Ruch Chorzów. Jubileusz Waldemara Fornalika. 250. mecz w Ekstraklasie!

Sobotnie starcie Ruchu Chorzów z Lechią Gdańsk będzie szczególne dla szkoleniowca niebieskich. Waldemar Fornalik po raz 250. zasiądzie na ławce trenerskiej w Ekstraklasie!
ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Wszystko zaczęło się 18 października 1997 roku. Szkoleniowcem niebieskich był wówczas Orest Lenczyk, a późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski pełnił funkcję jego asystenta. Po meczu 10. kolejki ligowej, w którym Ruch rywalizował przy Cichej z Górnikiem Zabrze (0:0), trener Lenczyk wyjechał na krótko za granicę. Dlatego trzy dni później, w wyjazdowym starciu z Wisłą Kraków, niebieskich po raz pierwszy samodzielnie poprowadził Waldemar Fornalik. Na boisku rywalizowali ze sobą wtedy m.in. dzisiejszy asystent szkoleniowca Marek Wleciałowski i Łukasz Surma, który reprezentował Wisłę. Debiut 34-letniego wówczas trenera był bardzo udany. Zespół pod jego wodzą pokonał "Białą gwiazdę" 1:0 po trafieniu Marcina Molka.

Na kolejne spotkanie w Ekstraklasie w roli trenera czekał ponad 3,5 roku. 12 maja 2001 roku w starciu z Pogonią Szczecin po raz pierwszy poprowadził Górnika Zabrze, w którym zastąpił Józefa Dankowskiego. Wyciągnął drużynę ze strefy spadkowej i ostatecznie uratował przed degradacją. Na Roosevelta pracował do wiosny 2004 roku z krótką przerwą na przełomie 2001 i 2002 roku. Dyrygował zabrzanami łącznie w 78. spotkaniach o punkty.

Waldemar Fornalik ponownie pojawił się w Ekstraklasie jako trener Odry Wodzisław, latem 2005 roku. Spędził tam niewiele ponad sezon, prowadząc drużynę w 35. meczach ligowych.

Jednak wszystko co najlepsze w zawodowej karierze trenera Fornalika związane jest z Ruchem. Na Cichej pojawił się ponownie w kwietniu 2009 roku, na finiszu sezonu. Zadaniem było utrzymanie zespołu w Ekstraklasie i ten cel został zrealizowany. Sezon 2009/2010 był pierwszym, w którym Waldemar Fornalik prowadził czternastokrotnych mistrzów Polski od początku do końca. Ostatecznie rozgrywki ligowe zakończyły się dużym sukcesem niebieskich i trenera. Ruch zajął bowiem 3. miejsce w końcowej klasyfikacji i awansował do europejskich pucharów. Po sezonie 2010/2011, który chorzowianie zakończyli na 12. miejscu, znów przyszły sukcesy. Wiosnę 2012 roku niebiescy kończyli jako wicemistrz Polski i finalista krajowego pucharu! Był to najlepszy sezon Ruchu od 1989 roku, kiedy na Cichą trafił ostatni, jak do tej pory, tytuł mistrzowski, do którego zdobycia przyczynił się również Waldemar Fornalik - wówczas piłkarz.

Latem 2012 roku ulubieniec chorzowskiej publiczności został selekcjonerem reprezentacji Polski. Na Cichą wrócił 7 października 2014 roku zastępując na stanowisku trenera Jana Kociana. Fornalik wyciągnął zespół z dolnych rejonów tabeli i ostatecznie niebiescy pod wodzą "Kinga" zakończyli sezon na 10. miejscu w tabeli Ekstraklasy.

Ligowy bilans Waldemara Fornalika znajdziecie na internetowej stronie Ruchu Chorzów.