Zagłębie Sosnowiec szykuje się na pucharowy mecz z Wisłą Kraków

Zagłębie Sosnowiec żyje już meczem z Wisłą Kraków. Trzynastokrotny mistrz Polski przyjedzie na Stadion Ludowy w piątek. Stawką rywalizacji będzie awans do 1/8 finału Pucharu Polski.
Piłkarskie losy klubów z Sosnowca i Krakowa splatają się od dawna. Wystarczyłaby jedna decyzja Bogusława Cupiała i to nie Wisła, a Zagłębie seryjnie zdobywałoby mistrzostwo Polski i walczyło o awans do Ligi Mistrzów.

Właściciel krakowskiego klubu wychowywał się w pobliskim Sławkowie, ale pierwsze interesy robił już w Sosnowcu. W latach 80. prowadził w mieście nad Brynicą sklepy z farbami i ubraniami. Gdy w 1998 roku Cupiał zainwestował olbrzymie pieniądze w Wisłę, działacze Zagłębia aż zgrzytali zębami.

- Pewnie, że przeszło nam przez myśl, że mógł sponsorować Zagłębie. Wspominał o tym szczególnie Krzysiek Tochel [były piłkarz i trener Zagłębia - przyp. red.], który uczył się z Cupiałem w tym samym technikum kolejowym. Mówił, że nieraz mijali się na korytarzu. Niestety, bliskimi kolegami nigdy nie byli - wspomina Leszek Baczyński, były prezes Zagłębia.

Losy klubów splatają także piłkarze, m.in Jacek Bobrowicz, Zbigniew Gręda, a przede wszystkim Tomasz Kulawik i Ryszard Czerwiec.

- Gdy w 1999 roku Tomek i Rysiek, nasi byli zawodnicy, wywalczyli z Wisłą mistrzostwo Polski, to do Krakowa zaraz pojechała delegacja Zagłębia. Zrobiliśmy sobie wtedy zdjęcie ze smokiem wawelskim - opowiada Baczyński.

Wiśle w Sosnowcu będzie kibicował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który wychował się na sosnowieckiej Pogoni, a maturę zdał w Liceum im. Stanisława Staszica przy placu Zillingera. To dzięki przychylności Majchrowskiego jedyny raz w historii Krakowa hejnał mariacki zastąpił... hejnał Sosnowca, a działo się to 6 czerwca 2004 roku. Na taki pomysł - z okazji Dni Sosnowca - wpadł Andrzej Równicki, wtedy naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

- Hejnał rozbrzmiewał przed półtorej minuty. Pogoda była tamtego dnia podła, ale przeżycie i tak niezwykłe - mówił Równicki.

Przypomnijmy, że w roku 2009 Stadion Ludowy był też domowym obiektem "Białej Gwiazdy". Wisła przeniosła się do Sosnowca na czas remontu swojego stadionu. Kibice Zagłębia początkowo byli przeciwni takiemu pomysłowi. "Nie chcemy Wisły w Sosnowcu" - wywieszali transparenty na stadionowym płocie.

Ostatecznie jednak wiślacy na Ludowym zagrali i ... dali wielką plamę. W czasie wielkiej ulewy zremisowali z estońską Levadią Tallin (1:1), co kosztowało ich odpadnięcie z rywalizacji o awans do Ligi Mistrzów.

 

 

Więcej o: