Sport.pl

Czy GieKSa może zostać... Polonią Warszawa?! Siedem odpowiedzi na kluczowe pytanie o fuzję

Katowiccy piłkarze po raz ostatni występowali w ekstraklasie w 2005 roku. Teraz przed klubem o nazwie "GKS" znów pojawiła się taka szansa.
O sprawie oficjalnie nie wiadomo nic. Nic dziwnego, że wśród kibiców mnożą się spekulacje i pytania na ten temat.

1. Czy informacja o planowanym połączeniu GKS-u z Polonią Warszawa jest prawdziwa?

Wiele osób traktuje te doniesienia w kategoriach czysto humorystycznych. To nie zmienia jednak faktu, że taki pomysł rzeczywiście się narodził i że rozmowy na ten temat się rozpoczęły.

2. Czy GKS kupi licencję?

W informacji o przeniesieniu Polonii na Górny Śląsk często używa się sformułowania o "zakupie licencji". Tyle, że licencji nie da się kupić. - Podręcznik licencyjny nie przewiduje takiego rozwiązania - zapewnia Hilary Nowak, przewodniczący komisji licencyjnej PZPN-u w rozmowie ze ŚLĄSK.SPORT.PL.

3. Jak się robi fuzje?

Pomysł na łączenie klubów funkcjonuje od wielu lat, ale w ostatnim czasie w ekstraklasie mieliśmy do czynienia tylko z dwoma takimi przypadkami. Chodzi o mariaże Lecha Poznań z Amiką Wronki i Groclinu Grodzisk Wielkopolski z Polonią Warszawa. Formalnie rzecz polegała na zmianie nazwy "mocniejszego" klubu i przeniesieniu jego siedziby do innego miasta.

Historię fuzji na Śląsku możecie prześledzić w tym tekście.

4. Kto za to zapłaci?

Nie wiadomo, ile kosztuje zgoda właściciela Polonii Józefa Wojciechowskiego na przeniesienie jego klubu do innego miasta. Na pewno potrzebnej kwoty nie znajdzie się w GKS-ie, bo klubowa kasa świeci pustkami.

Ale może wcale nie trzeba płacić Wojciechowskiemu wielkich pieniędzy? Właściciel Polonii może przecież chcieć zachować udziały w nowym GKS-ie. Gdyby dla całego przedsięwzięcia udało się pozyskać sponsorów i wsparcie miasta to wyszłoby na to, że operacja jest do przeprowadzenia pod względem finansowym.

5. Czy Polonia może zmienić nazwę na GKS?

Oczywiście, że tak. Prawnym dysponentem nazwy "GKS" jest obecna pierwszoligowa spółka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jej zarząd udostępnił albo nawet oddał nazwę spółce, której drużyna grałaby w ekstraklasie.

6. A co będzie z dotychczasowym GKS-em?

Klub z Bukowej ma wielkie problemy, aby otrzymać licencję na grę w pierwszej lidze. Gdyby mu się to udało, to można sobie wyobrazić nawet. dwa GKS-y! Jeden w ekstraklasie, w drugi w pierwszej lidze. To oczywiście nierealne. Bardziej prawdopodobne, że znaleźliby się chętni, którzy chcieliby zastąpić GieKSę w pierwszej lidze. Uwaga! Aby obecny GKS został wyprowadzony poza Katowice musieliby się na to zgodzić wszyscy akcjonariusze, w tym miasto.

7. Czy GKS ma stadion na ekstraklasę?

Nie. Podstawowy mankament to brak sektora dla kibiców gości. Ten sam warunek trzeba jednak spełniać także w pierwszej lidze, ale mimo to PZPN dopuszcza go do rozgrywek. W ekstraklasie mogłoby być podobnie. Inne kluczowe wymagania: podgrzewana murawa, jupitery, monitoring - obiekt przy Bukowej spełnia.

Więcej o:
Komentarze (5)
Czy GieKSa może zostać... Polonią Warszawa?! Siedem odpowiedzi na kluczowe pytanie o fuzję
Zaloguj się
 • turdi87

  Oceniono 5 razy 5

  te smierdzielu idz sie umyc......KATOWICE !!!!!GKS!!!

 • ruszglowa10

  Oceniono 11 razy 3

  Wymyślili sobię historyjkę, żeby było o czym pisać.

 • wojtasssss1964

  Oceniono 4 razy 0

  to jeszcze niech sobie kupią kibiców bo na te gó*no to nikt nie będzie chodził

 • koala4884

  Oceniono 2 razy 0

  j38ać EURO !

 • niebieski.k

  Oceniono 12 razy -6

  No to będzie DYSCOPOLGEJ Katowice ! DYSCOPOLGEJ ha ha ha ha !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX