Jak bezduszny system zablokował transfer Macieja Iwańskiego

Maciej Iwański wciąż nie jest potwierdzony do gry w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Zabrakło ważnych dokumentów.
33-letni Iwański - były reprezentant Polski - od września minionego roku trenuje z Podbeskidziem, ale w lidze w barwach klubu z Bielska-Białej jeszcze nie zagrał. Jak to możliwe? Wyjaśnia Departament Rozgrywek Krajowych Polskiego Związku Piłki Nożnej.

- Maciej Iwański kontrakt z Manisaspor Kulubu rozwiązał jednostronnie 19 sierpnia 2013 roku. Umowę z Podbeskidziem Bielsko-Biała zawarł 11 września 2013 roku.

- 12 września Podbeskidzie wprowadziło transfer do systemu FIFA TMS, a PZPN tego samego dnia wystąpił o certyfikat zawodnika. System zablokował jednak możliwość przeprowadzenia transferu, ze względu na fakt, że okno transferowe zostało zamknięte 31 sierpnia.

- 16 września Podbeskidzie przesłało do PZPN prośbę skierowaną do FIFA o prowizoryczne uprawnienie zawodnika. PZPN autoryzował prośbę i przesyłał ją do FIFA.

- 18 września FIFA przesłała odpowiedź odmowną, tłumacząc, iż zgodnie z art. 8.2 par. 1 Aneksu nr 3 Przepisów Regulaminu FIFA w sprawie Statusu i Transferu Zawodników - o certyfikat zawodnika należy wystąpić w jednym z dwóch okienek transferowych ustalonych przez federację.

I tak zawodnik, który nie był związany kontraktem z żadnym klubem, mimo to nie został potwierdzony do gry w Podbeskidziu. Departament wyjaśnia, że stało się tak dlatego, gdyż zabrakło dokumentów wystawionych przez Izbę ds. Rozstrzygania Sporów Sportowych danej Federacji (w tym przypadku tureckiej), bądź Izbę ds. Rozstrzygania Sporów Sportowych FIFA, które potwierdziłby, że piłkarz nie otrzymywał wynagrodzenia.

"Czemu ma służyć taki przepis? Chodzi o to, aby zawodnicy nie zmieniali klubu np. dlatego, że z innego otrzymali ciekawszą propozycję, mając cały czas podpisany kontrakt z klubem. Przepis ten chroni prawa klubów przed takimi sytuacjami, przed ucieczką zawodnika i dogadywaniem się z nowym klubem bez spisania umowy transferowanej pomiędzy klubami. Jednocześnie - jak wyżej opisane - jeśli klub nie wywiązuje się z umowy zawartej z zawodnikiem - w takim wypadku zawodnik może zmienić klub, by z winy klubu nie pozostawał bezrobotny" - czytamy w komunikacie.

Dodajmy, że potwierdzenie Iwańskiego do gry w Podbeskidziu będzie możliwe od 1 lutego 2014, kiedy to ponownie zostanie otwarte okno transferowe.

Gorące newsy i złośliwe komentarze. Dołącz do nas na Facebooku >>

Na co czekasz bardziej w 2014 roku?