S jak szaleństwo! Alfabet pierwszej i drugiej ligi

W ten weekend startują pierwsza i druga liga. Z powodu śląskich klubów obie klasy rozgrywkowe dotknął jednak organizacyjny paraliż.
Podyskutuj o rozgrywkach w naszym regionie na Facebooku Śląsk - Sport.pl »


W pierwszej lidze będą nas reprezentowały: GKS Katowice, GKS Tychy i prawdopodobnie Polonia Bytom, która zajmie miejsce wycofanego z rozgrywek z powodu braku pieniędzy Ruchu Radzionków. W drugiej lidze zagrają Energetyk ROW Rybnik, Zagłębie Sosnowiec i Rozwój Katowice.

W niedzielę GKS Katowice zagra z ŁKS-em Łódź, a GKS Tychy z Kolejarzem Stróże (początek spotkań o godzinie 17). W drugiej lidze Zagłębie zmierzy się w sobotę z Chojniczanką (16), a ROW jedzie po punkty do Kluczborka (17). Spotkania Polonii i Rozwoju zostały przełożone.

A jak Afryka. To będzie "afrykański klub" - pisaliśmy nie tak dawno o Ruchu Radzionków. Zadłużone Cidry chciał wtedy ratować Ireneusz Strychacz. Przedsiębiorca z Opolszczyzny, który jest też prezesem trzecioligowego LZS-u Piotrówka, chętnie stawia na piłkarzy z Czarnego Lądu. Strychacz policzył jednak wszystko dokładnie i zrezygnował z "afrykańskiego Ruchu". Cidry też zrezygnowały i wycofały się z rozgrywek.

B jak Brazylia. O współpracy z jednym z brazylijskich klubów myślą w Rybniku. Grzegorz Janik, prezez ROW-u, wpadł na taki pomysł po tym, jak na testy do drugoligowego klubu przyjechał Latynos Carlos Andre.

C jak Cypr. Na tej wyspie grał ostatnio w piłkę nowy bramkarz Zagłębia. Dawid Kudła reprezentował barwy trzecioligowego AS Dynamo Pervolion. Kudła ma 20 lat, a to ważne, gdyż może zająć na boisku miejsce zarezerwowane dla jednego z dwóch młodzieżowców.

D jak Dolny Śląsk. Rozwój Katowice miał zainaugurować drugoligowe zmagania w sobotę na stadionie KS Polkowice. Mecz został jednak przełożony na 10 sierpnia. Polkowiczanie zmierzą się bowiem w weekend z Legią w Pucharze Polski.

G jak górnik. Sławomir Szary, 33-letni obrońca Energetyka ROW Rybnik, będzie łączył grę w piłkę z pracą pod ziemią. Były zawodnik Odry Wodzisław jest od kilku dni pracownikiem działu wentylacji w KWK Krupiński w Suszcu.

I jak Ireneusz Król. Człowiek, który chciał uszczęśliwić kibiców GieKSy przenosząc do Katowic ekstraklasową Polonię Warszawa. Król nie przewidział, iż opór dla jego śmiałego planu będzie tak duży, że w konsekwencji to on sam będzie musiał przenieść się do Warszawy.

J jak Jaworzno. Stadion przy ulicy Krakowskiej w Jaworznie drugi rok z rzędu będzie bazą GKS-u Tychy. Gra tylko na wyjeździe nie przeszkodziła tyszanom wywalczyć awansu do pierwszej ligi, ale czy teraz - znowu na obcym obiekcie - zawodnicy GKS-u ją obronią? Tymczasem na nowy stadion w Tychach poczekamy przynajmniej do wiosny 2014 roku.

K jak Kapias. Zaskakujący transfer Rozwoju Katowice, który sięgnął po Szymona Kapiasa, syna Jerzego - w latach 80. podpory GKS-u Katowice. "Młody", ale już 28-letni, Kapias był ostatnio zawodnikiem Zagłębia Lubin. Grał jednak mało, wiosną leczył kontuzję.

L jak Lachowski. Kluczowy piłkarz Zagłębia. Bez Marcina Lachowskiego jesienią ubiegłego roku Zagłębie było workiem treningowym dla innych drużyn. Po jego powrocie do zdrowia sosnowiczanie stoczyli skuteczną walkę o utrzymanie.

M jak miotacz. GKS pozyskał latem piłkarza o najmocniejszym wyrzucie piłki z autu w Polsce. Niestety, Paweł Król - bo o nim mowa - jesienią nie zagra. Piłkarz właśnie przeszedł zabieg rekonstrukcji wiązadła kolana.

N jak napastnicy. W drugiej lidze wszyscy będą zazdrościć Zagłębiu duetu Rafał Jankowski - Michał Grunt. Jankowski był w ostatnim sezonie najskuteczniejszym piłkarzem drugiej ligi (19 goli), a Grunt - Młodej Ekstraklasy (14)

P jak "Per aspera ad astra". Ta maksyma (Przez ciernie do gwiazd) towarzyszyła prezesowi Tomaszowi Baranowi przez cały czas jego pracy w Ruchu Radzionków. - Niestety, dziś tych cierni jest już za wiele - mówił prezes podejmując decyzję o wycofaniu klubu z rozgrywek.

S jak Starsi panowie (dwaj). GKS Tychy postawił na doświadczenie. Akcje beniaminka będzie napędzać dwóch piłkarskich weteranów: Krzysztof Bizacki (39 lat) i Piotr Rocki (38).

T jak tunel. Prokuratura zajmuje się sprawą pobicia działaczy GKS-u Katowice, Jacka Krysiaka i Radosława Bryłki, którzy mieli zostać napadnięci przez chuliganów w tunelu prowadzącym na boisko na Bukowej. Ireneusz Król (patrz I) uważa, że to wydarzenie zniechęciło do zainwestowania w katowicki klub nowego sponsora.

V jak Vivaldi. A dokładnie "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego. To utwór, który jest inspiracją dla nowego trenera Polonii Bytom, Piotra Pierścionka. - Dzieło doskonałe - zachwyca się szkoleniowiec.

Z jak Zdzieszowice. Miasteczko na Opolszczyźnie, w którym gra na co dzień Ruch. To właśnie meczem z nim mieli zainaugurować drugoligowe rozgrywki piłkarze Polonii Bytom. PZPN jednak przełożył ten mecz, gdyż Polonia stara się o miejsce, które w pierwszej lidze zwolniły Cidry.