Londyn 2012. Szermierz Piasta Gliwice złotym medalistą olimpijskim!

Wenezuelczyk Ruben Limardo, startujący w barwach gliwickiego klubu, okazał się najlepszy podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
W finale turnieju szermierzy Limardo pokonał walczącego dla Norwegii Bartosz Piaseckiego (15:10). To było jego najwyższe zwycięstwo w trakcie całych zawodów. W pierwszej rundzie pokonał Szwajcara Maxa Heinzera (15:11), a w drugiej Egipcjanina Aymana Fayeza (15:13). W ćwierćfinale trafił na aktualnego mistrza świata - Włocha Paolo Pizzo. Zwycięstwo (15:12) otworzyło mu już drogę do medalu. W półfinale Limardo stoczył niezwykle zacięty, ale także zwycięski, bój z Amerykaninem Sethem Kelseyem (6:5).

- Nie jestem tym zaskoczony, że Ruben został mistrzem Olimpijskim. To jest prawdziwy wojownik. Jak mu dobrze idzie, to nikt nie jest w stanie go zatrzymać - wyjaśnia fechmistrz Piasta Maciej Chudzikiewcz w rozmowie z piast.gliwice.pl .

Triumf w Londynie to oczywiście największy sukces w karierze 26-letniego Wenezuelczyka.

Limardo związany jest z Gliwicami już od 10 lat. Na Śląsku pojawił się wraz z kilkoma rodakami, bo właśnie tu zyskał najlepsze warunki do treningu. Już jako 16-letni kadet uchodził za wielki talent. Zaraz po przyjeździe zdradził jednak dziennikarzowi "Gazety", że najbardziej podobają mu się w Polsce... ładne dziewczyny. Obecnie Limardo studiuje wychowanie fizyczne na Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi, ale wciąż pozostaje zawodnikiem Piasta.

Przed wyjazdem do Londynu był dość pewny siebie. - Chcę stanąć na podium. Cztery lata temu w Pekinie byłem jeszcze na to zbyt młody. Teraz jestem przygotowany. Będę walczył o medal - mówił, co można zobaczyć na tym filmie.Limardo nie jest pierwszym zawodnikiem Piasta, który sięgnął po medal Igrzysk Olimpijskich. Przed Wenezuelczykiem tej sztuki dokonali Egon Franke, Bogdan Gonsior i Adam Wiercioch.

Florecista Franke triumfował w 1964 r. w Tokio. Zdobywał też medale w drużynie - srebrny w Tokio i brązowy cztery lata później w Meksyku.

Szpadzista Gonsior cztery razy brał udział w Igrzyskach Olimpijskich, a brąz wywalczył w drużynie w Meksyku.

Z kolei Adam Wiercioch, cztery lata temu w Pekinie, zdobył srebrny medal w drużynie w turnieju szpadzistów.

Więcej o:
Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka