Piast Gliwice - Cracovia 2:2. Piast grał do końca

Piast Gliwice - Cracovia 2:2. Jospi Barisic

Piast Gliwice - Cracovia 2:2. Jospi Barisic (GRZEGORZ CELEJEWSKI)

Piast Gliwice znowu zafundował swoim kibicom dramatyczną końcówkę spotkania. Cracovia już cieszyła się z trzech punktów, ale ostatnia akcja meczu dała cenny punkt śląskiej drużynie.
Piast po bardzo dobrym minionym sezonie, gdy zespół z Gliwic bił się o mistrzostwo Polski, obecnie nie potrafi zbudować formy na równie wysokim poziomie. W pierwszej rundzie Ekstraklasy piłkarze śląskiego klubu przegrali aż sześć spotkań. W ubiegłym roku o tej porze Piast mógł pochwalić się bilansem: 11 zwycięstw, jeden remis i trzy porażki. Dziś te liczby prezentują się znacznie gorzej: 4-5-6.

Trudno oczekiwać, że Piast odbuduje się jeszcze w tym roku (zostały cztery mecze). Punktować jednak trzeba, jeżeli w Gliwicach chcą na koniec sezonu oglądać spotkania w mistrzowskiej ósemce.

Niestety, początek meczu z Cracovią potwierdził słabości, które gnębią Piasta w ostatnich miesiącach. Gliwiczanie mieli problemy, żeby dłużej utrzymać się przy piłce. Akcje były szarpane i niekończone strzałami.

Goście prezentowali się lepiej. A do swoich okazji pod bramką śląskiej drużyny dochodzili łatwo. Zbyt łatwo...

Rozbrajanie defensywy Piasta krakowianie rozpoczęli od strzałów z dystansu. Jakub Szmatuła musiał odbijać piłkę po uderzeniach Erika Jendriska i Mateusza Szczepaniaka. Groźnie, ale niecelnie kropnął też z kilkudziesięciu metrów Tomasz Brzyski.

Piast nie wyciągał jednak wniosków z takich ostrzeżeń i w końcu się doczekał. Jest w polskiej lidze taki piłkarz jak Miroslav Covilo. Niby wszyscy wiedzą, że Bośniak jest niezwykle groźny przy stałych fragmentach gry. Że świetnie się ustawia i znakomicie gra głową.

Piłkarze z Gliwic też o tym wiedzieli, ale jednak dali się zaskoczyć. Piłkę z rzutu rożnego dograł Brzyski, a Covilo - mimo asysty dwóch zawodników Piasta - wyskoczył najwyżej i pewnym strzałem głową skierował piłkę do siatki. Dla pomocnika Cracovii był to już siódmy gol w sezonie. Dla porównania: najbardziej skuteczni gracze Piasta (Badia, Hebert, Szeliga i Zivec) strzelili dotąd po dwie bramki.

Gliwiczanie, schodząc na przerwę, słyszeli nieśmiałe gwizdy i okrzyk najbardziej zagorzałych fanów: "GKS tylko zwycięstwo...". Trener Radoslav Latal zmienił przed drugą połową dwóch graczy. W szatni zostali Michał Masłowski i Josip Barisic, a zastąpili ich Gerard Badia i Sasa Zivec. To była jasna wskazówka, że gra ofensywna Piasta w pierwszej połowie to był wyższy poziom abstrakcji.

Gliwiczanie przesunęli grę na połowę rywala, ale narażali się na groźne kontry. Bliski podwyższenia prowadzenia był Jendrisek, który przy doskonałej okazji wpakował piłkę wprost w Heberta, obrońcę Piasta.

Z czasem okazało się, jak kosztowna była to pomyłka. W końcówce Piast doprowadził bowiem do wyrównania, po mocnym i precyzyjnym strzale Badii.

W doliczonym czasie gry emocji było więcej niż we wcześniejszych 90 minutach. Goście wyszli na prowadzenie po uderzeniu Marcina Budzińskiego i wydawali się bezpieczni. Ostatni atak Piasta przyniósł jednak rzut karny, który skutecznie wykorzystał Sandro Gotal.

Piast Gliwice - Cracovia 2:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Covilo (29.), 1:1 Badia (79.), 1:2 Budziński (90.), 2:2 Gotal (92. - rzut karny)

Piast: Szmatuła - Mokwa, Girdvainis (69. Gotal), Korun, Hebert, Mraz - Masłowski (46. Żivec), Pietrowski, Bukata - Szeliga, Barisić (46. Badia).

Cracovia: Sandomierski - Diego, Malarczyk (15. Polczak Ż ), Wołąkiewicz, Brzyski - Wójcicki (75. Piątek), Dąbrowski Ż , Covilo Ż , Budziński, Jendrisek (73. Jaroszyński) - Szczepaniak.

Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce).

Widzów: 4532.