Ruch Chorzów. Puchar Śląska na Cyprze? Prezes Smagorowicz nie rezygnuje

Ruch Chorzów po siedemnastu latach przerwy wrócił na Cypr i wygląda na to, że śródziemnomorska może stać się stałą bazą zimowych przygotowań niebieskich.
Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Ruchu Chorzów na Facebooku >>

W minionych latach Ruch pracował zimą nad formą najczęściej na tureckiej riwierze. Zła sytuacja geopolityczna w tamtej części świata skłoniła jednak działaczy niebieskich do poszukiwania nowej bazy. Wybór padł na Cypr. Ruch ostatni raz był tam na zgrupowaniu w roku 1999, gdy za wyniki zespołu odpowiadał jeszcze trener Orest Lenczyk.

Pierwsze wrażenia z pobytu na Cyprze... nie nastrajały zawodników niebieskich optymizmem. Piłkarze przyzwyczajeni do tego, że podczas zimowych zgrupowań śpią w hotelach czuli się obco w skromniejszym pod względem otoczenia i posiłków ośrodku sportowym. Pierwszego dnia obozu było też zimno - co potęgowało zły nastrój.

Z czasem jednak przygrzało słońce, a zawodnicy docenili to, że na treningi wychodzą prosto ze swoich pokoi. W Turcji jednak wszędzie musieli dojechać autobusem. - Pod względem sportowym, warunków jakie piłkarze mieli do pracy, był to najlepszy obóz od chwili, gdy jestem w Ruchu - mówi Dariusz Smagorowicz.

Prezes niebieskich przypomina, że w minionych latach często zmieniali się sparingowi rywale Ruchu. Odwoływano treningi. Zmieniano boiska, na których miał pracować zespół. - Na Cyprze nic takiego się nie stało. Plan udało się zrealizować w najmniejszych szczegółach - zapewnia.

Już w czasie pobytu na Cyprze działacze niebieskich planowali kolejny obóz na wyspie. Z tym planowaniem, jak wiadomo różnie bywa. Rok temu Ruch wyjechał do Turcji razem z Piastem Gliwice, Górnikiem Zabrze i Podbeskidziem Bielsko-Biała. Padały wtedy deklaracje, że takie wspólne wyjazdy będą się odbywały rok w rok. Skończyło się jednak tak, że tej zimy każdy poleciał w swoją stronę. Piast i Górnik do Hiszpanii, a Podbeskidzie do Turcji.

- Wierzę, że możemy wrócić do wspólnego wyjazdu na obóz już za rok. Przemawia za tym wygoda i ekonomia. Sprawdziliśmy Cypr, więc wiem, że to miejsce na pewno sprosta naszym oczekiwaniom - mówi Smagorowicz.

Gdy rok temu śląskie zespoły razem przebywały w Turcji, to na riwierze miał się odbyć turniej o Puchar Śląsku. Na miejscu okazało się jednak, że brakuje kompleksu, który można byłoby wynająć pod organizację takich zawodów. Nie bez znaczenia był również fakt, że wszędzie szwankował internet niezbędny do przeprowadzenia transmisji z meczów śląskich drużyn.

- Allegra Sport - czyli nasz ośrodek w Nikozji - świetnie by się sprawdził w przypadku organizacji takiego turnieju. Dwa boiska, szybki internet. Nic tylko grać - uśmiecha się Smagorowicz.

Zostań Prezesem i zbuduj Własną Drużynę!