Tyska Galeria Sportu powstanie na nowym stadionie w Tychach [WIDEO]

Mariusz Czerkawski, Jerzy Dudek, Arkadiusz Milik, Lucyna Langer-Kałek... Z Tychami związanych jest wielu wybitnych sportowców. Miasto chce się nimi pochwalić w Tyskiej Galerii Sportu, która powstanie na nowym stadionie. 
Decyzja już zapadła. Miejskie Muzeum w Tychach wzbogaci się o nowy oddział. Na nowym stadionie GKS-u powstanie Tyska Galeria Sportu. - Zadaniem galerii będzie popularyzacja w atrakcyjnej formie tyskiego sportu i jego najwybitniejszych przedstawicieli. Niebawem zostaną uruchomione strona internetowa oraz profil na Facebooku poświęcone tej inicjatywie. Będziemy apelować do mieszkańców Tychów, kolekcjonerów i sportowców, by dzielili się z nami swoimi pamiątkami - podkreśla Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.

Nowy stadion GKS-u Tychy zostanie otwarty latem, ale galeria zacznie działać nieco później, bo w październiku. Zaaranżuje ją Dariusz Kunowski - scenograf, projektant i reżyser, który wcześniej współtworzył m.in. Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. - To osoba, która daje gwarancję, że w Tychach powstanie pulsującą energią multimedialna galeria, a nie kolejna nudna izba pamięci - mówi Piotr Zawadzki, koordynator merytoryczny projektu i autor książki "GKS wiceMISTRZEM JEST", która opisuje historię tyskiej drużyny z 1976 roku, gdy GKS niespodziewanie został wicemistrzem Polski.

- Tychy to wciąż młode miasto, a osiągnęło w sporcie już bardzo wiele. Warto się tym pochwalić. A czy może być na to lepsze miejsce niż nowy stadion? Muzea, czy galerie na tego typu obiektach są czymś oczywistym. Nie ma ich w Zabrzu, Katowicach, Chorzowie, bo brakuje tam odpowiedniej infrastruktury, ale to tak naprawdę tylko kwestia czasu. Nie ma co się jednak oglądać na innych. W Tychach chcemy zrealizować pionierskie przedsięwzięcie w naszym regionie - podkreśla Zawadzki.

Z Tychami w różny sposób, poprzez przynależność klubową czy miejsce urodzenia, związanych jest wielu wybitnych sportowców. To m.in. medaliści olimpijscy piłkarz Roman Ogaza, lekkoatletka Lucyna Langer-Kałek i kajakarka Karolina Naja, hokeiści Henryk Gruth, Mariusz Czerkawski i Krzysztof Oliwa, piłkarze Jerzy Dudek i Arkadiusz Milik, siatkarskie mistrzynie Europy Sylwia Pycia i Aleksandra Przybysz-Jagieło, bokserski mistrz świata Henryk Średnicki, bohater Wyścigów Pokoju Zygmunt Hanusik, himalaista Adam Bielecki. GKS Tychy może pochwalić się mistrzostwem Polski hokeistów w 2005 roku oraz wicemistrzostwem Polski piłkarzy w 1976 roku.

- Jesteśmy już po rozmowach z wieloma tyskimi mistrzami, otrzymaliśmy od nich deklarację pomocy przy organizowaniu ekspozycji. Dobrze układa się nam również współpraca z Tyskim Sportem i Urzędem Miasta - podkreśla koordynator Zawadzki i dodaje, że TGS zamierza również prezentować obszary sportu jeszcze słabo rozpoznane, choćby początki hokeja w Tychach czy historię Polonii Tychy.

Oto relacja wideo z konferencji prasowej dotyczącej Tyskiej Galerii Sportu