Legia Warszawa zagra na Stadionie Ludowym! Kiedy odbędzie się prestiżowe spotkanie?

Współpraca Zagłębia Sosnowiec z Legią Warszawa to projekt, którego rozmach i założenia są nowością dla obu klubów.
W poniedziałek kluby z Sosnowca i Warszawy oficjalnie poinformowały o założeniach współpracy. Szereg planów wymaga jeszcze doprecyzowania, a o wielu pewnie nie powiedziano jeszcze nawet słowa.

Marcin Jaroszewski, nowy prezes Zagłębia, zdradził nam, że planowany jest mecz Zagłębia z Legią. - Spotkanie miałoby się odbyć jeszcze tego lata. Legia - która teraz koncentruje się przede wszystkim na przygotowaniach do nowego sezonu oraz eliminacjach Ligi Mistrzów - na pewno nie przyjedzie do Sosnowca w najsilniejszym składzie. O bardziej prestiżowym spotkaniu możemy pomyśleć zimą. Zaznaczam jednak, że to są tylko plany, bo jednak dobór rywali i ustalanie terminów meczów, to już domena trenerów, a nie działaczy - zaznacza prezes.

Legia chce mieć też w Sosnowcu - lub okolicach - bazę przed wyjazdowymi meczami Ekstraklasy na Śląsku. - Dzięki temu nasza współpraca nie będzie się ograniczać tylko do zapisów na papierze. Chcemy by zawodnicy Legii mieli kontrakt z adeptami akademii Zagłębia - mówi Michał Żewłakow, były reprezentant Polski, a dziś dyrektor Legii.

Najważniejszym założeniem współpracy jest szkolenie młodych piłkarzy według standardów, które zaproponuje Legia. Zagłębie zawsze przywiązywało dużą wagę do trenowania młodzieży. Trudno jednak postawić tezę, że szkoliło zawodników, którzy potem odgrywali znaczące role w klubach ekstraklasy, czy nawet pierwszej ligi.

Stołeczny klub jest w tej materii dużo bardziej skuteczny. Ernest Waś, dyrektor generalny Akademii Piłkarskiej Legii, przytacza liczby, które działają na wyobraźnię. - 44 zawodników, którzy trenowali w akademii i Młodej Ekstraklasie, zdążyło zadebiutować w ekstraklasie, ligach zagranicznych oraz w I i II lidze polskiej. Nasz zespół Młodej Ekstraklasy dwa razy zdobył mistrzostwo i dwa razy wicemistrzostwo kraju. W sezonie 2011/12 mieliśmy w naszych szeregach 24 reprezentantów Polski. Sukces naszej akademii to nie tylko zawodnicy, ale także trenerzy, fizjolodzy, dietetycy, czyli cały sztab, który pracuje nad rozwojem piłkarzy - mówi.

Pytanie tylko, czy biedne Zagłębie stać na wprowadzenie takich standardów? W klubie z Kresowej uważają, że tak. Działalność akademii pociągnie też za sobą konieczność zorganizowania bursy - dla jej podopiecznych. Jaroszewski wytypował już kilka miejsc, które z powodzeniem mogłyby spełnić taką funkcję.