Angielskie zespoły przyjadą na jubileusz Polonii Bytom.

Zgodnie z obietnicą działaczy 90-lecie bytomskiego klubu uświetni występ znanych zespołów z Wielkiej Brytanii. Zamiast spodziewanych gwiazd futbolu do Bytomia zawitają jednak wkrótce gwiazdy... estrady.
Już 24 października na bytomskim rynku odbędzie się organizowany przez Polonię koncert z udziałem The UK Legends, który tworzą muzycy słynnych przed kilkudziesięciu laty grup Smokie i The Animals. Dodatkową atrakcją będzie występ polskiej grupy Łzy i Anny Wyszkoni. Koncert ma być kulminacją tegorocznych obchodów 90-lecia istnienia klubu. - Wstęp na koncert będzie oczywiście bezpłatny. Dodatkowo zbudujemy miasteczko koncertowe, gdzie będzie można coś zjeść i wypić - zachęca Marek Pieniążek, dyrektor ds. marketingu Polonii.

Informacja o koncercie może być mocno zaskakująca dla wielu bytomskich kibiców. Klub zapowiadał bowiem, że główną atrakcją odchodów urodzin Polonii będzie towarzyski mecz piłkarski z atrakcyjnym rywalem. Przygotowania do jego zorganizowania Polonia rozpoczęła już w kwietniu zeszłego roku. Wszystko po to, by - jak wówczas wyjaśniano - nie powtórzyć błędów Górnika Zabrze, który także obiecywał atrakcyjny sparing, a skończyło się na grze oldbojów.

Polonii marzył się przeciwnik z Anglii. Najpierw spekulowano o Evertonie, ale potem bardziej realne stało się zaproszenie występującego w niższej klasie Sheffield United. Przedstawiciele tego klubu byli nawet na rekonesansie w Bytomiu! Inna opcja zakładała zaproszenie Schalke 04 Gelsenkirchen lub Borussii Dortmund. Rezerwowy scenariusz przewidywał zorganizowanie miniturnieju z drużynami, z którymi Polonia przed laty rywalizowała w Pucharze Ameryki (Dukla Praga) i Pucharze Rappana (1. FC Lokomotive Lipsk).

Z przyczyn finansowych nic z tego nie wyszło, ale jeszcze niedawno w klubie można było usłyszeć, że jest blisko porozumienia z Hajdukiem Split bądź Maccabi Hajfa. To jednak również się nie udało. - Pojawiła się też opcja gry z jednym z zespołów rosyjskich, jednak ze względu na występy w europejskich pucharach przyjechałby do Bytomia w drugim składzie. Uznaliśmy, że to bez sensu. We wstępnie planowanym terminie woleliśmy urządzić mecz pożegnalny Jacka Trzeciaka - mówi Damian Bartyla, prezes Polonii.

W klubie nie ukrywają, że organizacja koncertu jest o wiele tańsza niż ściągnięcie topowej drużyny. - Zapłacimy za to kilka razy mniej, a wydaje się, że pomysł jest efektowny. Poza tym mecz musiałby być biletowany, a na koncert będzie mógł przyjść każdy chętny - twierdzi Pieniążek. Impreza na rynku wkrótce zacznie być intensywnie promowana na plakatach i billboardach. Organizatorzy zapowiadają, że na koncercie nie zabraknie akcentów związanych z Polonią. Możliwy jest nawet występ muzyków w niebiesko-czerwonych koszulkach klubowych.

Bartyla nie przesądza, że mecz jubileuszowy na pewno się nie odbędzie. - Może zorganizujemy go przed rozpoczęciem rundy rewanżowej? Obchody naszego jubileuszu i tak wyglądają okazalej niż w przypadku innych klubów - mówi prezes Polonii.