Londyn 2012. "Zdobędziemy 16-18 medali". Co z drugim Legieniem?

Józef Wiśniewski, prezes Czarnych Bytom i członek Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest przekonany, że śląscy sportowy też staną na olimpijskim podium.
W rozmowie ze "Sportem" Wiśniewski typuje do medali siatkarzy plażowych, czyli parę: Grzegorz Fijałek - Mariusz Prudel oraz judoke Jaunsza Wojnarowicza.

"Olbrzym z Bytomia" niestety źle wylosował.

W 1/16 turnieju na drodze Wojnarowicza stanie Francuz Teddy Riner. Ten ma dopiero 23 lata, a już pięć razy był mistrzem świata! Riner jest absolutną gwiazdą judo. Po pierwszy tytuł czempiona globu sięgnął, mając 18 lat. W tym samym 2007 roku zdobył też złoty medal mistrzostw Europy. Wcześniej nie miał sobie równych wśród juniorów. Na olimpiadzie w Pekinie był trzeci, a do Londynu przyjechał w jednym celu - po złoto.

Dotąd najsłynniejszym i najlepszym judoką reprezentujących Czarnych był dwukrotny mistrz olimpijski Waldemar Legień.- Najwięksi mistrzowie to przede wszystkim mądre głowy. W judo liczy się umiejętność analizy, szybkość podejmowania decyzji. I taki był właśnie Legień. Jak zobaczył nawet najlepiej umięśnionego rywala, to nie miał obaw, tylko zaraz kombinował, jakim sposobem go pokonać - oceniał Legienia Wiśniewski.

Następcą Legienia miał być Robert Krawczyk, ale judoka Czarnych na olimpijskim podium nigdy nie stanął. Wiśniewski, który ma duszę romantyka, kilka lat temu - przed ostatnimi Igrzyskami w Pekinie - poświęcił Krawczykowi wiersz. Napisał też wtedy strofy o innych zawodnikach Czarnych - Przemysławie Matyjaszku i Wojnarowiczu.

Robert Krawczyk

"To nic, że w Atenach medalu nie miałeś

I na podium zwycięzców jak Legień nie stałeś.

Czas do Igrzysk następnych szybko Ci przeminie

Solidność Twa i talent zabłysną w Pekinie"

Przemysław Matyjaszek

"Tyle oddałeś serca i lat,

Tysiące godzin w judogi bieli.

Na podium mało widział Cię świat.

Niech teraz medal jak szampan wystrzeli"

Janusz Wojnarowicz

"Natura dała Ci nadludzką moc,

Od siebie daj, co sił wystarczy.

W dzień silnie pracuj i śnij w noc

Byś z Chin powrócił z tarczą, nie na tarczy"

Podyskutuj o rozgrywkach w naszym regionie na Facebooku Śląsk - Sport.pl »


Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka