Ruch Chorzów. Zaprojektowali stadion Górnika Zabrze, teraz czas na Cichą [WIZUALIZACJA]

Wygląda na to, że za kilka lat Ruch Chorzów będzie mógł decydować, gdzie rozegra ligowe mecze. Stadion Śląski ma być pierwszym wyborem, ale plany budowy nowej Cichej też są coraz bardziej realne. 


Ruch Chorzów męczy się dziś na najgorszym stadionie w ekstraklasie. No, może tylko Termalica Bruk-Bet Nieciecza ma równie pod górkę, ale to przecież klub ze wsi, a przy tym ligowy beniaminek.

Cicha co prawda wciąż spełnia wymogi licencyjne, ale na takim obiekcie nie sposób mówić o realnym rozwoju klubu czy pozyskiwaniu nowych sponsorów.

- Nowy stadion to dla Ruchu podstawa. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, to klub już na starcie będzie oglądał plecy reszty stawki. Stadion to takie same narzędzie do osiągania dobrych wyników jak skuteczni trenerzy, dobrzy piłkarzy i zasobny budżet - podkreśla Dariusz Smagorowicz, prezes klubu.

Strategia Ruchu, która znajduje się w raportach giełdowych niebieskiej spółki, zakłada, że w przyszłości chorzowski klub będzie grał na zmodernizowanym Stadionie Śląskim. - Nasz plan przede wszystkim zakłada, że Ruch będzie grał na nowoczesnym obiekcie - precyzuje prezes.

Oddanie do użytku Stadionu Śląskiego rzeczywiście zbliża się powoli do końca. Na obiekcie trwa właśnie operacja podnoszenia dachu. - Cały czas trzymamy się planu, że wiosną 2017 roku będzie już na nim można grać w piłkę - mówi Smagorowicz.

Władze Chorzowa nie patrzą jednak wyłącznie na to, co dzieje się na największym obiekcie w regionie, i konsekwentnie zmierzają do przebudowy Cichej. Miasto podpisało właśnie w tej sprawie umowę z firmą GMT.

Mysłowicka firma szczyci się przede wszystkimi współpracą z portami lotniczymi. Jej najwięksi klienci to m.in. porty lotnicze w Gdańsku, Krakowie, Katowicach i Modlinie. Firma specjalizuje się w projektowaniu systemów niskoprądowych i infrastruktury teletechnicznej, ale zatrudnia też specjalistów od projektów budowlanych.

To właśnie ona zaprojektowała stadion Górnika Zabrze, a teraz zrobi to samo z obiektem Ruchu. Już w listopadzie 2013 roku koncepcja przebudowy Cichej autorstwa GMT wygrała miejski konkurs. - Teraz podpisaliśmy umowę na wykonanie projektów budowlanego i wykonawczego. Umowa zakłada, że na wykonanie pierwszego firma ma osiem miesięcy, a potem jeszcze kolejne pięć na wykonanie projektu wykonawczego - informuje Krzysztof Karaś, rzecznik chorzowskiego magistratu.

Miasto zapłaci za projekty 2,5 miliona złotych. - Na wykonanie wszystkich prac GMT ma czternaście miesięcy, gdyż daliśmy sobie dodatkowy miesiąc na ewentualne poprawki. Wierzymy jednak, że wszystko potrwa krócej. Jeszcze w sierpniu ma być gotowy model bryły stadionu - zaznacza Karaś.

Koncepcja GMT zakłada, że w Chorzowie powstanie obiekt na 12 tysięcy miejsc z możliwością rozbudowy do 16 tysięcy. Dwa lata temu mówiło się, że inwestycja ma pochłonąć 70 milionów złotych.

- Na tym etapie prac nie można jeszcze przewidzieć, ile będzie kosztował nowy stadion - podkreśla Karaś.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace budowlane rozpoczną się w 2017 roku, a obiekt będzie gotowy do użytku w 2020 roku.

Zdjęcie Lotto STADIO POTENZA V 200 FG Korki Lanki white/blue (R5736) Zdjęcie Lotto STADIO POTENZA V 700 TX Korki Lanki biały (R5737) Zdjęcie NIKE OCHRANIACZE PIŁKARSKIE MERCURIAL LITE NEYMAR SP0281 885
Lotto STADIO POTENZA V 200 ... Lotto STADIO POTENZA V 700 ... NIKE OCHRANIACZE PIŁKARSKIE...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info