Sport.pl

Jak się zmienia Stadion Śląski? Z wizytą na placu budowy

W ostatnich miesiącach o chorzowskim obiekcie mówi się niemal wyłącznie w kontekście awarii, do jakiej doszło przy próbie montażu zadaszenia. Nowego dachu na Śląskim wciąż nie ma, ale to nie znaczy, że na stadionie nic się nie dzieje.
Modernizacja Śląskiego rozpoczęła się pod koniec 2009 r. Obecny obiekt, choć wciąż niegotowy, ma już niewiele wspólnego z tym, który zapamiętaliśmy z ostatnich meczów rozgrywanych tam przez polską reprezentację. W rolę naszych przewodników po modernizowanym obiekcie wcielili się kierownik kontraktu w Hochtief Polska Wojciech Jopkiewicz oraz kierownik robót Czesław Gorycki.

Trybuna zachodnia

Zasadnicze roboty żelbetowe i konstrukcyjne są już wykonane. Niedawno ukończono nawet główne schody prowadzące na trybunę. Wokół niej powstaje już nowa droga, choć akurat teraz niskie temperatury uniemożliwiają prowadzenie przy niej prac. Wdrapaliśmy się na sam szczyt nowej konstrukcji. Widoczność z niej jest o wiele lepsza niż ze starej trybuny, która była położona na wale ziemnym.

Trybuna wschodnia

Kilka lat temu uchodziła za niezwykle nowoczesną i gotową do użytku. Teraz to tak naprawdę plac budowy. Budowlańcy przeprowadzają przy niej mnóstwo zmian. Ze względu na przepisy przeciwpożarowe usunięto styropian, który ocieplał stropy oraz zabudowuje się liczne luksfery. Położono też kilometry nowych tras kablowych.

Skyboksy

Dwa z nich są już niemal gotowe! Aby warunki do położenia parkietu były odpowiednie pomieszczenia ogrzewano do 25 stopni. W skyboksach pojawiły się już nawet meble. Dzięki temu już wkrótce będzie je można pokazać potencjalnym nabywcom. Chętnych pewnie nie zabraknie, bo pomieszczenia będą klimatyzowane, wyposażone w toalety, a widoczność z nich na bieżnię i murawę będzie znakomita.

Dach

Z bliska przyjrzeliśmy się słynnym "krokodylom". W lipcu ubiegłego roku na obiekcie doszło do awarii, w wyniku której pękły dwa takie uchwyty lin mających podtrzymywać konstrukcję dachu. Teraz cała konstrukcja leży na poziomie murawy i czeka na zaprojektowanie nowych, lepszych i bezpieczniejszych "krokodyli".

Toalety

Fani oglądający mecze na Śląskim mogą już zapomnieć o niewygodnych toi toi-ach. W konstrukcji trybun powstają liczne nowe toalety. W niektórych z nich położono już nawet kafelki. W warunkach modernizacji zapisano, że toalet dla mężczyzn będzie 232, pisuarów 416, toalet dla kobiet 411 i do tego 320 umywalek.

Więcej o:
Komentarze (14)
Jak się zmienia Stadion Śląski? Z wizytą na placu budowy
Zaloguj się
 • Gość: Jan

  Oceniono 6 razy 6

  Kto będzie na nim grał?

 • Gość: daren

  Oceniono 6 razy 4

  Otóż to, kto tam będzie grał? Następny, stadionowy pomnik za pieniądze podatnika?

 • heckler

  Oceniono 4 razy 4

  @ Jan - pewnie nikt. Jako ze stadion slaski jest stadionem narodowym, to bedziemy mieli jako jedyny kraj na swiecie dwa stadiony narodowe. zaleta jest to ze slaski posiada bieznie, to bedzie mozna tam rozgrywac zawody lekkoatletyczne, ale kto tam bedzie gral to ciezko powiedziec, no moze Ruch Chorzow bedzie wynajmowal, bo watpie ze przejmie go w calosci po modernizacji.

 • datekada2

  Oceniono 1 raz 1

  kto zechce mieć stalowego krokodyla na głowie ?

 • datekada2

  Oceniono 5 razy 1

  Bardzo "piękny" i jeszcze droższy obiekt muzealny. Powinni powiesić tabliczkę " Wejście zabronione. Grozi śmiercią lub kalectwem".

 • miro1978

  Oceniono 3 razy 1

  bardziej Narodowy, bo w sumie wyjdzie jeszcze droższy niż ten Narodowy w Wa-wie...?

 • ranek1960

  0

  a może w końcu co niektórzy się obudzą przecierz na Śląsku jest ful klubów i niech kopią na jednym łatwiej i taniej będzie go utrzymać

 • leszek.mieszek

  Oceniono 4 razy 0

  Nic się na stadionie nie dzieje, tylko drobne prace.
  Krokodyli nie ma, nie wiadomo kiedy będą, nie wiadomo nic.
  Trzeba napisać kolejny artykulik, aby naklepać odsłony. ŻAŁOSNE !!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX