Sport.pl

Ruch Chorzów. Waldemar Fornalik śrubuje rekord

Waldemar Fornalik podczas sobotniego meczu ze Śląskiem Wrocław zasiądzie na trenerskiej ławce Ruchu Chorzów po raz 150. Nikt w historii klubu z Cichej nie może pochwalić się lepszym wynikiem

Stwórz własną drużynę i Wygraj Ligę!Wszystko zaczęło się 18 października 1997 r. Szkoleniowcem niebieskich był wówczas Orest Lenczyk, a późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski pełnił funkcję jego asystenta. Po meczu 10. kolejki ligowej, w którym Ruch rywalizował przy Cichej z Górnikiem Zabrze (0:0), trener Lenczyk wyjechał na krótko za granicę. Dlatego trzy dni później, w wyjazdowym starciu z Wisłą Kraków, niebieskich po raz pierwszy samodzielnie poprowadził Waldemar Fornalik. Na boisku rywalizowali ze sobą wtedy m.in. dzisiejszy asystent szkoleniowca Marek Wleciałowski i Łukasz Surma, który reprezentował Wisłę. Debiut 34-letniego wówczas trenera był bardzo udany. Zespół pod jego wodzą pokonał "Białą Gwiazdę" 1:0 po trafieniu Marcina Molka.

Na Cichej pojawił się ponownie w kwietniu 2009 r., na finiszu sezonu. Zadaniem było utrzymanie zespołu w Ekstraklasie i ten cel został zrealizowany, a na dodatek chorzowianie dotarli do finału Pucharu Polski. Sezon 2009/2010 był pierwszym, w którym Waldemar Fornalik prowadził czternastokrotnych Mistrzów Polski od początku do końca. Ostatecznie rozgrywki ligowe zakończyły się dużym sukcesem niebieskich i trenera. Ruch zajął bowiem 3. miejsce w końcowej klasyfikacji i awansował do europejskich pucharów. Po sezonie 2010/2011, który chorzowianie zakończyli na 12. miejscu, znów przyszły sukcesy. Wiosnę 2012 r. Niebiescy kończyli jako wicemistrz Polski i finalista krajowego pucharu! Był to najlepszy sezon Ruchu od 1989 r., kiedy na Cichą trafił ostatni, jak do tej pory, tytuł mistrzowski, do którego zdobycia przyczynił się również Waldemar Fornalik - wówczas piłkarz.

Po tak owocnej pracy w Ruchu, "King", ulubieniec chorzowskiej publiczności, otrzymał nominację na funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Na Cichą wrócił jesienią 2014 r. i jak przed laty postawiono przed nim zadanie utrzymania zespołu w lidze. Cel został osiągnięty z nawiązką - po bardzo udanej wiośnie niebiescy zakończyli sezon na 10. pozycji. Na duży plus zapisać można także trwające rozgrywki. Latem doszło do sporych zmian kadrowych, drużynę znacznie odmłodzono, co w oczach wielu "ekspertów" stawiało Ruch w roli jednego z głównych kandydatów do spadku. Było zupełnie odwrotnie - chorzowianie zakończyli rundę jesienną na wysokiej 5. pozycji, a już w sobotę mogą niemal zagwarantować sobie miejsce w grupie mistrzowskiej. Do tego będzie potrzebne zwycięstwo nad Śląskiem.

Waldemar Fornalik poprowadził dotychczas Ruch w 149. meczach Ekstraklasy. Żaden inny trener w historii niebieskich nie może pochwalić się podobnym wynikiem. Obecny szkoleniowiec chorzowian jest liderem klasyfikacji trenerów z największą liczbą ekstraklasowych spotkań na ławce Ruchu.

Tak przedstawia się dotychczasowy bilans Waldemara Fornalika

67 zwycięstw - 32 remisy - 50 porażek; bramki: 189-166

Trenerzy Ruchu z największą liczbą meczów w Ekstraklasie:

Waldemar Fornalik - 149 meczów

Edward Lorens - 146

Michal Vican - 136

Orest Lenczyk - 135

Teodor Wieczorek - 90

Jerzy Wyrobek - 78

Leszek Jezierski - 75

Ewald Cebula - 72

Władysław Żmuda - 66

Sandor Tatrai - 63Więcej o: