Sport.pl

Ruch Chorzów. Liverpool zdecydowany na transfer. Duże pieniądze!

Liverpool jest zdecydowany na transfer Kamila Grabary. Utalentowany bramkarz Ruchu Chorzów jeszcze w tym tygodniu pojedzie do Anglii.
Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Ruchu Chorzów na Facebooku >>

Takie historie nie zdarzają się często. Trzy wielkie angielskie kluby stoczyły bój o 17-letniego bramkarza Ruchu Chorzów. Zaczęło się od Manchesteru City. Jesienią minionego roku do Chorzowa przyjechał David Harrison. Menedżer Akademii Piłkarskiej Manchesteru City odwiedził Śląsk z zamiarem kupna zawodnika Ruchu. Nie były to żadne obserwacje. Anglik złożył niebieskim konkretną ofertę.

Ruch jednak się nie spieszył, bo do klubu szybko wpłynęła kolejna oferta z Wysp Brytyjskich. Tym razem młodzieżowego reprezentanta Polski widział w swoim składzie Manchester United, który zaprosił Grabarę na testy.

Liverpool wkracza do gry

Na tym jednak nie koniec. W ostatnich dniach 2015 roku do gry wkroczył bowiem trzeci gracz z Premier League. Na Śląsk przyjechali przedstawiciele Liverpoolu. Doszło do spotkania z władzami klubu, a także rodziną piłkarza. Strony doszły do porozumienia. Grabara jeszcze w tym tygodniu pojedzie do Anglii, gdzie zostanie gruntownie przebadany.

17-letni bramkarz, to jeden z największych talentów Akademii Piłkarskiej Ruchu Chorzów. Grabara urodził się 8 stycznia 1999 r. w Rudzie Śląskiej. Na Cichą trafił ponad trzy lata temu. Wcześniej występował w Wawelu Wirek i Stadionie Śląskim Chorzów.

Szybko okazało się, że zdecydowanie przerasta swoją kategorię wiekową. Już w sezonie 2013/2014 trenował z drużyną Centralnej Ligi Juniorów (wówczas rocznik 1995), a od kolejnego pracował już z pierwszym zespołem i podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt wiążący go z Ruchem do połowy 2018 roku. W listopadzie 2015 zadebiutował w seniorskim futbolu w meczu rezerw niebieskich.

Nieprzeciętny talent Grabary dostrzegł również selekcjoner reprezentacji Polski rocznika 1999, Bartłomiej Zalewski. Do kadry narodowej zawodnik trafił dwa lata temu. Szybko stał się filarem reprezentacji. Potwierdził to w październikowym turnieju eliminacyjnym do Mistrzostw Europy U'17, kiedy bronił we wszystkich meczach Polaków. Z orłem na piersi zanotował dotychczas 10 występów w oficjalnych meczach międzypaństwowych.

Rekordowy transfer

Ile Ruch może zarobić na transferze bramkarza? Przypominamy, że dotąd najdroższym graczem w historii klubu z Cichej był Artur Sobiech, który w 2010 roku został kupiony przez Polonię Warszawa za milion euro.

Grabara ma być wart więcej! Na Cichej usłyszeliśmy bowiem, że oto finalizuje się rekordowy transfer w historii klubu. Ruch ponadto zastrzegł sobie, że Liverpool podzieli się z klubem z Cichej zyskiem, jeżeli w przyszłości sprzeda Grabarę. Anglicy prześlą wtedy na Śląsk 15 procent transferowej kwoty.

Ruch sprzedawał bramkarza również rok temu. Krzysztof Kamiński zamienił wtedy Cichą na japońskie Jubilo Iwata. Ten transfer miał być wart "ledwie" 200 tysięcy euro. Kamiński przebił jednak wtedy Jakuba Wierzchowskiego - kolejnego bramkarza z Cichej - który w 2001 przeszedł z Ruchu do Werderu Brema za 200 tysięcy ówczesnych marek niemieckich.

- Wartość polskich piłkarzy rośnie. Przyczynił się do tego awans naszej reprezentacji na mistrzostwa Europy oraz fakt, że jej liderzy - tacy jak Robert Lewandowski i Grzegorz Krychowiak, to na swoich pozycjach europejska i światowa czołówka. Dodatkowo polscy bramkarze mają na Wyspach Brytyjskich uznaną markę. Zapracowali na również aktualni kadrowicze Wojciech Szczęsny, Łukasz Fabiański i Artur Boruc - przypomina Dariusz Smagorowicz, prezes Ruchu.

Grabara nie będzie pierwszym polskim bramkarzem w Liverpoolu. O sile tego klub stanowił Jerzy Dudek. Pochodzący z Rybnika były reprezentant Polski triumfował w barwach zespołu z Anfield Road w Lidze Mistrzów (2005 r.). W drużynie rezerw Liverpoolu szlifował również swój talent 18-letni Bartosz Kowalczyk z Warszawy. O piłkarzu pisał "Przegląd Sportowy" .

Ćwierkamy dla was o sporcie na Śląsku >>

Więcej o:
Komentarze (23)
Ruch Chorzów. Liverpool zdecydowany na transfer. Duże pieniądze!
Zaloguj się
 • zabavnik

  Oceniono 23 razy 23

  Dudek jest z Knurowa a nie Rybnika

 • schwesta

  Oceniono 45 razy 7

  Temat o Ruchu ale jak widać są wątpliwosci co do tego czym jest naŚląsku i dla Ślązaków Górnik Zabrze.
  „Dlaczego 31 maja 2009 po spadku Górnika zapanowała na Górnym Śląsku wielka, spontaniczna radość? Jeśli nie rozumiecie, to tutułem przypomnienia:
  Górnik powstał 14 grudnia 1948 roku, dzień później powstała PZPR. Powstała ze „zjednoczenia PPR i PPS czyli w wyniku wcielenia siłą PPS do PPR-u. Zjazd zjednoczeniowy, który utworzył równie legendarną co Górnik PZPR został zapowiedziany już 10 marca 1948. Termin zjazdu unifikacyjnego był zatem znany 9 miesięcy przed stworzeniem w Zabrzu pierwszego Koła Sportowego Zrzeszenia Górnik. Datę zjazdu zjednoczeniowego nowej komunistycznej partii wyznaczono dokładnie na 15 XII tegoż roku, twórcy Górnika doskonale wiedzieli jaki mogą zbić kapitał na utworzeniu klubu w przeddzień tej daty!!! W ten sam dzień utworzyć Górnika nie można było, bo kolidowało by to z tak zacną datą. 15 grudnia wszystkie informacje poświęcone były w ludowej Polsce utworzeniu nowej przewodniej siły narodu – PZPR.
  Powstanie wzorcowego socjalistycznego molocha sportowego o wdzięcznej radzieckiej nazwie Górnik miało być preludium dla tego wielkiego wydarzenia. Podobnie zresztą powstał sam Górnik, do klubu Zjednoczenie wcielono przymusowo wcześniej niezależne kluby: Skrę, Concordię i Pogoń. Wcielenie takie oznaczało po prostu ich brutalną likwidację! Ta data i okoliczności to nie przypadek. Przy zakładaniu Górnika uczestniczył zresztą delegat PPR – towarzysz Łączyński. Dlaczego tak wszystko łączono? To było podstawowe założenie stalinizmu: unifikacja i ujednolicenie społeczeństwa i wszelkich organizacji celem ułatwienia sprawowania nad nim ścisłej kontroli. Zbrodniczy zamysł zbrodniczego systemu. Dlaczego wcielano do Zjednoczenia? Bo była to sportowa komórka wytworu komunizmu – tzw. zjednoczeń węglowych, czyli państwowych kombinatów czuwających nad wydobyciem węgla, powstałych po wywłaszczeniu poszczególnych kopalń od prywatnych właścicieli i skomasowaniu ich w przemysłowe, prawdziwie stalinowskie megakombinaty.
  Tak przedstawiają się „zaszczytne” i jakże romantyczne początki tego tworu! Nie mają w Polsce analogii. Tej szukać trzeba w ZSRR, tam już w latach 30. powstawały przy kombinatach górniczych tzw. Szachtiory (czyli Górniki), będące ich sportowymi komórkami. Pełna unifikacja sportu ze strukturą totalitarnego państwa. Reasumując, akt stworzenia „wielkiego Górnika” nie miał nic wspólnego z niepokalanym poczęciem, przypominał raczej brutalny gwałt. Był owocem przestępstwa – sowietyzacji polskiego sportu. Na koniec cytat z książki pt. O tytuł mistrza Polski, encykl. Fuji, s. 80:
  „Gdy pamiętać, że za fuzją 4 liczących się klubów, które w końcu 1948 dały początek Górnikowi, stały niemałe środki finansowe i sprzyjające propagandowym celom partyjne decyzje polityczne, rozwój zabrzańskiego klubu nie może dziwić”.
  Nie dziwicie się, że pomysłodawcą przeszczepienia tych wzorów do Zabrza był pół-Rosjanin i komunista – Gajdzicki. Później był za to znienawidzony i musiał ukrywać się przed kibicami klubów, które zniszczył. Z tego propagandowego kombinatu uciekali piłkarze wcielonych do niego klubów. Zjawisko było o tyle dotkliwe, że kluby te prezentowały przed wcieleniem ich do Zjednoczenia znacznie wyższy poziom sportowy. Początki klubu nikną więc w oparach absurdu: piłkarze nie chcieli grać w Górniku a kibice nienawidzili twórcę tego tworu. Takie są jego groteskowe początki: kombinat państwowy, nie dość, że bez kibiców to jeszcze traktowany wrogo przez mieszkańców miasta w którym powstał."

 • leafy

  Oceniono 15 razy 7

  Niby powinniśmy się cieszyć, że utalentowany chłopak ma szansę na dalszy rozwój ale mam mieszane uczucia. Wolałbym aby Ruch kontynuował pracę z Kamilem. Niech Kamil wywalczy coś Ruchem a potem za dużo większe pieniądze niech idzie wojować świat. Rozsprzedawanie młodych chłopaków nie przekonuje mnie do końca.

 • schwesta

  Oceniono 34 razy 4

  Widzę ,że kibice z Polskie nie za bardzo orientują się w historii Górnika Zabrze.
  "W Pucharze Mistrzów, który był zawsze najlepszym miernikiem wartości klubów Górnik grał fatalnie. Wystąpił w nim 12 razy (!) i 6-krotnie odpadł w pierwszej rundzie. Na 12 występów najbogatszy klub PRL-u jedynie jeden raz dotarł do ćwierćfinału! Lepszy bilans mają: Legia, Widzew, Ruch, Wisła. W Pucharze UEFA Górnik grał pięciokrotnie i jego największy sukces to 1/16. Poza sezonami 1968 i 1970 wyniki Górnika w pucharach są dramatycznie słabe, a biorąc pod uwagę fakt, że klub w latach 1957-1972 cały czas był na szczycie (zdobywając 10 mistrzostw i 6 pucharów, zasiadając 16 razy pod rząd na podium MP) i nie notował żadnych kryzysów formy wyniki te są kompromitujące. Dzięki usilnej propagandzie udało się jednak zatrzeć takie wrażenie. Udało się tym łatwiej, że olbrzymie środki inwestowane w Górnika przynosiły oczywiście efekt na krajowym podwórku, gdzie najsilniejszy składowo i finansowo Górnik nie miał żadnej poważnej konkurencji.
  Pomimo tych faktów wielu prostym ludziom, wychowanym w systemie komunistycznym, Górnik kojarzy się jeszcze dziś z olbrzymimi sukcesami międzynarodowymi! Komunistyczna ideologia skolonizowała więc skutecznie proste znaczenie sportu. Sportu, który na ogół nie jest związany z polityką, a nawet – zgodnie z olimpijską tradycją – powinien być apolityczny. W komunistycznym państwie sport miał jednak ściśle wyznaczoną rolę (zjawisko to występowało w każdym totalitarnym ustroju, wystarczy wskazać przykład III Rzeszy), należał do tych form oddziaływania na społeczeństwo, o których Lenin pisał, że są „pasami transmisyjnymi partii do mas”. Opisy „dramatycznych” i „zwycięskich” bojów Górnika pozostaną na zawsze zabytkiem komunistycznej propagandy i przyczynkiem do badań nad skutecznością manipulacji opinią publiczną w epoce komunizmu.
  Można by jeszcze dodać jak po tej klęsce z londyńskimi kogutami i przegraniu w 1962 tytułu mistrzowskiego z biedną Polonią Bytom, o mało nie zachwiała się pozycja zabrskiego Górnika (pojawił się pomysł zbudowania sztandarowego klubu górnictwa gdzie indziej – w Sosnowcu). Jak dla celów propagandowych organizowano mecze Górnika na Śląskim, rozdając za darmo bilety na kopalniach. Władza pragnęła sukcesów sportowych, sukcesy repreznetantów PRL były sukcesami władz PRL! Propagandzie sukcesu sport służył przez cały okres Polski Ludowej.

  Górnik powstał, na Śląsku, w Polsce, ale pomysł i sam założyciel przybyli ze wschodu. Ze wschodu przybył też reżim polityczny, który umożliwił dokładne skopiowanie rozwiązań radzieckich i powstanie tego tworu. W propagandzie komunistycznej klub pełnić miał rolę piłkarskiego odpowiednika mocarza pracy i bohatera socjalizmu – górnika. Pompowano w sztandarowy klub górnictwa duże pieniądze, bo odpowiednik czołowej klasy robotniczej Polski na piłkarskich boiskach także miał wyrabiać 200% normy.

 • poloksg

  Oceniono 8 razy 2

  W przypadku Ruchu to poważny dylemat. Klub bogaty nie jest, zadłużony a kasa konkretna i nie ma pewności czy młodzianowi nie odwali sodówa. Ile już było takich talentów.

 • szombry30

  Oceniono 51 razy 1

  Teraz klub śmiesznych komunistów z Zabrza wysyła swoich a/6\entów do Wielkiej Brytanii by wysondować sprzedaż Przyrowskiego. Są również kibole z tego forum oraz dziennikarze na garnuszku ludzi z RUS welta oraz agenci Carycy ,którzy planują kolejne donosy na Ruch Chorzów. Panie M z Dziennika Zachodniego,Panie CZ ze Sportu , My dobrze wiemy o waszych parszywych donosach na Ruch do PZPN. Kto płaci za te donosy i w jakim celu są pisane wiemy. Pewien klub nie poradzi sobie z utrzymaniem to kombinuje jak wsza i /6\nida donosząc i kopiąc dołki pod rywalami. pamiętamy świeżo skręcony mecz z Amiką Poznań. Otwór w odbycie mają już taki ,że widać Kamczatkę gdzie powinien tak na prawdę grać ten klub.Tradycja donoszenia jest w Zabrzu bogata. Donosy na Ruch do WOŚP w celu przejęcia Serduszka na koszulki. Donosy do Taurona . Wypisywanie przez prawdopodobnie opłacanych dziennikarzy bzdur ,że to górnik zorganizował mecze derbowe na Stadionie Śląskim to tylko pierwsze przykłady zdradzieckiej i ścierwiej polityki klubu który został założony na rozkaz Stalina by zniszczyć kluby Śląskie założone prze wojną dla Ślązaków i przez Ślązaków. ( Donosy udokumentowane i nie wyssane z palca)
  Jak sprzedacie Przyrowskiego będziecie mieli drobne na próbę "wkręcenia" Waszego Pana Wielkiego Ruchu.
  Już niedługo macie święta bo wy prawosławni postanowiłem z tej okazji nie używać słów obelg powszechnie uważąnych za obraźliwe. Ale sprawa donosu na Ruch ostatnio jaka trafiła do PZPN na pewno będzie miała ciąg dalszy i mam nadzieję ,że dziennikarze sami się przyznają do swoich podłości. No ale czego spodziewać się od klubu ,którego tradycja to ZSRR, PZPR i UB.

 • poloksg

  Oceniono 12 razy -4

  Niech mi odpowie wiadomy palant jaki to klub w ostatnich latach zajął przed ostatnie miejsce w lidze i utrzymał się żerując na tragedii Polonii Warszawa. Niech to zero nie godne być nazywane człowiekiem napisze mi ile tytułów Ruch zrobił w czasach ciężkiej komuny, jak wchłonął Hajduki, które się bardzo z tego cieszyły i jak Ruch brutalnie wykończył AKS bo jako klub antykomunistyczny miał większe wtyki w ówczesnych władzach. I jeszcze jedno - niech wywłoka spróbuje mieć jaja i odwagę wystąpić pod jednym nickiem ( najlepiej prawdziwym )

 • vito3

  Oceniono 19 razy -5

  a co w tym dziwnego,po rodzinie go wzieli grabara to nieslubny syn grobelara,oby mial taki talent i kariere

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX