Niemiecka firma wybuduje dach nad Stadionem Śląskim. Obiekt gotowy za dwa lata?

Rozstrzygnięto przetarg na budowę dachu Stadionu Śląskiego. Wygrała go niemiecka firma Pfeifer: Seil- und Hebetechnik.
Niemcy jako jedyni stanęli do ponownego przetargu na wykonanie dachu (pierwszy został unieważniony). Koszt zdania oszacowano na 45 mln zł, ale Pfeifer zażądał o wiele więcej - 70 mln zł. Oferta firmy i tak została przyjęta.

"Wysokość oferty Pfeifer: Seil- und Hebetechnik wynika głównie z wyceny ryzyka. Firma szacuje swoje ryzyko ze względu na kontynuację realizacji zadania po poprzednim wykonawcy oraz na udzielaną gwarancję - 60 miesięcy dla montażu konstrukcji oraz 180 miesięcy dla zabezpieczenia antykorozyjnego" - informują władze województwa.

Przypomnijmy, że modernizacja stadionu niemal stanęła w miejscu w lipcu 2011 r. Na budowie doszło wtedy do awarii elementów mocowania dachu, czyli tzw. krokodyli.

Jeśli teraz wszystko pójdzie z planem, to dach na stadionie będzie gotowy na początku 2016 r. To jednak nie wszystkie prace, niezbędne do tego, aby obiekt znów funkcjonował. Już teraz realizowana jest przebudowa zaplecza rozgrzewkowo-treningowego dla potrzeb imprez lekkoatletycznych na stadionie. Termin ukończenia robót to grudzień 2014. Poza tym trwają przygotowania do ogłoszenia przetargów m.in. na wykonanie nowego ogrodzenia stadionu, instalacji elektrycznych i sanitarnych czy ukończenie widowni stadionu wraz z montażem krzesełek.

Zakończenie wszystkich prac miałoby nastąpić w pierwszym półroczu 2016 r. To oznaczałoby, że za nieco ponad dwa lata obiekt znów zostałby oddany do użytku.

Śledź autora na Twitterze - @maciekblaut >>