Sport.pl

Kluczowy dzień dla budowy nowego stadionu w Tychach! Ma być piękny jak brama do raju [WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA]

Władze miasta i spółki Tyski Sport podpisały we wtorek umowę przesądzającą o realizacji wartej ponad 120 milionów złotych inwestycji! Stadion wybuduje Mostostal Warszawa. Ma na to 30 miesięcy.
Stary stadion GKS-u Tychy przy ulicy Edukacji służył piłkarzom od roku 1971. Wkrótce zostanie po nim tylko wspomnienie. Obiekt zostanie zrównany z ziemią, a potem powstanie na nim nowoczesny, funkcjonalny - w pełni zadaszony - stadion, który pomieści 15 tysięcy widzów. Umowa zakłada, że Mostostal ma na budowę 30 miesięcy. To dosyć długo, biorąc pod uwagę, że nieco mniejszy stadion Piasta Gliwice udało się wybudować w niespełna rok.

- Dłuższy okres realizacji inwestycji w Tychach sprawi, że ten projekt pod każdym względem zyska na jakości. 30 miesięcy na budowę to rozsądny czas. W podobnym okresie powstał chociażby obiekt Cracovii - mówi Alojzy Malczak, dyrektor Regionu Południe Mostostalu.

Koszt całej inwestycji ma wynieść około 129 milionów złotych. Tychy poszukają tych pieniędzy we własnym, miejskim budżecie. Na najbliższy rok zarezerwowano na ten cel 20 milionów. Władze Tychów czekają też na dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. To może być 15 milionów złotych. - Ale może być też mniej. Niezależnie, jaka będzie to kwota, pozwoli to nam pomniejszyć własny wkład - zaznacza Mieczysław Podmokły, wiceprezydent Tychów.

O budowie nowego stadionu GKS-u mówiło się od kilku lat. Łukasz Jachym, były prezes tyskiego klubu, gdy zobaczył projekt, który będzie teraz realizowany, stwierdził, że ten stadion będzie jak "brama do raju".

Plan zakładał, że budowa ruszy jesienią ubiegłego roku. Czas projektowania, a potem procedura przetargowa spowodowały jednak znaczne opóźnienie. - Prace ziemne zaczniemy jeszcze w zimie. Oczywiście, że lepiej startuje się z taką inwestycją wiosną, ale najbliższe miesiące też można właściwie spożytkować. Chociażby na przygotowanie zaplecza budowy - dodaje Malczak.

Obiekt, który przedstawiamy na wizualizacji, trzeba jeszcze przeprojektować. Przypomnijmy, że miasto, szukając oszczędności, zrezygnowało m.in. z podziemnych parkingów. Najważniejsza informacja jest taka, że bryła obiektu już się nie zmieni.

Alina Sowa, prezes spółki Tyski Sport, podkreśla, że dzień podpisania umowy ma symboliczne i ważne znaczenie. - To kluczowy dzień dla tej inwestycji. Nie ma już odwrotu. Za 30 miesięcy będziemy mieć w Tychach piękny stadion - uśmiecha się.

Więcej o:
Komentarze (6)
Kluczowy dzień dla budowy nowego stadionu w Tychach! Ma być piękny jak brama do raju [WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • aapa

  Oceniono 14 razy 10

  Fiat Arena ? 1500 osob wykupi skyboksy.

 • marillion73

  Oceniono 12 razy 8

  No i super, stadion extra.

 • dakota-ty

  Oceniono 36 razy 2

  Mamy w Tychach dziurawe drogi,nędzę w oświacie i ochronie zdrowia, coraz większe bezrobocie ale
  hurra ! będziemy mieć stadion . Nareszcie "kibice" będą mieli co niszczyć.

 • swerd

  Oceniono 7 razy -3

  w mieście niedługo będzie zwalnianych ponad 1500 osób, drogi sa dziurawe, nie ma nrmalnych sklepów, centrum niezagospodarowane przy jana pawla straszy szkielet , przy pilsudskiego szkoła municypalna

  za to będzie stadion za 150 milionów albo więcej( bo przecież ta kwota dzisiejsza to tylko teoria)

  stadion zapełni się w 20 % raz na 2 tygodnie

  oczywiście jezeli go skończa, bo patrzac na przyklad szkoly municypalnej i DK1 niekoniecznie bedzie gotowy za 30 miesięcy

  w dodatku czemu on ma być w śródmiesciu, zamiast np gdzie na terenach przemyslowych?
  współczuję mieszkańcom tamtej okolicy. hałas i korki

  no i oczywiście ogrom przestrzeni publicznej zajma parkingi- tez będą wykorzystywane raz na 2 tygodnie
  ciekawe czy park misiów zostanie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX