Wejście Uszoka. Prezydent Katowic sprząta bałagan w GieKSie [FELIETON]

Pojawiła się nadzieja, że w GKS-ie Katowice wreszcie będzie normalnie. To zasługa prezydenta miasta.
Pamiętacie hasło "Uszokałeś nas"? Kilka lat temu zrobiło furorę dzięki fanom GieKSy. Kibice z Katowic ostro atakowali wówczas prezydenta miasta za znikome zainteresowanie stadionem GKS-u, a także sprawami sportu. Pewnie nikt z protestujących nie przypuszczał wówczas, że Uszok wyrośnie w przyszłości na zbawiciela klubu. Tymczasem jest duża szansa, że to właśnie prezydent Katowic postawi na nogi targaną odwiecznymi kłopotami GieKSę.

W ostatnich latach Uszok przeznaczał na GKS spore pieniądze. Nie mieszał się jednak w zarządzanie klubem, zostawiając to głównemu akcjonariuszowi. Ten jednak sobie po prostu z tym nie poradził. Nie wiem, co spowodowało zmianę w postawie prezydenta, ale wszystko wskazuje na to, że w GKS-ie wreszcie postanowił posprzątać. Może miał już najzwyczajniej w świecie dość kolejnych działaczy z Bukowej, którzy co kilka miesięcy pielgrzymowali do niego z prośbą o pomoc?

Fakty są takie, że na wtorkowym zgromadzeniu akcjonariuszy, miastu udało się przejąć kontrolę nad radą nadzorczą GieKSy. To oznacza, że Katowice wzięły też odpowiedzialność za klub. To oczywiście nie jest rozwiązanie idealne, ale przykłady Górnika Zabrze i Piasta Gliwice dowodzą, że kluby mogą w ten sposób egzystować na przyzwoitym poziomie.

Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że w sprzątaniu GKS-u Uszok nie zatrzyma się na przedpokoju. "Miejska miotła" czym prędzej powinna wkroczyć do gabinetu zarządu. Szkoda czasu na kolejne analizy, kontrole, audyty. To, czego w tej chwili najbardziej potrzebuje klub to wcale nie wielkie pieniądze, ale kompetentne władze. GKS jest przededniu budowania zespołu na kolejny sezon i byłoby dobrze, aby zajął się tym ktoś, kto ma o tym pojęcie.

Nowa polityka miasta wobec GieKSy cieszy mnie z jeszcze jednego powodu. Władze Katowic na pewno zdają sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach nie ma możliwości zbudowania silnego klubu bez porządnego stadionu. Jeśli urząd nie chce firmować swoim szyldem bylejakości to powinien też szybko podjąć strategiczne decyzje w sprawie obiektu przy Bukowej.

GKS i inni... Cały sport na Śląsku na Facebooku Śląsk - Sport.pl »