Sport.pl

Zagłębie Sosnowiec szykuje się na pucharowy mecz z Wisł± Kraków

Wojciech Todur
12.08.2013 , aktualizacja: 12.08.2013 11:28
A A A
Stadion Ludowy w Sosnowcu

Stadion Ludowy w Sosnowcu (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

Zagłębie Sosnowiec żyje już meczem z Wisł± Kraków. Trzynastokrotny mistrz Polski przyjedzie na Stadion Ludowy w pi±tek. Stawk± rywalizacji będzie awans do 1/8 finału Pucharu Polski.
Piłkarskie losy klubów z Sosnowca i Krakowa splataj± się od dawna. Wystarczyłaby jedna decyzja Bogusława Cupiała i to nie Wisła, a Zagłębie seryjnie zdobywałoby mistrzostwo Polski i walczyło o awans do Ligi Mistrzów.

Wła¶ciciel krakowskiego klubu wychowywał się w pobliskim Sławkowie, ale pierwsze interesy robił już w Sosnowcu. W latach 80. prowadził w mie¶cie nad Brynic± sklepy z farbami i ubraniami. Gdy w 1998 roku Cupiał zainwestował olbrzymie pieni±dze w Wisłę, działacze Zagłębia aż zgrzytali zębami.

- Pewnie, że przeszło nam przez my¶l, że mógł sponsorować Zagłębie. Wspominał o tym szczególnie Krzysiek Tochel [były piłkarz i trener Zagłębia - przyp. red.], który uczył się z Cupiałem w tym samym technikum kolejowym. Mówił, że nieraz mijali się na korytarzu. Niestety, bliskimi kolegami nigdy nie byli - wspomina Leszek Baczyński, były prezes Zagłębia.

Losy klubów splataj± także piłkarze, m.in Jacek Bobrowicz, Zbigniew Gręda, a przede wszystkim Tomasz Kulawik i Ryszard Czerwiec.

- Gdy w 1999 roku Tomek i Rysiek, nasi byli zawodnicy, wywalczyli z Wisł± mistrzostwo Polski, to do Krakowa zaraz pojechała delegacja Zagłębia. Zrobili¶my sobie wtedy zdjęcie ze smokiem wawelskim - opowiada Baczyński.

Wi¶le w Sosnowcu będzie kibicował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który wychował się na sosnowieckiej Pogoni, a maturę zdał w Liceum im. Stanisława Staszica przy placu Zillingera. To dzięki przychylno¶ci Majchrowskiego jedyny raz w historii Krakowa hejnał mariacki zast±pił... hejnał Sosnowca, a działo się to 6 czerwca 2004 roku. Na taki pomysł - z okazji Dni Sosnowca - wpadł Andrzej Równicki, wtedy naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

- Hejnał rozbrzmiewał przed półtorej minuty. Pogoda była tamtego dnia podła, ale przeżycie i tak niezwykłe - mówił Równicki.

Przypomnijmy, że w roku 2009 Stadion Ludowy był też domowym obiektem "Białej Gwiazdy". Wisła przeniosła się do Sosnowca na czas remontu swojego stadionu. Kibice Zagłębia pocz±tkowo byli przeciwni takiemu pomysłowi. "Nie chcemy Wisły w Sosnowcu" - wywieszali transparenty na stadionowym płocie.

Ostatecznie jednak wi¶lacy na Ludowym zagrali i ... dali wielk± plamę. W czasie wielkiej ulewy zremisowali z estońsk± Levadi± Tallin (1:1), co kosztowało ich odpadnięcie z rywalizacji o awans do Ligi Mistrzów.

 

 

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX