Sport.pl

Londyn 2012. Szermierz Piasta Gliwice złotym medalistą olimpijskim!

Wenezuelczyk Ruben Limardo, startujący w barwach gliwickiego klubu, okazał się najlepszy podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
W finale turnieju szermierzy Limardo pokonał walczącego dla Norwegii Bartosz Piaseckiego (15:10). To było jego najwyższe zwycięstwo w trakcie całych zawodów. W pierwszej rundzie pokonał Szwajcara Maxa Heinzera (15:11), a w drugiej Egipcjanina Aymana Fayeza (15:13). W ćwierćfinale trafił na aktualnego mistrza świata - Włocha Paolo Pizzo. Zwycięstwo (15:12) otworzyło mu już drogę do medalu. W półfinale Limardo stoczył niezwykle zacięty, ale także zwycięski, bój z Amerykaninem Sethem Kelseyem (6:5).

- Nie jestem tym zaskoczony, że Ruben został mistrzem Olimpijskim. To jest prawdziwy wojownik. Jak mu dobrze idzie, to nikt nie jest w stanie go zatrzymać - wyjaśnia fechmistrz Piasta Maciej Chudzikiewcz w rozmowie z piast.gliwice.pl .

Triumf w Londynie to oczywiście największy sukces w karierze 26-letniego Wenezuelczyka.

Limardo związany jest z Gliwicami już od 10 lat. Na Śląsku pojawił się wraz z kilkoma rodakami, bo właśnie tu zyskał najlepsze warunki do treningu. Już jako 16-letni kadet uchodził za wielki talent. Zaraz po przyjeździe zdradził jednak dziennikarzowi "Gazety", że najbardziej podobają mu się w Polsce... ładne dziewczyny. Obecnie Limardo studiuje wychowanie fizyczne na Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi, ale wciąż pozostaje zawodnikiem Piasta.

Przed wyjazdem do Londynu był dość pewny siebie. - Chcę stanąć na podium. Cztery lata temu w Pekinie byłem jeszcze na to zbyt młody. Teraz jestem przygotowany. Będę walczył o medal - mówił, co można zobaczyć na tym filmie.Limardo nie jest pierwszym zawodnikiem Piasta, który sięgnął po medal Igrzysk Olimpijskich. Przed Wenezuelczykiem tej sztuki dokonali Egon Franke, Bogdan Gonsior i Adam Wiercioch.

Florecista Franke triumfował w 1964 r. w Tokio. Zdobywał też medale w drużynie - srebrny w Tokio i brązowy cztery lata później w Meksyku.

Szpadzista Gonsior cztery razy brał udział w Igrzyskach Olimpijskich, a brąz wywalczył w drużynie w Meksyku.

Z kolei Adam Wiercioch, cztery lata temu w Pekinie, zdobył srebrny medal w drużynie w turnieju szpadzistów.

Więcej o:
Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka
Komentarze (37)
Londyn 2012. Szermierz Piasta Gliwice złotym medalistą olimpijskim!
Zaloguj się
 • komercyjny02

  Oceniono 35 razy 33

  sobota 28. lipca 2012 r. rano: „Proszę państwa, ogromny sukces! Dopiero wczoraj odbyła się uroczysta inauguracja Letnich Igrzysk Olimpijskich, a mamy już pierwszy medal na Igrzyskach w Londynie. Zdobyła go Sylwia Bogacka w strzelnictwie… Przepraszam: w strzelaniu z karabinka pneumatycznego na 10 metrów.”

  sobota 28. lipca 2012 r. wieczór: „Świetny start Polaków na Igrzyskach Olimpijskich. Od razu pierwszego dnia Sylwia Bogacka zdobyła pierwszy medal dla Polski”

  niedziela 29. lipca 2012 r. rano: „Znakomicie zainaugurowali Polacy swój udział w Igrzyskach w Londynie, zdobywając wczoraj srebrny medal. A było o włos od złota.”

  niedziela 29. lipca 2012 r. wieczór (mówi bardzo ważna redaktorka sportowa TVPublicznej): „Pytają nas Państwo: 'Czy nie czas skończyć z tym entuzjazmem wokół pierwszego polskiego medalu na Igrzyskach?'. Odpowiadamy: nie, nie czas, gdyż jest to wielki sukces naszych sportowców!”

  poniedziałek 30. lipca 2012 r. rano: „Ciągle jesteśmy pod wrażeniem: dorobek Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich obejmuje już jeden medal srebrny zdobyty przez Sylwię Bogacką w strzelectwie.”

  poniedziałek 30. lipca 2012 r. wieczór: „Zapraszamy Państwa na wywiad ze srebrną medalistką z Londynu panią Sylwią Bogacką”

  wtorek 31. lipca 2012 r. rano: „Jesteśmy w elitarnym gronie państw, które już zdobyły medal na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich. Mamy jeden srebrny medal.”

  wtorek 31. lipca 2012 r. wieczór: „Zapraszamy na powtórkę wywiadu z polską medalistką olimpijską Sylwią Bogacką.”

  środa 01. sierpnia 2012 r. rano: „Polska – jeden medal srebrny. Kto będzie następnym polskim medalistą? Ile mamy szans na złoto?”

  środa 01. sierpnia 2012 r. wieczór: „Wciąż nie ma nowych medali ale były piękne momenty. Polski kajakarz górski był bardzo bliski medalu, nawet złotego.”

  czwartek 02. sierpnia 2012 r. rano: „Zawodnik Piasta Gliwice złotym medalistą olimpijskim. Najlepszy okazał się startujący w barwach gliwickiego klubu… Wenezuelczyk Ruben Milardo.”

 • zamorano102

  Oceniono 18 razy 16

  Zawrotniak tłumaczył, że w Polsce nie ma warunków (sala zamiast na pierwszym piętrze to w podpiwniczeniu). Ale korwinizm pomógł by szermierce. Bo wtedy media zamiast o Małyszu w rajdach terenowych i zamiast "walk" Najmana w mma "rynkowo" nakręcą koniunkturę na szermierkę i zwolnieni z wszelakich podatków biznesmeni rzucą się finansować tę szlachetną i elitarną dyscyplinę. Aby polansować się nie polem golfowym tylko sekcją szermierczą. Aż mi się już nie chce nad chłopakiem znęcać. Wszak to medalista poprzednich Igrzysk.

 • szyfrant.zielonka

  Oceniono 16 razy 14

  To fantastyczna wiadomość. Proponuję włączyć Piast Gliwice do klasyfikacji medalowej Igrzysk.

 • jobrave

  Oceniono 22 razy 14

  "Zaraz po przyjeździe zdradził jednak dziennikarzowi "Gazety", że najbardziej podobają mu się w Polsce... ładne dziewczyny".
  -------------------------------------
  Ciekawe czy są tacy, którym - "zaraz po przyjeździe"- podobają się brzydkie dziewczyny?

 • szpaqlec

  Oceniono 15 razy 13

  zle sie dzieje w sportowym panstwie polskim....

 • xfish

  Oceniono 16 razy 10

  I to by bylo na tyle polskich akcentow w tej olimpiadzie...

 • maguniaklikunia

  Oceniono 10 razy 8

  Gratulacje serdeczne i pozdrowienia z Knurowa.
  Dla tych co nie wiedzą mam 5 kilometrów do Gliwic a więc jestem prawie -Gliwiczanką .
  Wiem że prawie robi wielką różnicę ale .....

 • labidola

  Oceniono 12 razy 8

  Co to jest Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi?
  Obawiam się, że chyba zwariowałem, proszę o sole trzeźwiące.

 • radon13

  Oceniono 10 razy 8

  Jak widac jak by tak zebrać tych co tu mieszkają i Polaków z zagranicy to w sumie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX