Prestiżowa impreza piłkarska ominie Tychy? Prezydent jest zaskoczony

- Jeśli zyskamy prawo do organizacji meczów piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21, to będzie gigantyczny sukces Tychów, ale także całego regionu - podkreśla prezydent miasta Andrzej Dziuba. Tyle że na razie to nic pewnego.
O możliwości zorganizowania przez Polskę prestiżowej imprezy mówiło się od wielu miesięcy. Komitet Wykonawczy UEFA w poniedziałek oficjalnie przyznał nam organizację turnieju. Wciąż nie jest jednak jasne, na jakich obiektach zostanie rozegrana impreza, która odbędzie się w 2017 r. Wiadomo, że istnieją dwie koncepcje wyboru miast gospodarzy. Tylko jedna z nich zakłada, że mecze będą rozgrywane także w Tychach.

- Oficjalna aplikacja PZPN została wysłana m.in. , opierając się na naszej kandydaturze. Trochę jesteśmy zaskoczeni, że teraz mówi się o dwóch koncepcjach, bo od początku naszych rozmów z PZPN-em była mowa tylko o jednym wariancie. Mam nadzieję, że ostatecznie wygra ten wariant, który zakłada, że mecze będą w Tychach - mówi prezydent Dziuba.

W PZPN-ie zarzekają się, że będą optowali za opcją uwzględniającą Tychy. Kiedy poznamy ostateczne decyzje? Wiadomo, że rozmowy z UEFA na ten temat będą odbywały się już w lutym. W związku nie wykluczają jednak, że przyjdzie nam poczekać do czerwca, gdy w Czechach będzie się odbywała tegoroczna edycja młodzieżowego Euro.

- Jeśli zyskamy prawo do organizacji meczów piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21, to będzie gigantyczny sukces Tychów, ale także całego regionu. Turniej będą przecież transmitowały telewizje z całego świata. To byłaby olbrzymia promocja dla naszego miasta. Już teraz jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia całej kampanii informacyjnej. Musimy mieć jednak stuprocentową pewność, że mecze będą u nas - podkreśla Dziuba.

Przypomnijmy, że budowa nowego stadionu GKS-u, który może stać się areną mistrzostw, wkracza w decydującą fazę. Obiekt na 15 tys. widzów, powstający kosztem 130 mln zł, będzie gotowy w czerwcu. - Pewne jest, że na inaugurację GKS Tychy zagra z 1.FC Koeln. Pozostaje tylko kwestia, czy będzie to 11, czy 18 lipca. Stadion stwarza olbrzymie możliwości. Chcemy, aby obiekt był efektywnie wykorzystywany. Myślimy o koncertach, imprezach... Taki turniej jak mistrzostwa Europy to też byłaby nie lada gratka - dodaje prezydent.

Śledź autora na Twitterze - @maciekblaut >>