Spotkanie z legendą. To on wymyślił Zagłębie Sosnowiec

W najbliższą środę kibice będą mieli okazje spotkać się z Franciszkiem Wszołkiem, pierwszym prezesem Zagłębia Sosnowiec.
ŚLĄSK.SPORT.PL w mocno nieoficjalnej wersji. Dołącz do nas na Facebooku >>

Franciszek Wszołek był prezesem Zagłębia Sosnowiec w okresie największej świetności klubu - od roku 1962 do 1966. Piłkarze z Sosnowca zdobyli wtedy po dwa razy wicemistrzostwo i Puchar Polski, w 1964 roku byli też najlepsi w tzw. Pucharze Interligi.

Co ciekawe to właśnie on wymyślił nazwę "Zagłębie". - To się stało w gabinecie Edwarda Gierka. On chodził wokół stołu, a kilku jego najbliższych współpracowników - w tym i ja - rzucało na przemian propozycje. Na początku miał to być Klub Sportowy Sosnowiec. Gierek chciał jednak, żeby nazwa nawiązywała do górnictwa. Przez chwilę wydawało się więc, że stanie na Górniku. Gierek stwierdził jednak, że nie chce małpować Zabrza. Wtedy zaproponowałem: "Załóżmy Górniczy Klub Sportowy Zagłębie. Kopalnie mamy w całym regionie, niech klub też będzie wizytówką regionu". Gierkowi bardzo spodobał się ten pomysł. I tak już zostało - opowiadał nam.

Z 91-letnim już Wszołkiem będzie można spotkać się już w środę w restauracji 3Kolory na Stadionie Ludowym. Początek spotkania o godzinie 17. Wstęp wolny.

ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>