Sport.pl

Ruch Chorzów. Niebiescy dołączyli do akcji "Razem przeciwko białaczce"

Ruch Chorzów przyłączył się do akcji Fundacji DKMS Polska "Razem przeciwko białaczce". W piątek - podczas meczu z Zawiszą Bydgoszcz - na stadionie przy Cichej odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.
Jesteś kibicem ze Śląska? Dołącz do nas na Fejsie! >>

Na stadionie niebieskich zostanie rozstawionych kilka punktów informacyjnych Fundacji DKMS Polska, w których będzie można dokonać rejestracji w bazie potencjalnych dawców.

Akcja rozpocznie się godzinę przed rozpoczęciem spotkania z Zawiszą, czyli o 19.30 i potrwa do zakończenia meczu.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepów odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL.

Więcej o:
Komentarze (12)
Ruch Chorzów. Niebiescy dołączyli do akcji "Razem przeciwko białaczce"
Zaloguj się
 • Hanek Bina

  Oceniono 4 razy 2

  @k.friedrych @domin1920 chopecki na Górniku akcjo była w niydziela mamlasy
  Podczas środowego meczu Górnik - Lech na Stadionie im. Ernesta Pohla odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia. Akcję organizuje Fundacja DKMS Polska i klub Górnik Zabrze S.S.A., wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.
  Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.
  Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 25 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 780.000 to Dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 678.000 to Dawcy z bazy Fundacji DKMS Polska. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 6 lat Fundacja DKMS Polska wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.
  Tym razem akcja zostanie przeprowadzona w Zabrzu, na Stadionie im. Ernesta Pohla, podczas meczu Górnika Zabrze z Lechem Poznań.
  Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
  Data: 3 czerwca 2015 r.
  Godzina: 18:00-21:00
  Miejsce: Stadion im. Ernesta Pohla
  Adres: ul. Roosevelta 81, Zabrze
  Kto może zostać dawcą?
  Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
  Rejestracja i przebadanie jednego Dawcy to koszt 250 zł. Od początku istnienia Fundacji DKMS Polska rozwijamy naszą bazę rejestrując kolejnych Dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 62 1240 6292 1111 0010 6197 7890.Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.
  O Fundacji
  Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 678 000 (marzec 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 921 (marzec 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 • Hanek Bina

  Oceniono 3 razy 1

  @k.friedrych chopie ale ty je niyrychtig na Górniku akcjo była w niydziela.
  Przypominamy, że dziś na stadionie Górnika można, a nawet trzeba zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego!

 • Hanek Bina

  Oceniono 2 razy 0

  @k.friedrych
  Ruch-Bełchatów 0:4
  Ruch niy sprzedoł meczu możno łodpuścioł Bełchatowowi kożdy jich łoji jak chce przed szpilym z Ruchem dostali baty łod Piasta 6:3 a po Ruchu u siebie 1:4 z Zawiszą. A Ruch dostoł baty łod czerwony latarni 4:0. Co jeześ gorol? Górnik mioł grać nojsilnejszym składym i walczyć z Leczem na całego coby Legia zrobiyła majstra? Na Gůrnym Ślůnsku niy ciyrpiymy Legii chopecku jak niy wiysz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX