 9

  Todur klakierku Smagora. Ruch tylko na Cichej. Twoje argumenty za Sląskim są bezdennie głupie. Mam nadzieję ,że na nowej Cichej o Ruchu będzie pisał Slązak a nie klakier olkusko -sosnowieckiej mafii. Oczyścimy Ruch z goroli.

 • 19nk20

  Oceniono 47 razy 7

  Przeciw St. Slaskiemu 100%, Ruch ino na Cichej. Smagorki i inne Mosorki pakujecie mandzur i wypad. Marzy wom sie 4 mln co roku od miasta niedoczekanie !!!!!!!!!!

 • Oceniono 32 razy 4

  GKS także powinien grać Na Śląskim.
  Nie ma usprawiedliwienia na wydatek kilkuset milionów zł biednych podatników na stadion, gdy 2 km dalej stoi Śląski. To byłby rozbój.

 • augenthaler

  Oceniono 5 razy 3

  Ruch, klub założony przy Polskim Komisariacie Plebiscytowym, reprezentujący żywioł polski na Górnym Śląsku, nie zawsze rozgrywał swoje mecze na Cichej. Gdy mówimy o szacunku do historii i tradycji klubu, mówmy o wszystkim, również o początkach, a nie tylko o pewnym wycinku tej historii.

 • rombud

  Oceniono 25 razy 3

  Do kibiców śląskich drużyn, mniej lub bardzie udzielających się często w skrajnych wypowiedziach - czy Wy nie widzicie że pseudo dziennikarze klepiący literówki chcą w imię "rzetelnej" informacji a tak naprawdę coraz większej ilości kliknięć (a reklamy się wyświetlają i kasę nabijają) skłócać jeszcze bardziej i tak podzielonych śląskich (i nie tylko) kibiców? Klepią jedne i te same wątki wciąż i na okrągło. I zacierają ręce na ilość wyświetleń oraz pojawiające się komentarze (nieważne jakie - mogą być nawet, łagodnie mówiąc, bardzo niesmaczne). Liczą się tylko wyświetlenia i kasa płynąca z reklam. A to że poziom dyskusji bywa bardzo żenujący lub nawet bardzo agresywny.... Cóż, cel uświęca środki.Gdy dojdzie do jakiejś tragedii pomiędzy zwaśnionymi kibicami - to przecież winni są inni; ONI, szanowani "dziennikarze" nigdy do tego nie przyłożyli ręki; ONI robią wszystko dla dobra społeczeństwa i wolności słowa. A że jątrzą? Cóż... taka praca...

  pozdrowienia dla wszystkich Kibiców wszystkich śląskich Drużyn

  Roman Budzisz, kibic KSG

 • colib

  Oceniono 4 razy 2

  Sprawa jest prosta. Jak ich stac to niech graja na Slaskim, I tyle. Co tu rozkminiac?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX