Awantura o transfer najlepszego strzelca Podbeskidzia do Cracovii. Kto ma rację?

Wielkie zamieszanie wokół transferu Mateusza Szczepaniaka do Cracovii. Kłócą się ze sobą menadżer zawodnika i Podbeskidzie Bielsko-Biała, a sam piłkarz nie może trenować z nowym zespołem. Kto ma rację?
Już 20 maja Cracovia ogłosiła, że Mateusz Szczepaniak od nowego sezonu będzie jej piłkarzem. Media komentowały, zawodnik udzielił pierwszych wywiadów i - jak to zwykle bywa - sprawa zeszła na boczny tor, kibice zaczęli emocjonować się innymi roszadami w składach polskich klubów.

Przejście Szczepaniaka do Cracovii ostatnio wróciło jednak na języki kibiców. Dlaczego? Wszystko zaczęło się od tego, że Michał Trela, dziennikarz "Przeglądu Sportowego", nie dopatrzył się na pierwszym treningu "Pasów" postaci byłego piłkarza "Górali".

Po raz drugi należy zadać pytanie "dlaczego?". Sprawa wygląda następująco: Szczepaniak jest do 30 czerwca zawodnikiem Podbeskidzia (w poprzednim sezonie - z 10 bramkami na koncie - był jego najlepszym strzelcem), co do tego nikt nie ma wątpliwości. W umowie rocznego wypożyczenia z Miedzi Legnica klub spod Klimczoka zagwarantował sobie prawo pierwokupu, z którego może skorzystać do końca obowiązywania kontraktu z piłkarzem. - Skorzystamy z opcji wykupienia Mateusza z Miedzi Legnica, a co będzie potem? Czas pokaże. Każdy ma swoje prawnicze ekspertyzy i zobaczymy, czyja okaże się słuszna - mówi "Wyborczej" Tomasz Mikołajko, prezes Podbeskidzia. - Na tę chwilę Mateusz to zawodnik Podbeskidzia i powinien pojawić się na pierwszym treningu z drużyną, który zaplanowaliśmy na 20 czerwca - mówi rzecznik prasowy bielskiego klubu, Marcin Zarębski. W całej sytuacji jest jednak pewien kruczek. Jak mówi nam menadżer zawodnika, Paweł Kopeć - żeby skorzystać z prawa pierwokupu, Podbeskidzie musiałoby przedłożyć Miedzi umowę ze Szczepaniakiem, która będzie go zobowiązywać do gry w barwach "Górali" przez kolejny sezon!

- A tak na pewno się nie stanie - podkreśla Kopeć. - Zacznijmy od tego, że jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, aby pomiędzy klubami z zaplecza Ekstraklasy występowały transfery opiewające na sumę 250 tysięcy złotych, a tyle Miedź ma zagwarantowane w umowie. Ale OK, zawsze musi być ten pierwszy raz. Jestem jednak przekonany, że są to działania skierowane na zaszkodzenie zawodnikowi albo zarobienie pieniędzy - twierdzi.

Sytuacja jest bardzo skomplikowana i każda ze stron czuje się poszkodowana. - Działanie menedżera piłkarza sprawia, że z Podbeskidzia, najbardziej poszkodowanego w całej sprawie, robi się winnego. Zostałem obarczony winą za to wszystko, a niczego złego nie zrobiłem. Proszę sobie wyobrazić taką sytuację: ktoś sprzedaje dom osoby "x" bez jej wiedzy i kompletnie za jej plecami. Czy to normalne? Moim zdaniem nie, a tak stało się w przypadku transferu Mateusza do Cracovii. Wielokrotnie próbowaliśmy się porozumieć, pierwsza oferta z naszej strony padła jeszcze w grudniu, ale bez odzewu - tłumaczy Mikołajko. - Mateusz nie przechodzi do Krakowa z Bielska-Białej, tylko z Legnicy - zaznacza natomiast menadżer piłkarza.

- To nie jest normalne działanie ze strony prezesa klubu. Chcieliśmy się dogadać, ale nie wyszło. Nie wiem, co będzie dalej, ale boję się, że nastąpi gra niewinnym w całej tej sytuacji Mateuszem - martwi się Kopeć.

Szczepaniak nie może trenować ze swoim nowym klubem i nie komentuje całej sytuacji. Piłkarz trenuje indywidualnie i zaznacza, że jeżeli trzeba będzie się stawić na pierwszym treningu Podbeskidzia (a wszystko na to wskazuje), ubierze koszulkę Podbeskidzia i do końca kontraktu będzie trenował ze starym zespołem, pod okiem jego nowego trenera.