Pójść za ciosem! Zagłębie Sosnowiec to nie jest zwyczajny zespół

To może być piękna wiosna na Stadionie Ludowym. Zagłębie Sosnowiec wraca na boiska z nadzieją na awans do Ekstraklasy i grę w finale Pucharu Polski.
ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Artur Derbin, trener Zagłębia żartuje, że skoro prezes Marcin Jaroszewski wsadził go na rower, to on zaczął pedałować. Za szkoleniowcem pierwszy zimowy okres przygotowawczy, w którym firmował pracę zespołu przed startem rozgrywek. Na Derbinie spoczywa duża odpowiedzialność, bowiem Zagłębie grało dotąd niemal koncertowo. Trzecie miejsce w pierwszej lidze i rywalizacja z Lechem w półfinale Pucharu Polski są jak obietnica, że wiosną w Sosnowcu zadrży piłkarska ziemia.

- Realizuję swój autorski program, ale przy olbrzymim wsparciu pozostałych członków sztabu szkoleniowego. Jestem wciąż młodym trenerem, ale zdążyłem zebrać już niezbędne doświadczenie. Obserwowałem pracę innych. Czerpałem wiedzę z książek. Uczyłem się podczas kursów i staży. Przystępujemy do rozgrywek pełni optymizmu - zaznacza.

Zimą do kadry Zagłębia dołączyło czterech nowych graczy: Michał Bajdur, Robert Bartczak, Carles Mart~nez oraz Dimityr Wezałow. Derbin mocno na nowych liczy. - Wezałow to środkowy obrońca obdarzony dobrymi warunkami fizycznymi. Na pewno pomoże nam przy stałych fragmentach gry. Na początku miał co prawda problemy z komunikacją, ale już załapał. Dobrze wkomponował się w zespół.

Liczymy również na piłkarzy wypożyczonych z Legii, czyli Bajdura i Bartczaka. To dynamiczni, dobrze wyszkoleni i kreatywni gracze. Jako ostatni dołączył do nas Hiszpan Martinez. To ciekawa osobowość. Wesoły, ale na boisku nieprzyjemny i agresywny. Odpowiada przede wszystkim za defensywę, ale lubi podpowiadać chłopakom z przodu - opisuje szkoleniowiec.

Jaroszewski do listy wzmocnień dodaje również młodych graczy z sosnowieckiej akademii piłki nożnej. Do drużyny dołączyli bowiem jeszcze Igor Krzykowski i Fabian Klama. - Wzmacniając drużynę nie myśleliśmy o uzupełnieniu składu, a o piłkarzach, którzy będą walczyć o miejsce w podstawowej jedenastce. Jesteśmy takim klubem, który na problemy kadrowe reaguje na bieżąco. Tak było już jesienią, gdy w trakcie sezonu pozyskaliśmy Matko Perdijicia i Jakuba Wilka. Gdybyśmy nie chcieli iść za ciosem, to nie sprowadzalibyśmy tej klasy zawodników - zaznacza prezes.

Dobrej myśli jest również Sebastian Dudek, kapitan drużyny. - Nie będę teraz mówił, jak to fantastycznie jesteśmy przygotowani, bo to i tak zweryfikuje boisko. Powiem jednak, że w Sosnowcu stworzyła się bardzo fajna grupa ludzi. Świetnie współpracuje nam się ze sztabem szkoleniowym i włodarzami klubu. W drużynie jest sporo młodych, ale i doświadczonych chłopaków. Nie ma ważnych i ważniejszych. Każdy daje drużynie niezbędną jakość i czeka na swoje pięć minut. Mamy kadrę, z której można wyłonić dwie jedenastki. Rywalizacja jest więc duża, ale atmosfera czysta. Trener decyduje kto gra, a my się nie obrażamy. Walka jest fair - podkreśla mistrz Polski w barwach Śląska Wrocław.

2016 rok to czas 110 urodzin klubu, więc życzenie na jubileusz może być tylko jedno... Chociaż nie, w przypadku Zagłębia dwa: awans do Ekstraklasy i finału Pucharu Polski. - Nie chcę mówić za wiele o oczekiwaniach. Najważniejsze będą kolejne mecze. Kilka miesięcy temu martwiliśmy się, że czeka nas walka o utrzymanie. Teraz z nadzieją patrzymy przed siebie. Po meczach często wchodzę do szatni zespołu. Widać tam i czuć fantastyczną atmosferę. To nie zespół, a rodzina. 5 czerwca, gdy sezon dobiegnie końca, będę świętował 45 urodziny. Przydałby się jakiś fajny prezent - żartuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca - właściciela i głównego sponsora klubu.