GKS Tychy i Zagłębie na dwóch biegunach. Co o tym zadecydowało?

Drugoligowcy wznawiają w sobotę rywalizację o punkty. Na czele jest GKS, a na ostatnim miejscu Zagłębie. Zastanówmy się skąd taka różnica.
Kibice

Potencjał jest zbliżony. Zagłębie co prawda grało jesienią bez fanów, którzy - jak podkreślali - odwrócili się od źle zarządzanego klubu, ale tyscy piłkarze też nie walczyli o punkty niesieni porywającym dopingiem kibiców. Po przeprowadzce GKS-u do Jaworzna większość spotkań oglądała garstka widzów.

Stadion

Na razie górą jest Zagłębie. Stadion Ludowy po kilku liftingach prawdopodobnie spełniłby nawet wymogi na ekstraklasę. Nie da się jednak ukryć, że ten obiekt to przeżytek bez żadnych perspektyw.

GKS jest na tą chwilę w gorszej sytuacji, bo nie ma nawet stadionu na drugą ligę, ale, że budowa nowego obiektu jest przesądzona to wkrótce to Tychy będą patrzeć na Sosnowiec z góry.

Finanse

GKS i Zagłębie są na garnuszku miasta. O ile jednak w Tychach za jednym zamachem oddłużono klub i zapewniono mu środki na spokojną przyszłość, to w Sosnowcu wciąż brakuje na wszystko pieniędzy, a odsetki od starych długów ciążą Zagłębiu jak zardzewiała kotwica.

Wychowankowie

Zarówno w Sosnowcu jak i w Tychach działacze powtarzają zdanie o budowie drużyn, które mają być silne zawodnikami z regionu. W kadrze GKS-u naliczyliśmy ośmiu wychowanków, a w Zagłębiu dziesięciu. Sprawiedliwie trzeba jednak oddać, że wychowankowie tyskiej drużyny (m.in. Krzysztof Bizacki, Mariusz Masternak czy Łukasz Kopczyk) są dziś bardziej wartościowi dla zespołu.

Potencjał drużyn

W pierwszej części sezonu pierwszy GKS i ostatnie Zagłębie strzeliły po 31 bramek - to zaskakujące, gdy weźmiemy pod uwagę ile dzieli je pozycji. Odpowiedź dlaczego tak jest nasuwa się sama, gdy porównamy gole po stronie strat. GKS - 12. Zagłębie - 36! Grę defensywną zespołu z Sosnowca ma odmienić doświadczony ukraiński stoper Wołodymyr Ostrouszko. Czy to będzie kluczowy transfer zimy?

Perspektywy

GKS będzie bronił trzech punktów przewagi jakie ma nad grupą pościgową: Chrobry Głogów, Chojniczanka Chojnice, Miedź Legnica. Zagłębie musi odrobić skolei trzy punkty straty do bezpiecznego miejsca. Każde z tych zadań jest tak samo realne.

Podyskutuj o rozgrywkach w naszym regionie na Facebooku Śląsk - Sport.pl »