Miasto Katowice przyznało pieniądze. Duże wsparcie dla GieKSy, Rozwój nie upadnie

2,5 miliona złotych dla GKS-u Katowice i 500 tysięcy złotych dla Rozwoju Katowice - takie pieniądze trafią do klubów z Urzędu Miasta Katowice. Ile pierwszoligowcy otrzymają na szkolenie młodzieży?
Facebook? » | A może Twitter? »


Władze Katowic ogłosiły wyniki otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą "Organizacja uprawiania sportu". Jakie pieniądze przyznano GKS-owi i Rozwojowi? Klub z Bukowej otrzymał 2,5 miliona złotych (wnioskował o 565 tysięcy złotych więcej), natomiast do beniaminka pierwszej ligi trafi 500 tysięcy złotych (wnioskował o prawie milion).

Do tego należy doliczyć środki przekazane na realizację zadania o nazwie "Szkolenie dzieci i młodzieży w dziedzinie sportu i turystyki". W tym przypadku GKS-owi przypadły 44 tysiące złotych (wnioskował o 145 tysięcy złotych) plus 170 tysięcy złotych na powiązaną z nim Akademię Piłkarską Młoda GieKSa (wnioskowała o 257 tysięcy złotych). Rozwój z kolei dostanie 170 tysięcy złotych (wnioskował o 534 tysiące złotych).

Znaczące sumy dla GieKSy (przy czym chodzi nie tylko o piłkarzy, ale i piłkarki) nie są oczywiście żadnym zaskoczeniem - miasto otwarcie mówi o tym, że to właśnie klub z Bukowej ma być jego sportową wizytówką. Jeśli chodzi o Rozwój - jego sytuacja jest na tyle trudna, że zaczęto mówić nawet o groźbie wycofania się z pierwszej ligi. Jeszcze w grudniu prezes Zbigniew Waśkiewicz przedstawiał nam sprawę w ten sposób: - Czekamy na styczeń i ogłoszenie wyników konkursu na dofinansowanie z miasta. Zwłaszcza że podobno w tym roku mają zostać na ten cel przeznaczone pieniądze większe niż w poprzednim. Dla wiosennej kondycji klubu to sprawa kluczowa.

Co więc oznaczają wspomniane wyniki? - Cieszymy się, że w porównaniu do ubiegłego roku łączna kwota dotacji została zwiększona. Uważamy to za krok w dobrym kierunku, choć nadal nie jest to dla nas kwota wystarczająca. Będziemy apelować o większe wsparcie ze strony miasta - podkreśla Marcin Nowak, kierownik Rozwoju. Dobra informacja jest jednak taka, że beniaminek zyskał kilka miesięcy względnego spokoju. Wycofania się z rozgrywek pierwszej ligi zatem nie będzie.

Wyniki konkursu znajdują się na stronach Urzędu Miasta Katowice.