Sport.pl

Ruch Chorzów. Wyjątkowy mecz w całej historii niebieskich

Ruch Chorzów szykuje się do wyjazdowego, kończącego rok 2015 meczu z Termaliką Bruk-Bet Nieciecza. Pod jednym względem będzie to dla niebieskich spotkanie wyjątkowe.
Na co stać w tym sezonie Ruch Chorzów? Podyskutuj na Facebooku >>

Spotkanie w Niecieczy odbędzie się 19 grudnia i to właśnie na tej dacie skupiła się internetowa strona Ruchu. "W przeszłości ligowe mecze w grudniu należały do rzadkości. Czasem dogrywano wtedy zaległe spotkania lub przyspieszano rozgrywki z uwagi na udział reprezentacji w turniejach mistrzowskich. Zwykle jednak odbywało się to w pierwszym tygodniu miesiąca. W tym sezonie ligowcy grać będą aż do końca trzeciego. O znaczącej zmianie kalendarza na przestrzeni lat świadczą również liczby - w historii ekstraklasowych występów Ruch rozegrał dotąd 25 spotkań w grudniu, z czego aż 17 w ostatnich ośmiu latach" - czytamy.

Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 1929 roku. 1 grudnia niebiescy ograli Garbarnię Kraków (1:0). Był to zarazem jedyny grudniowy mecz Ruchu przed wojną. Później - bo 4 grudnia 1954 roku - chorzowianie zmierzyli się z Gwardią Warszawa (1:1).

Wynik został poprawiony 19 lat później, gdy 8 grudnia 1973 roku Ruch bezbramkowo zremisował w Warszawie z Legią. Rekord utrzymywał się aż przez 36 lat - w 2009 roku niebiescy zagrali z Piastem w Gliwicach 11 grudnia (zwycięstwo 2:1). Ten wynik udało się poprawić w 2013 roku. Zespół z Cichej wyszedł wtedy na boisko 15 grudnia i wygrał w Lubinie z Zagłębiem (2:1).

Teraz czas na nowy - grudniowy rekord.

Spośród wspomnianych 25 spotkań Ruch wygrał jedenaście, osiem zremisował, a sześć przegrał.

Więcej o: