Stadion dla Katowic. Trzeba ustalić, w jakiej lidze ma grać GieKSa

- Osobiście jestem zwolennikiem takiego stadionu, w którym są sklepy, biura czy sala sportowa. Zyski z ich funkcjonowania pomogłyby w jego przyszłym utrzymaniu - mówi prof. Zbigniew Waśkiewicz, dziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką AWF Katowice.
Facebook? » | A może Twitter? »


W Katowicach toczy się dyskusja nad nowym stadionem GieKSy. Kibicom zależało na budowie obiektu na 21 tys. miejsc. Miasto zaproponowało budowę mniejszego obiektu.

Kto ma rację? Jaki stadion powinien stanąć na Bukowej? - Musimy pogodzić oczekiwania kibiców z racjonalnym wydatkowaniem pieniędzy z budżet - mówi radny Maciej Biskupski.

O zdanie zapytaliśmy też prof. Waśkiewicza. Były rektor AWF Katowice jeszcze niedawno szefował Górnikowi Zabrze, a w przeszłości był m.in. drugim trenerem GKS-u. - Jeśli ktoś chce budować stadion, to powinno oznaczać, że ma konkretną wizję wykorzystania i funkcjonowania tego obiektu. Taka decyzja powinna się opierać na przemyślanym planie. Trzeba ustalić, czy GKS ma grać w I lidze, czy w ekstraklasie, co łączyłoby się z wydatkami potrzebnymi na wywalczenie awansu. Plan powinien przewidywać, czy budujemy trybuny połączone ewentualnie z budynkiem klubowym, jak to stało się w Gliwicach, czy może obiekt, który żyłby na co dzień. Osobiście jestem zwolennikiem takiego stadionu, w którym są sklepy, biura czy sala sportowa. Zyski z ich funkcjonowania pomogłyby w jego przyszłym utrzymaniu. Poza tym w Katowicach nie ma obiektu przeznaczonego do organizacji imprez plenerowych. Jeśli miałby nim być nowy stadion na Bukowej, to też trzeba to brać pod uwagę przy jego konstruowaniu. Dopiero na podstawie tych wszystkich danych można dyskutować o pojemności. Warto też wtedy zauważyć, że lepsza jest sytuacja, w której mamy nadwyżkę popytu na bilety, niż puste krzesełka - mówi Waśkiewicz.

Jaką pojemność powinien mieć nowy stadion GKS-u Katowice?