Stadion we Francji będzie nosił imię byłego piłkarza Ruchu

W piątek we francuskim mieście Lievin odbędzie się niezwykła uroczystość. Tamtejszemu stadionowi zostanie nadane imię Eugeniusza Fabera, znakomitego skrzydłowego Ruchu Chorzów z lat 60.


O godz. 11 rozpocznie się uroczystość nadania stadionowi w Parc de Rollencourt (gra tam na co dzień drużyna U.S.A. Lievin Football) imienia Eugeniusza Fabera. - Jestem dumny, docenili mnie. Będzie wielu gości. Ma przyjechać prefekt departamentu Pas-de-Calais - mówi nam były piłkarz Ruchu.

Faber to wielki, choć zapomniany nieco w Polsce piłkarz. A przecież w latach 1959-69 rozegrał 36 meczów na lewym skrzydle reprezentacji Polski (strzelił 11 goli). Pochodzący z Klimzowca lewoskrzydłowy rywalizował z innym fantastycznym zawodnikiem na tej pozycji, dwa lata starszym Romanem Lentnerem z Górnika Zabrze, choć zdarzało się również, że grali w kadrze obok siebie. Z Ruchem dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski, odszedł z Cichej w 1971 roku, kiedy nowy trener Ruchu Słowak Michal Vican zaczął odmładzać skład.

Faber przeszedł do Lens, gdzie grał z innym śląskim piłkarzem Ryszardem Grzegorczykiem z Polonii Bytom. Przez pięć lat występów stał się ulubieńcem tamtejszych kibiców. W 1973 roku awansował z drużyną do francuskiej ekstraklasy, w tym samym sezonie został królem strzelców jednej z grup francuskiej drugiej ligi (21 bramek), a dwa lata później dotarł z Lens do finału Pucharu Francji. W ostatnim sezonie kariery w wieku 36 lat potrafił w tamtejszej ekstraklasie strzelić 10 goli. W 1975 roku wrócił do Polski, bo przez cztery lata gry nie puścili jego żony i dzieci. Od 1981 znowu mieszka we Francji. Zadecydował przypadek. Na święta Bożego Narodzenia do Francji zaprosił go z rodziną inny były piłkarz Ruchu Joachim Marx. O wprowadzeniu stanu wojennego Faberowie dowiedzieli się w Niemczech i postanowili zostać we Francji na stałe. Zamieszkali w trzydziestotysięcznym Lievin, miasteczku oddalonym o 4 km na zachód od Lens (dziś to właściwie przedmieścia). Faber pracował w merostwie; trenował młodych piłkarzy i szukał talentów. Teraz Francuzi chcą go docenić.